Yoshlarning ma’naviy-axloqiy holatiga ta’sir etuvchi salbiy illatlarni bartaraf etish masalalariga bag'ishlangan maʼnaviy - maʼrifiy tadbir oʻtkazildi
2022-yilning 7-aprel kuni Urganch davlat universitetida “Yoshlarning ma’naviy-axloqiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi huquqbuzarlik, giyohvandlik, axloqsizlik kabi muammolarni bartaraf etishning samarali yo‘llari” mavzusida maʼnaviy - maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Unda Fizika-matematika fakultetining professor-oʻqituvchilari, tyutorlari ham 1-bosqich talabalari qatnashdilar.
Xorazm viloyat IIB XPB XQMB boshligʻi o'rinbosari, podpolkovnik D.Bog`ibekova, Urganch shahar IIO FMB XPB XKMB katta inspektori, mayor Sh.Botirova, IIB xodimi leytenant H.Shomurotovalar tadbir mehmoni boʻldilar.
Tadbirni UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, mavzu bilan tadbir ishtirokchilarini tanishtirdi. Shuningdek, tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsadni bayon etib, turli buzg‘unchi g‘oyalarga qarshi ma’rifat va ilm orqali kurashish joiz ekanligini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida tadbir mehmonlari tomonidan maʼruzalar qilindi. Bugungi kunda mamlakatimizda olib borilayotgan keng qamrovli islohotlar qatorida huquqbuzarlik, giyohvandlik, axloqsizlik va ularni oldini olish borasida qator ishlar olib borilayotganligi, mazkur uchrashuv mustaqil fikrlaydigan, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat bilan qaraydigan, qat’iy hayotiy e’tiqod va qarashlarga ega bo‘lgan, milliy madaniyatimizga yot bo‘lgan zararli ta’sirlarga qarshi turishga qodir yoshlarni tarbiyalashga qaratilganligini alohida ta’kidladilar.
Tadbirda talaba-yoshlar o‘zlarining qiziqtirgan savollariga mutaxassislardan atroflicha javob olishdi.
urdu.uz, Yoshlarning ma’naviy-axloqiy holatiga ta’sir etuvchi salbiy illatlarni bartaraf etish masalalariga bag'ishlangan maʼnaviy - maʼrifiy tadbir oʻtkazildi

Духовно-просветительское мероприятие, посвященное устранению негативных воздействий, влияющих на духовно-нравственное состояние молодежи
7 апреля 2022 года в Ургенчском государственном университете состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Эффективные пути решения таких проблем, как правонарушение, наркомания, безнравственность, оказывающих негативное влияние на духовно-нравственное состояние молодежи».
В нем приняли участие преподаватели и воспитатели Физико-математического факультета, а также первокурсники.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника Хорезмского областного управления внутренних дел, подполковник Д.Богибекова; старший инспектор Ургенчского ОВД майор Ш.Ботирова; Сотрудник ОВД лейтенант Х. Шомуротова.
Мероприятие открыл Первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УрГУ С.Давлетов, который представил участников мероприятия. Он также обозначил основную цель мероприятия, подчеркнув, что необходимо бороться с различными деструктивными идеями посредством образования и науки.
Они отметили, что среди комплексных реформ, проводимых сегодня в стране, осуществляется ряд мер по борьбе с преступностью, наркоманией, безнравственностью и их предупреждению. Они также подчеркнули, что собрание направлено на воспитание молодежи, мыслящей самостоятельно, уважающей национальные и общечеловеческие ценности, имеющей твердые жизненные убеждения и взгляды, способной противостоять пагубным влияниям, чуждым нашей национальной культуре.