URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI REKTORINING 21-OKTABR – “OʻZBEK TILI BAYRAMI KUNI” MUNOSABATI BILAN BAYRAM TABRIGI
Avvalam bor, barchangizni 21-oktabr – “Oʻzbek tili bayrami kuni” bilan, oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 33 yillik bayrami bilan samimiy muborakbod etaman.
Mustaqilligimizga qo‘yilgan ilk qadam sifatida ona tilimiz – o‘zbek tiliga Davlat tili maqomining berilishi ekanligini doim faxr bilan aytamiz.. Milliy iftixorimiz, g‘ururimiz, o‘zligimiz va o‘ziga bekligimizning yorqin ifodasi bo‘lgan davlat tilimiz  o‘z maqomiga erishguniga qadar birmuncha tazyiq-u tahqirliklarga duch kelgan. Endilikda bizdan talab qilinadigan ulkan mas’uliyat davlat tilimizni yuksak darajada e’zozlash, tilimizning qadr-qimmatini xalqimiz ong-u shuuriga singdirish, o‘zbek tilining jamiyatimiz taraqqiyotida tutgan o‘rnini belgilash va ravnaq topdirish, ushbu yo‘lda yagona maqsad sari birlashib harakat qilmog‘imizdir.
“Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli, bebaho ma’naviy boylik, buyuk qadriyatdir”, - deya ta’kidlagan edi Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev. O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganiga bu yil 33 yil to‘ldi. O‘tgan davr mobaynida tilimiz rivoji yo‘lida birmuncha ijobiy ishlar amalga oshirildi. Ayniqsa, so‘nggi yillarda bu ishlar yanada jadal tusga kirdi. Prezidentimiz tomonidan 21-oktabrning “O‘zbek tili bayrami kuni” deb e’lon qilinishi va Davlat tilini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilgan qaror va farmoyishlari zamirida ham tilimiz taraqqiyotiga davlat siyosati darajasida e’tibor qaratilib, keng ko‘lamli ishlar yo‘lga qo‘yilganligini ko‘rishimiz mumkin. Boshqa milliy bayramlarimiz qatorida o‘zbek tili bayramini nishonlash ham Respublikamizda istiqomat qiluvchi keksa-yu yosh qalbida milliy tilimizga yanada hurmat tuyg‘usini shakllantiradi.
Bugungi kunda mutaxassilar xorijiy davlatlar tajribalaridan kelib chiqqan holda o‘zbek tilini o‘qitishning dolzarb masalalariga ko‘proq e’tibor berishlari, bu borada yangi tadqiqotlar olib borishlari zarur hisoblanadi. Shuni ham alohida ta’kidlash joizki, o‘zbek tili bo‘yicha universitetimiz bilan xorijiy oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlik ishlari keng yo‘lga qo‘yilmoqda.
Iftixorimiz ramziga aylanib ulgurgan o‘zbek tilini o‘z qonun-qoidalari asosida chiroyli qo‘llay olish, ma’naviy boylikni kelasi avlodlarga bus-butunligicha yetkazishdek ulkan mas’uliyatli ishda barchangizning faoliyatlaringizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman. Sizlarni yana bir bor “O‘zbek tili bayrami kuni” bilan samimiy tabriklayman.

Holiday Congratulations of The Rector of Urganch State University on October 21 - "Uzbek Language Holiday"
Dear teachers!
First of all, I sincerely congratulate all of you on October 21 - the "Day of the Uzbek Language", the 33rd anniversary of the granting of the state language status to the Uzbek language.
We are always proud to say that as the first step towards our independence, our mother tongue, Uzbek, was given the status of the State language. Before reaching his status, he faced some harassment and insults. Now, the great responsibility required of us is to respect our state language at a high level, to instill the value of our language into the consciousness of our people, to determine the place of the Uzbek language in the development of our society and to develop it, to unite towards a single goal on this path.
"The Uzbek language, which is one of the oldest and richest languages ​​in the world, is a symbol of our national identity and independent statehood, a priceless spiritual wealth, a great value for our people," said President Sh. Mirziyoyev. This year we will celebrate 33 years anniversary since the Uzbek language was granted the status of a state language. Over the past period, some positive things have been done in the direction of the development of our language. Especially in recent years, these things have intensified. On the basis of the declaration dated October 21 as the "Holiday of the Uzbek language" by the President and the decisions and orders on the development of the state language, attention is paid to the development of our language at the level of state policy, and large-scale work is underway. Celebrating the Uzbek language holiday, among other national holidays, forms a greater sense of respect for our national language in the hearts of young and old living in our Republic.
Today, it is necessary for specialists to pay more attention to the actual issues of teaching the Uzbek language based on the experiences of foreign countries, and to conduct new research in this regard. It is also worth noting that cooperation between our university and foreign higher education institutions in the field of Uzbek language is on the way.
I wish all of you great success in your endeavors to use the Uzbek language, which has become a symbol of our pride, in accordance with its own laws, and to convey spiritual wealth to future generations. Once again, I sincerely congratulate you on the "Uzbek Language Day".