Tyutorlar uchun navbatdagi oʻquv seminar boʻlib oʻtdi
2022-yil  16-aprel  sanasida UrDU Madaniyat saroyida tyutorlar uchun  doimiy seminar ishining navbatdagi yig'ilishi  bo'lib o'tdi.
Unda  Urganch shahar Davlat soliq inspeksiyasi boʻlim boshligʻi M.Masharipov va oʻrinbosari  J.Otajonovlar, UrDU birinchi prorektori S.Davletov, rektor maslahatchisi R.Sharipov, “Pedagogika va psixologiya” kafedrasi dotsenti J.Iskandarov, Yoshlash bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʻlimi,  UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi, psixologlar,  barcha fakultetlarning yoshlar bilan ishlash bo’yicha dekan o'rinbosarlari hamda universitet tyutorlari ishtirok etdilar.
Seminar ishini anʼanaga muvofiq, UrDU Yoshlar masalalari, ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, talabalar bilan ishlash, ularning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, bandligini taʼminlash borasida tyutorlarning vazifalari haqida maʼruza qildi.
Oʻquv-seminarda tyutorlarga ijarada yashovchi talabalar bilan xonadon egalari oʻrtasida ijara shartnomasini tuzish tartibi – qoidalari haqida maʼlumotlar berildi.  Universitetda  yoshlarning taʼlim-tarbiyasi, yashash sharoiti, ularning muammolari bilan toʻxtovsiz shugʻullanish lozimligi, ularning to'garaklardagi  ishtirokini yanada  kuchaytirish borasida takliflar hamda  bugungi kunda tyutorlik faoliyatini yanada samarali tashkil etish, talabalar bilan muloqot qilish hamda ishlashda zarur ilmiy-psixologik tavsiyalar   berildi.

Проведен очередной обучающий семинар для тьюторов
16 апреля 2022 года во Дворце культуры УрГУ состоялось очередное заседание постоянно действующего семинара для тьюторов.
В совещании приняли участие начальник Государственной налоговой инспекции г.Ургенча М. Машарипов и его заместитель Ж. Отайонов, первый проректор УрГУ С. Давлетов, советник ректора Р. Шарипов, доцент кафедры педагогики и психологии Ж. В мероприятии приняли участие Искандаров, Управление молодежи, духовности и образования, Женский экспертный совет УрГУ, психологи, заместители деканов по работе с молодежью всех факультетов и преподаватели вузов.
Традиционно семинар открыл первый проректор по работе с молодежью, духовно-воспитательной работе УрГУ С. Давлетов, который рассказал о роли тьюторов в работе со студентами, содержательной организации их досуга и занятости.
На семинаре-тренинге тьюторы были проинформированы о правилах и порядке заключения договора аренды между студентами и арендодателями. Высказаны предложения по условиям обучения и быта молодежи, необходимости постоянного решения ее проблем, активизации ее участия в заочной деятельности, а также необходимые научно-психологические рекомендации для более эффективной организации воспитательной деятельности, общения и работы со студентами. .
Также были обсуждены результаты мониторинга деятельности тьюторов за последние два месяца и определены актуальные задачи.
В ходе семинара тьюторы обменялись мнениями и опытом. Они задавали чиновникам вопросы о различных ситуациях, с которыми они сталкивались в ходе своей работы, и получали необходимые ответы. Мы уверены, что такие семинары и тренинги создадут широкие возможности для профессионалов, чтобы улучшить свои профессиональные навыки и умения.