Bugun, 24-may kuni  Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida  Xorijiy filologiya fakulteti  “Roman--german filologiyasi”  kafedrasi professor –oʻqituvchilari hamda  201/203-guruh ingliz tili taʼlim yoʻnalishi talabalari tomonidan  “India study day” xalqaro tadbiri tashkil etildi.
Mazkur tadbirga prof. J.Ermetova moderatorlik qildi. Tadbirda  ZOOM platformasi orqali xorijlik mehmonlar ham ishtirok etdilar.
Tadbir Bahadur Lal Shastri nomli Hindiston markazining Sanskrit  lugʻatini Urganch davlat universiteti professori  Atabay Jumaniyozovga topshirish bilan boshlandi.
Shundan soʻng,  professor  “Sanskrit-bobo til” mavzusida  maʼruza qildi. Shogirdi  D.Jumaniyozova esa “Sanskrit tilidan oʻzlashgan soʻzlarning farqli va oʻxshash tomonlari” mavzusidagi  ilmiy-tadqiqot ishining amaliy qismi tahlillarini keltirib, tadbir ishtirokchilariga qiziqarli maʼlumotlar berdi.
Tadbirning badiiy qismida bir guruh isteʼdodli talabalar oʻzlari tayyorlagan hindcha raqs va Hindiston xalqining milliy eposi  “Mahabharata”dan parchani yigʻilganlar eʼtiboriga namoyish qildilar.
Shuningdek, tadbirda doirasida  “Siz Hindistonni bilasizmi ?” nomli viktorina  ham oʻtkazilib,  savollarga toʻgʻri javob bergan talabalarga esdalik sovgʻalar berildi.
Tadbir nafaqat talabalar, balki hindistonlik mehmonlar  tomonidan ham iliq kutib olindi va kelajakda ikki xalq madaniyati, anʼanalari hamda urf-odatlarini  oʻzida mujassam etadigan  koʻplab tadbirlar oʻtkazilishi taʼkidlandi.

Организовано международное мероприятие под названием «День изучения Индии».
Сегодня, 24 мая, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета профессорско-преподавательский состав кафедры Романо-германской филологии факультета Иностранной филологии и студенты 201/203 группы английского языка организовали международное мероприятие «День изучения Индии».
Мероприятие вел проф. Дж. Эрметова. В мероприятии также приняли участие зарубежные гости через платформу ZOOM.
Мероприятие началось с вручения профессору Ургенчского государственного университета Атабаю Джуманиязову санскритского словаря Индийского центра имени Бахадура Лала Шастри.
После этого профессор прочитал лекцию на тему «Санскрит-бобо тил». Его ученица Д. Джуманиязова дала интересный анализ практической части исследовательской работы «Различия и сходства заимствованных слов из санскрита» и дала участникам интересную информацию.
В художественной части мероприятия группа талантливых студентов исполнила собственный индийский танец и отрывок из индийского национального эпоса «Махабхарата».
Также в рамках мероприятия прошла викторина «Знаешь ли ты Индию?» был проведен и студенты, правильно ответившие на вопросы, были награждены подарками.
Мероприятие было тепло встречено не только студентами, но и индийскими гостями, и было отмечено, что в будущем будет проведено множество мероприятий, объединяющих культуры, традиции и обычаи двух народов.