Dunyodagi minglab kasblar orasida eng buyuk kasb – bu o’qituvchilik kasbidir. Chunki, o’qituvchilik toki hayot bor ekan, o’zining ma’no-mazmunini va olijanobligini, ahamiyati va hurmatini hech qachon yo’qotmaydi.
Bugungi bayram dasturidan oʻrin olgan har bir badiiy chiqishda ana shu oʻzbekona qadriyat mujassam boʻldi.
1-oktabr – “O‘qituvchi  va murabbiylar kuni” munosabati bilan Urganch davlat universitetida  tashkil etilgan bayram tadbirida universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, tyutorlari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Konsert dasturini rektor Baxrom Abdullayev tabrik so‘zi bilan ochib berib, Urganch davlat universitetining koʻp sonli  professor-o‘qituvchilar jamoasini qizgʻin muborakbod etdi.
Badiiy chiqishlarda Filologiya va Pedagogika fakultetining bir guruh iqtidorli, isteʼdodli talabalari bor mahorati ila sheʼr va ashulalari, kuy va qoʻshiqlari, goʻzal raqslari bilan tadbir qatnashchilarini dilini xushnud qilib, bayram shukuhini bagʻishladilar.

Среди тысяч профессий в мире величайшей профессией является учитель. Потому что, пока есть жизнь, учение никогда не потеряет своего смысла и благородства, важности и уважения.
Эта узбекская ценность воплотилась в каждом художественном номере, включенном в программу сегодняшнего праздника.
1 октября – «День учителей и наставников» руководство университета, профессора, преподаватели и студенты приняли участие в праздничном мероприятии, организованном в Ургенчском государственном университете.
Ректор Бахром Абдуллаев открыл концертную программу поздравительной речью и тепло поздравил большое количество профессоров и преподавателей Ургенчского государственного университета.
В художественных выступлениях группа талантливых и умелых студентов факультета Филологии и Педагогики порадовала участников мероприятия своими стихами и песнями, мелодиями и песнями, красивыми танцами.