Xabaringiz bor, kuni kecha Prezident Sh.Mirziyoyev tomonidan oliy taʼlim sohasini yanada isloh qilishga qaratilgan 2 ta muhim hujjat imzolandi. Bular “Davlat oliy taʼlim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” hamda  “Davlat oliy taʼlim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini taʼminlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarorlaridir.
Bugun, 2021-yilning 25-dekabr sanasida Urganch davlat universitetida oʻtkazilgan matbuot anjumani aynan ushbu qarorlarning mazmun-mohiyatini universitet talaba-yoshlari hamda keng jamoatchilikka yetkazish maqsadida oʻtkazildi.
Mazkur matbuot anjumani universitet rektori Baxrom Abdullayev ishtirokida oʻtkazilib, unda viloyatdagi OAVlari xodimlari,  jurnalist va blogerlar,   universitet talaba-yoshlari qatnashdilar.
Anjumanda  rektor Baxrom Abdullayev Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat oliy ta’lim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” hamda “Davlat oliy ta’lim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi qarorlarining mazmun-mohiyati haqida batafsil maʼlumotlar berdi.
Jumladan, 2022-yil 1-yanvardan boshlab  35 ta yetakchi davlat oliy ta’lim muassasalariga beriladigan vakolatlar, jumladan,  ta’lim xizmatlari bozoridagi talabni inobatga olgan holda to‘lov-kontrakt asosida o‘qitish qiymatini belgilashi,  talabalarning to‘lov-kontrakt mablag‘larini to‘lash muddatlarini belgilashi va uzaytirishi, o‘z mablag‘lari hisobidan talabalar uchun stipendiya va grantlar ajratishi, qaror bilan moliyaviy mustaqillik berilayotgan davlat oliy ta’lim muassasalarida tashkil etiladigan kuzatuv kengashlarining 10 ta vakolati belgilab berilgani va moliyaviy mustaqillik berilgan oliy ta’lim muassasalari qator imtiyozlarga egaligi haqida izohlab berdi.
Shuningdek, kelgusida  Urganch davlat universiteti oʻz oldiga qoʻygan maqsad va rejalari, talabalar uchun yaratiladigan qulayliklar haqida ham maʼlumotlar berildi.
Matbuot anjumanida jurnalist va blogerlar, talabalar bergan savollariga rektor B.Abdullayev tomonidan batafsil javob berildi.

A press conference was held on "New reforms in the field: Commentary to the Presidential Decree "On measures to provide financial independence to public higher education institutions"
As you know, yesterday President Sh. Mirziyoyev signed two important documents aimed at further reforming the higher education sector. These are the resolutions "On measures to provide financial independence to public higher education institutions" and "On additional measures to ensure the academic and organizational independence of public higher education institutions."
Today, on December 25, 2021, a press conference was held at Urgench State University to inform the university students and the general public about the content of these decisions.
The press conference was attended by the rector of the university Bakhrom Abdullayev, which was attended by members of the regional media, journalists and bloggers, university students.
During the conference rector Bakhrom Abdullayev gave detailed information about the essence and content of the resolutions of the president of the Republic of Uzbekistan "On measures to provide financial independence to public higher education institutions" and "On additional measures to ensure the academic and organizational independence of public higher education institutions."
In particular, he explained that from January 1, 2022, the powers of 35 leading state higher education institutions will determine the cost of studying tuition fee basis, taking into account the demand in the market of educational services, set and extend payment deadlines for students, allocate scholarships and grants for students at their own expense, that the decision defined 10 powers of supervisory boards to be established in state higher education institutions that have been granted financial independence, and that higher education institutions that have been granted financial independence have a number of privileges.
Information was also provided on the future goals and plans of Urgench State University and the facilities that will be created for students.
At the press conference, the questions of journalists, bloggers and students were answered in detail by the rector B.Abdullayev.