Filologiya fanlari doktori, professor, ikkinchi jahon urushi qatnashchisi va mehnat faxriysi Otanazar Madrahimov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan xotira kechasi hamda ilmiy-nazariy anjuman oʻtkazildi
O'zidan yuksak nom qoldirib, shogirdlari qalbida hali ham barhayot yashayotgan buyuk olim, filologiya fanlari doktori, professor, ikkinchi jahon urushi qatnashchisi, mehnat faxriysi, ko'plab ilmiy maqolalar va ilmiy risolalar muallifi, tashabbuskor inson  Otanazar Madrahimov tavalludining 100 yilligi munosabati bilan 2021-yilning 22-dekabr sanasida  ilmiy-nazariy anjuman va xotira kechasi bo'lib o'tdi.
Filologiya fakulteti tashabbusi bilan tashkil etilgan ushbu xotira kechasida  Xorazm viloyat hokimligi vakillari, Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, Urganch davlat universiteti professor-oʻqituvchilari,  olimning oila a'zolari,  kasbdosh do'stlari, shogirdlari va universitet talaba-yoshlari qatnashdilar.
Ilmiy-nazariy anjumanni UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi ochib berib, Otanazar Madrahimovni  xotirlab, uning bosib oʻtgan ibratli umri yoʻli, 15 yillik rektorlik faoliyati davomida  taʼlim dargohida erishilgan yutuqlarga toʻxtalib, har bir yosh avlod namuna boʻlishga arziydigan inson boʻlganligini taʼkidladi.
Ilmiy-nazariy anjumanda  olimning ilm-fan va yoshlar tarbiyasi borasida amalga oshirgan ibratli ishlari tilga olinib, maʼruzalar qilindi.   Xususan, Xorazm viloyati hokimining Davlat  tili masalalari boʻyicha maslahatchisi R.Xudayberganov – “Ulugʻ xorazmiylarga munosib avlod”,  f.f.d., professor  H.Abdullayev - “Bag‘rikeng rahbar, dilkash inson”,  professor X.Bobojonov - “Oliy ta’lim fidoyisi”, f.f.d., professor  Z.Do‘simov. “Hamkasblarga ham do‘st, ham ustoz”, O‘zbekiston  Yozuvchilar uyushmasi a’zosi S.Avaz -  “So‘z sehrini his qilgan inson” hamda Otanazar Madrahimovning farzandi Z.Madrahimov - “Otam bilan umrbod faxrlanaman” mavzularida maʼruza qildilar.
Xotira kechasi olimning hayot yo'liga bag'ishlangan videorolik namoyish  qilindi. Talabalar tomonidan badiiy chiqishlar namoyish etildi.
urdu.uz;FILOLOGIYA FANLARI DOKTORI,  PROFESSOR, IKKINCHI JAHON URUSHI QATNASHCHISI VA MEHNAT FAXRIYSI OTANAZAR MADRAHIMOV TAVALLUDINING 100 YILLIGIGA  BAG‘ISHLANGAN XOTIRA KECHASI  HAMDA ILMIY-NAZARIY OʻTKAZILDI

A memorial event and a scientific conference dedicated to the 100th anniversary of Doctor of Philology, Professor, World War II veteran and labor veteran Otanazar Madrahimov were held
On December 22, 2013, on the occasion of the 100th anniversary of Otanazar Madrahimov, a great scientist, doctor of philological sciences, professor, participant of the Second World War, labor veteran, author of many scientific articles and pamphlets, initiator, who made a high name and still lives in the hearts of his students, a scientific-theoretical conference and a memorial evening were held.
The event was organized by the Philology Faculty and was attended by representatives of the Khorezm regional administration, members of the Writers' Union, faculties of Urgench State University, family members of the scientist, colleagues, students and university students.
Opening the scientific-theoretical conference, the rector of UrSU B.Abdullayev spoke about Otanazar Madrahimov, his exemplary life and achievements during his 15 years of rectorship.
At the scientific-theoretical conference, the exemplary work of the scientist in the field of science and on youth education was discussed and participants made speeches. In particular, R.Khudayberganov, Adviser to the Khorezm Region Governor on State Language - “Ulugʻ xorazmiylarga munosib avlod”, Ph.D., Professor H.Abdullayev - “Bag‘rikeng rahbar, dilkash inson”, Professor H.Bobojonov - “Oliy ta’lim fidoyisi”, Ph.D., professor Z.Do'simov- “Hamkasblarga ham do‘st, ham ustoz” S.Avaz, a member of the Writers' Union of Uzbekistan- “So‘z sehrini his qilgan inson”, Z.Madrahimov, the son of Atanazar Madrahimov - “Otam bilan umrbod faxrlanaman”.
A video dedicated to the scientist's life was shown on the memorial event. Art performances were performed by students.