“Kibertahdidlarga birgalikda qarshi kurashish - davr talabi” mavzusida oliy ta’lim muassasalarining talaba-yoshlari ishtirokida targʻibot tadbiri oʻtkazildi
Bugungi kunda internet olamida keng uchrayotgan jinoyatlar, jumladan, gʻoyaviy va texnik buzgʻunchiliklar, jabrlanuvchilarning internet-madaniyati meʼyorlariga rioya qilmasligi oqibatida yuzaga kelmoqda. Shuning uchun ham aholining barcha qatlamlarini oʻz ichiga oluvchi kompleks targʻibot ishlarini amalga oshirish, kibertahdidlarning oldini olish muhim ahamiyat kasb etmoqda.
2022-yilning 27-aprel sanasida viloyat Ichki ishlar vazirligi tashabbusi bilan Urganch davlat universitetida “Kibertahdidlarga birgalikda qarshi kurashish - davr talabi” mavzusida oʻtkazilgan targʻibot tadbirida aynan shu masalalar keng muhokama qilindi.
Targʻibot tadbirida Xorazm viloyatidagi oliy taʼlim muassasalari: UrDU, TATU UF, TTA UF talaba-yoshlari, professor-oʻqituvchilari, ishchi-guruh vakillari va viloyat IIB xodimlari ishtirok etdilar.
Tadbirni UrDU Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi ochib berib, moderatorlik qildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi mas’ul xodimi  S.Sadikov, Ichki ishlar vazirligi mas’ul xodimi M.Sultonov, Urganch shahar bosh imom xatibi H.Kenjayev, Oliy va o‘rta-maxsus ta’lim vazirligi huzuridagi Ma’naviyat va ma’rifat markazi boshlig‘i o‘rinbosari F.Farxodov,  Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Kiberxavfsizlik fakulteti katta o‘qituvchisi  D.Abdullayev, Ichki ishlar vazirligi mas’ul xodimi L.Atoyevlar ishtirok etib,  maʼruza qildilar.
Xususan, aholining axborot texnologiyalari boʻyicha savodxonlik darajasi holati,  bu borada taʼlim muassasalari yoshlari oʻrtasida olib borilayotgan targʻibot chora-tadbirlari, internetdagi tahdidlarni barvaqt oldini olish bo‘yicha kompleks targ‘ibot chora-tadbirlarining mazmuni va mohiyati, talaba-yoshlarning kiberxavfsizlik talablariga rioya etish masalalari, bugungi kundagi asosiy maʼnaviy tahdidlar, keng tarqalgan jinoyatlar, Kiberjinoyat va uning xususiyatlari, yoshlarda internetdan foydalanish madaniyatini shakllantirish, talabalar va professor-oʻqituvchilarning kiberxavfsizlikni taʼminlashdagi rolini yanada oshirish masalalari maʼruzachilar tomonidan taqdimotlar asosida batafsil tushuntirildi.
Internetdagi turli xil qimor oʻyinlarining ayanchli oqibatlari hayotiy misollar bilan gapirib berilib, talabalar ogohlikka chaqirildi.
Maʼnaviy tahdidlarning hozirda keng tarqalgan turlari – aqidaparastlik va diniy ekstremizm, ulardan saqlanish, eʼtiborsiz ravishda internetning turli nosogʻlom makonlariga kirib, ushbu illatlar domiga tushib qolmaslik kabi dolzarb masalalar yuzasidan tushuntirishlar berildi.
Ayniqsa,  Ichki ishlar vazirligining Kiberxavfsizlik markazi tomonidan ishlab chiqilgan “Kiberyordamchi” tizimi haqidagi maʼlumotlar va mutasaddilar tomonidan seminar ishtirokchilariga  shu yerning oʻzida ushbu tizimdan foylanish tartibi va uning qulayligini koʻrsatib berilganligi talaba-yoshlarda katta qiziqish uygʻotdi.
Tadbir davomida talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollari bilan faol ishtirok etdilar.
Ushbu targʻibot tadbiri talaba-yoshlarning hayotlarida uchrashi mumkin boʻlgan turli salbiy holatlarni oldini olishda katta ahamiyatga ega boʻlishi shubhasizdir.

Адвокаси-мероприятие с участием студентов высших учебных заведений на тему «Совместная борьба с киберугрозами – потребность эпохи»
Наиболее распространенные сегодня преступления в интернет-мире, в том числе идеологические и технические нарушения, являются результатом несоблюдения потерпевшими норм интернет-культуры. Именно поэтому важно проводить комплексную пропагандистскую кампанию с привлечением всех слоев населения, предотвращать киберугрозы.
27 апреля 2022 года по инициативе МВД региона эти вопросы широко обсуждались на пропагандистском мероприятии в Ургенчском государственном университете на тему «Совместная борьба с киберугрозами – потребность эпохи».
В мероприятии приняли участие студенты высших учебных заведений Хорезмской области: УрГУ, ТУИТ УФ, ТТА УБ, профессорско-преподавательский состав, представители рабочей группы и сотрудники областной полиции.
Мероприятие вел первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УрГУ С.Давлетов.
В семинаре приняли участие служащий МВД Республики Узбекистан С.Садиков, служащий МВД М.Султанов, главный имам г.Ургенча Х.Кенджаев, Министерства Высших и Средне-специальных Образование Ф.Фарходов, заместитель начальника Центра навигации и образования, Д.Абдуллаев, старший преподаватель факультета кибербезопасности Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, Л.Атоев, исполняющий обязанности Министерство внутренних дел.
В частности, состояние информационной грамотности населения, адвокационная деятельность среди молодежи в образовательных учреждениях, содержание и сущность комплексных адвокационных мероприятий по раннему предупреждению интернет-угроз, соблюдение требований кибербезопасности обучающихся, основные духовные угрозы, распространенность преступления, киберпреступность и ее особенности, формирование культуры использования Интернета у молодежи, роль студентов и преподавателей в кибербезопасности подробно разъяснялись спикерами.
На примерах из жизни рассказывали о трагических последствиях различных азартных онлайн-игр и предупреждали студентов.
Были даны разъяснения о наиболее распространенных видах духовных угроз - фанатизме и религиозном экстремизме, как их избежать, как не заходить на различные неэтичные сайты в Интернете и не попасть в ловушку этих пороков.
В частности, студентов заинтересовала информация о системе «Киберпомощник», разработанной Центром кибербезопасности МВД, и то, что должностные лица показали участникам, как пользоваться системой и ее удобством.
В ходе мероприятия студенты активно участвовали со своими вопросами.
Несомненно, данное информационно-просветительское мероприятие сыграет важную роль в предотвращении различных негативных ситуаций, которые могут возникнуть в жизни студентов.