Assalom, Navro‘z - yangilanish, mehr-oqibat va qadr-qimmat ayyomi!
Navro'z xalqimizning milliy an’ana va urf-odatlarini, go‘zal qadriyatlarini oʻzida mujassam etgan qadimiy bayramlaridan biri hisoblanadi. Chin maʼnoda bahor bayrami. Bunda dasturxonlar noz-neʼmatlarga to'lib, deyarli har bir o'zbek xonadonida doshqozonlarda sumalaklar qaynaydi.
Ana shu ulugʻ ayyom munosabati bilan bugun bayram shodiyonalari shahrimizning "Avesto" bog‘ majmuasida bayram tantanalarini tomosha qilish uchun kelgan tomoshabinlar uchun ko‘tarinki ruhda tashkil etildi.
Mazkur Navroʻz saylida  Urganch davlat universiteti jamoasi ham yakdillikda faol ishtirok etdi. Ayniqsa, milliy taomlar, qoʻl ishlanmalari hamda ilmiy-innovatsion loyihalar koʻrgazmalari, iqtidorli talaba-yoshlarimizning kuy-qoʻshiqlari, raqslari  shahrimiz aholisining diqqat-eʼtiborini tortdi.

Здравствуй, Навруз - праздник обновления, добра и достоинства!
Навруз – один из древних праздников нашего народа, олицетворяющий национальные традиции, обычаи и прекрасные ценности. Это настоящий весенний праздник. При этом столы ломятся от деликатесов, а почти в каждом узбекском домашнем хозяйстве на печах варят сумаляк.
Сегодня, по случаю этого великого праздника, для зрителей, пришедших посмотреть на гулянья в парковом комплексе «Авесто» нашего города, было организовано приподнятое настроение.
Команда Ургенчского государственного университета также приняла активное участие в праздновании Навруза. Выставки национальных блюд, изделий народных промыслов и научно-внедренческих разработок, песен и танцев наших талантливых студентов привлекли внимание жителей нашего города.