Oliy taʼlim, mahalla va maktab hamkorligi
2022-yil  11-fevral kuni  Pedagogika fakulteti professor-o'qituvchilari, tyutorlari va talabalari O'zbekiston Respublikasi Prezidenti  Sh.Mirziyoyevning  “Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarori ijrosini ta'minlash maqsadida Yangiariq tumani Ma'naviyat bo'limi bilan hamkorlikda "Arboblar" mahallasi yoshlari, 13-son maktab o'quvchilari ishtirokida  shoh va shoir, buyuk davlat arbobi, Zahiriddin Muhammad Bobur hayoti va ijodiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy kecha tashkil etdilar.
Tadbirda “Boshlang’ich ta’lim metodikasi” kafedrasi professor-o’qituvchilari dotsent A.Atajonova va G.Jumaniyozovalar shoir ijodining jahon tamaddunidagi o’rni haqida ma’ruza o’qidilar. Fakultet tyutor va  talabalari tomonidan g’azal va ruboiylar aytildi. Shuningdek, shoirga atab yozgan she’rlaridan namunalar o’qildi. Tadbirda maktab o'quvchilari ham o’z chiqishlari bilan faol qatnashdilar. Tadbir so’nggida o’quvchilar Z.M.Bobur hayoti va ijodiga oid viktorina savollariga javob berib, faxriy yorliq va esdalik sovg’alar bilan taqdirlandilar.

11 февраля 2022 года профессорско-преподавательский состав и студенты педагогического факультета в целях обеспечения выполнения Постановления Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию системы работы с молодежью по месту жительства Совместно с Управлением Навият, молодежью махалли «Арбоблар» при участии учащихся школы №13 организован литературно-художественный вечер, посвященный жизни и деятельности царя и поэта, великого государственного деятеля, Захириддина Мухаммада Бабура .
На мероприятии профессора и преподаватели кафедры «Методика начального образования» доценты Атажонова А. и Джуманиязова Г. прочитали лекцию о роли творчества поэта в мировой цивилизации. Газели и рубаи читали преподаватели факультета и студенты. Также были прочитаны образцы его стихов, посвященных поэту. Школьники также приняли участие в мероприятии со своими выступлениями. В завершение мероприятия студенты ответили на вопросы викторины о жизни и творчестве З.М.Бобура и были награждены почетными грамотами и сувенирами.