Tinchlik, insoniyatga berilgan eng oliy ne'matki, faqat tinchlik va xotirjamlikkina jamiyatni taraqqiyot sari ildam yetaklay oladi. O‘zbek xalqi tinchliksevar xalq sifatida o‘zining buyuk milliy, ma'naviy merosi bilan jahon tarixida o‘chmas iz qoldirgani barchamizga ma'lum.
Vaholanki, butun insoniyat boshiga ulkan kulfatlar solgan Ikkinchi jahon urushida xalqimizning jasorati va matonatini unutishga hech birimizning haqqimiz yo‘q. Shuning uchun ham har yili yurtimizda 9 may — urushda qatnashgan 1,5 milliondan ortiq vatandoshimizning jasoratini, front hududlaridan O‘zbekistonga ko‘chirilgan bir millionga yaqin oila va bolalarni qabul qilgan xalqimizning bag‘rikengligini anglash va qadrlash kuni sifatida nishonlaniladi.
Bir so‘z bilan aytganda, 9 may bugungi tinchlikning qadriga yetish kuni sifatida jamiyatimiz ongu shuuridan joy olgan qadriyatdir.
Joriy yilning 6 may kuni “Yuksalish” umummilliy harakati Xorazm viloyati hududiy bo‘linmasi Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi Xorazm viloyat bulimi bilan hamkorligida Urganch shahridagi Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyiga Viloyat hokimiligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi a'zolari, jamoat tashkilotlari rahbarlarining tashrifi uyushtirildi. Tashrifning asosiy maqsadi Ikkinchi jahon urushining ayanchli oqibatlarini unutmaslikni, faxriylarni e'zozlashni, Vatanimiz ozodligi va erkinligi yo‘lida qurbon bo‘lgan insonlarning xotirasini yod olish, hayoti va faoliyatini targ‘ib etishga qaratilgan.
Muzeyga tashrif buyurganlar Urush yillarining azobi, ocharchilik dahshati, avlodlarimiz taqdirida minbad qora kunlarni boshidan o‘tkazgan Vatan fidoiylari bilan faxrlanishlarini izhor etib, bugungi tinch va osuda hayotimiz, mamlakatimizning har jabhasida yuz berayotgan yangilanish va o‘zgarishlarni alohida e'tirof etib o‘tishdi.
Ma'lumot o‘rnida Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi ekspozisiyasi mustaqillikkacha bo‘lgan jarayonlarni tarix hujjatlar asosida yorqin ko‘rsatib berishi, yuqori g‘oyaviy va badiiy saviyada yaratilishi, ziyoratchilarni, ayniqsa, o‘sib kelayotgan yosh avlodni mustaqillik davri qadriyatlariga sadoqat ruhida tarbiyalashda viloyat miqyosidagi muhim madaniy-ma'rifiy o‘choqlardan biridir.
Xorazm viloyatida salkam bir asrlik tarixning jonli guvohi bo‘lgan 8 nafar Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi davlatimiz ardog‘i, xalqimizning e'zozida hayot kechirmoqdalar.

Мир — это высшее благо, дарованное человечеству, и только мир и спокойствие могут привести общество к прогрессу. Все мы знаем, что узбекский народ, как миролюбивый народ, своим великим национальным и духовным наследием оставил неизгладимый след в мировой истории.
Однако никто из нас не имеет права забывать мужество и стойкость нашего народа во Второй мировой войне, причинившей великие страдания всему человечеству. Именно поэтому ежегодно наша страна отмечает 9 мая как день понимания и признательности мужеству более 1,5 миллиона наших соотечественников, принимавших участие в войне, толерантности нашего народа, принявшего около миллиона эвакуированных семей и детей. от линии фронта до Узбекистана.
Одним словом, 9 мая – это день признания сегодняшнего спокойствия нашего общества.
6 мая текущего года Хорезмское областное отделение национального движения «Юксалиш» совместно с Хорезмским областным отделением Республиканского центра духовности и просвещения посетили Музей жертв политических репрессий в Ургенче. Основная цель визита – вспомнить о трагических последствиях Великой Отечественной войны, почтить память ветеранов, почтить память погибших за свободу и свободу нашей страны, популяризировать их жизнь и деятельность.
Посетители музея выразили свою гордость страданиями военных лет, ужасами голода, жертвами Родины, пережившей тысячи черных дней в судьбах наших поколений, и признали мир и покой сегодняшнего дня, обновление и изменения во всех частях нашей страны.
Экспозиция Музея жертв политических репрессий представляет собой яркую иллюстрацию донезависимого процесса на основе исторических документов, созданных на высоком идейно-художественном уровне. Это один из важных культурных и образовательных центров региона.
В Хорезмской области в честь нашего государства и нашего народа живут 8 участников Великой Отечественной войны, живые свидетели почти вековой истории.