Urganch davlat universiteti rektori B.I.Abdullayevning “8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni” munosabati bilan bayram tabrigi
urdu.uz, Urganch davlat universiteti rektori B.I.Abdullayevning “8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi  kuni” munoasabati bilan bayram tabrigi
1992-yil 8-dekabrda XII chaqiriq O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining XI sessiyasida qabul qilingan Konstitutsiyamiz mamlakatimizda huquqiy-demokratik davlat qurish va erkin fuqarolik jamiyatini barpo etishning huquqiy poydevori bo‘lib xizmat qilmoqda.
Yigirma to’qqiz yil ichida  jonajon O‘zbekistonimiz mustaqil va suveren davlat sifatida shakllanib, jahon hamjamiyatidan munosib o‘rin egalladi, tom ma’noda ulkan taraqqiyot yo‘lini bosib o‘tdi.
Ana shu mashaqqatli va sharafli yo‘lda erishgan barcha yutuqlarimizni, eng avvalo,  Konstitutsiyamiz bilan bog‘lashimiz albatta bejiz emas. Nega deganda,  asosiy qonunimiz xalqimiz uzoq yillar orzu qilgan milliy mustaqilligimiz va rivojlanish yo‘limiz, inson huquq va erkinliklari kafolatlarini belgilab berdi. O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yuksak namunasidir. U hech kimga qaram bo‘lmasdan, erkin va ozod, tinch va osoyishta, farovon yashashning qonuniy kafolati bo‘lib kelmoqda.
Hurmatli ustozlar, qadrli hamkasblar va aziz talabalar!
Fursatdan foydalanib,  barchangizni O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 29 yilligi munosabati bilan samimiy muborakbod etaman. Sizlarga uzoq umr, tinchlik-omonlik, oilaviy xotirjamlik hamda kelgusi ishlaringizga omad va yuksak zafarlar tilab qolaman.

Поздравление ректора Ургенчского государственного университета Б.И. Абдуллаева в честь «8 декабря - Дня Конституции Республики Узбекистан»
urdu.uz, Urganch davlat universiteti rektori B.I.Abdullayevning “8-dekabr - Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi  kuni” munoasabati bilan bayram tabrigi
Наша Конституция, принятая 8 декабря 1992 года на XI сессии Верховного Совета Республики Узбекистан XII созыва, служит правовой основой построения демократического государства и свободного гражданского общества в нашей стране.
За 29 лет наш родной Узбекистан сформировался как независимое и суверенное государство, занял достойное место в мировом сообществе, прошел поистине большой путь развития.
Неслучайно все наши достижения на этом нелегком и благородном пути связаны, прежде всего, с нашей Конституцией. Ведь в нашем основном законе определены гарантии национальной независимости и развития, прав и свобод человека, о которых наш народ давно мечтал. Конституция Республики Узбекистан - прекрасный образец политико-правового мышления нашего народа. Это законная гарантия свободной и независимой, мирной и благополучной жизни, независимой от кого бы то ни было.
Уважаемые преподаватели, уважаемые коллеги и уважаемые студенты!
Пользуясь случаем, хочу искренне поздравить всех вас с 29-летием Конституции Республики Узбекистан. Желаю долгих лет жизни, мира, семейного благополучия и удачи в дальнейших начинаниях.