Umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun Matematika fani bo‘yicha xotira turnirining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Bugun, 2022-yil 5-may kuni Urganch davlat universitetida umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun Matematika fani bo‘yicha  xotira turniri boʻlib oʻtmoqda. Shu munosabat bilan UrDU Madaniyat saroyida turnirning ochilish marosimi oʻtkazildi.
Xotira turniri 1966-1995-yillarda Xorazm davlat pedagogika instituti (hozirgi Urganch davlat universiteti) da samarali mehnat faoliyatini olib borgan matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab oʻtkazilmoqda.
Ochilish marosimida olimning zamondoshlari, kasbdosh doʻstlari, faxriy ustozlar, shogirdlari, Urganch davlat universiteti professor-oʻqituvchilari, talabalar hamda turnirda qatnashish istagidagi maktab oʻquvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirni UrDU Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berdi. Shuningek, universitet faxriy ustozlari X.Bobojonov, S.Masharipova, q.x.f.d., prof.Gʻ.Satipov, Xorazm viloyati Xalq taʼlimi  boshqarmasi boshligʻi H.Bektemirovlar soʻzga chiqib, ustozning ezgu amallari, xayrli ishlari, esda qolarli voqealarni xotirladilar.  Hayoti, ilmiy-ijodiy izlanishlari va ish faoliyatiga oid maʼlumotlar berildi, matematika sohasiga qoʻshgan hissasi va bugungi kunda olimning faoliyatini davom ettirib, jamiyatda oʻz oʻrniga ega izdoshlari  eʼtirof etildi.
Shundan soʻng, Fizika-matematika fakulteti dekani J.Xoʻjamov olimpiada ishtirokchilariga  turnirning o‘tkazilish tartib –qoidalari  boʻyicha tushuntirish berib, barcha ishtirokchilarga omad tiladi.
Eslatib oʻtamiz, turnir mobaynida universitet boʻylab sayohat, tushlik  hamda gʻoliblarni taqdirlash marosimi va konsert dasturi ham rejalashtirilgan.
urdu.uz, Umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun Matematika fani bo‘yicha xotira turnirining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi

The opening ceremony of the Memory Tournament in Mathematics for secondary school students was held
Today, on May 5, 2022, Urgench State University is hosting a Memory Tournament in Mathematics for secondary school students. In this regard, the opening ceremony of the tournament was held at the Palace of Culture of UrSU.
The memory tournament is dedicated to the memory of Ismail Abdullayev, a mathematician, candidate of physical and mathematical sciences, docent, who worked at the Khorezm State Pedagogical Institute (now Urgench State University) in 1966-1995.
The opening ceremony was attended by contemporaries, colleagues, honorary teachers, students, faculties of Urgench State University, students and schoolchildren wishing to participate in the tournament.
The event was opened by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work of UrSU S.Davletov. Honorary teachers of the university H.Bobojonov, S.Masharipova, Ph.D., Prof. G.Satipov, the head of the Department of Public Education of Khorezm region H.Bektemirov also spoke and recalled the good deeds, and memorable events of the teacher. Information was provided on his life, research, and work, his contributions to mathematics, and his continued role in society today.
After that, the Dean of the Faculty of Physics and Mathematics J. Khojamov explained to the participants of the Olympiad the rules of the tournament and wished good luck to all participants.
It should be noted that during the tournament there will be a tour of the university, lunch and a ceremony of awarding the winners and a concert program.