URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI REKTORINING 21-OKTABR – “OʻZBEK TILI BAYRAMI KUNI” MUNOSABATI BILAN BAYRAM TABRIGI
Avvalam bor, barchangizni 21-oktabr – “Oʻzbek tili bayrami kuni” bilan, oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 33 yillik bayrami bilan samimiy muborakbod etaman.
Mustaqilligimizga qo‘yilgan ilk qadam sifatida ona tilimiz – o‘zbek tiliga Davlat tili maqomining berilishi ekanligini doim faxr bilan aytamiz.. Milliy iftixorimiz, g‘ururimiz, o‘zligimiz va o‘ziga bekligimizning yorqin ifodasi bo‘lgan davlat tilimiz  o‘z maqomiga erishguniga qadar birmuncha tazyiq-u tahqirliklarga duch kelgan. Endilikda bizdan talab qilinadigan ulkan mas’uliyat davlat tilimizni yuksak darajada e’zozlash, tilimizning qadr-qimmatini xalqimiz ong-u shuuriga singdirish, o‘zbek tilining jamiyatimiz taraqqiyotida tutgan o‘rnini belgilash va ravnaq topdirish, ushbu yo‘lda yagona maqsad sari birlashib harakat qilmog‘imizdir.
“Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli, bebaho ma’naviy boylik, buyuk qadriyatdir”, - deya ta’kidlagan edi Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev. O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganiga bu yil 33 yil to‘ldi. O‘tgan davr mobaynida tilimiz rivoji yo‘lida birmuncha ijobiy ishlar amalga oshirildi. Ayniqsa, so‘nggi yillarda bu ishlar yanada jadal tusga kirdi. Prezidentimiz tomonidan 21-oktabrning “O‘zbek tili bayrami kuni” deb e’lon qilinishi va Davlat tilini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilgan qaror va farmoyishlari zamirida ham tilimiz taraqqiyotiga davlat siyosati darajasida e’tibor qaratilib, keng ko‘lamli ishlar yo‘lga qo‘yilganligini ko‘rishimiz mumkin. Boshqa milliy bayramlarimiz qatorida o‘zbek tili bayramini nishonlash ham Respublikamizda istiqomat qiluvchi keksa-yu yosh qalbida milliy tilimizga yanada hurmat tuyg‘usini shakllantiradi.
Bugungi kunda mutaxassilar xorijiy davlatlar tajribalaridan kelib chiqqan holda o‘zbek tilini o‘qitishning dolzarb masalalariga ko‘proq e’tibor berishlari, bu borada yangi tadqiqotlar olib borishlari zarur hisoblanadi. Shuni ham alohida ta’kidlash joizki, o‘zbek tili bo‘yicha universitetimiz bilan xorijiy oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlik ishlari keng yo‘lga qo‘yilmoqda.
Iftixorimiz ramziga aylanib ulgurgan o‘zbek tilini o‘z qonun-qoidalari asosida chiroyli qo‘llay olish, ma’naviy boylikni kelasi avlodlarga bus-butunligicha yetkazishdek ulkan mas’uliyatli ishda barchangizning faoliyatlaringizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman. Sizlarni yana bir bor “O‘zbek tili bayrami kuni” bilan samimiy tabriklayman.

Праздничное поздравление ректора Ургенчского государственного университета с 21 октября - «Праздник узбекского языка»
Прежде всего, искренне поздравляю всех вас с 21 октября – «Днем узбекского языка», 33-й годовщиной присвоения узбекскому языку статуса государственного.
Мы всегда с гордостью можем сказать, что в качестве первого шага к нашей независимости нашему родному языку, узбекскому, был присвоен статус государственного языка. Прежде чем достичь своего статуса, он столкнулся с некоторыми притеснениями и оскорблениями. Теперь от нас требуется большая ответственность уважать наш государственный язык на высоком уровне, внедрять ценность нашего языка в сознание нашего народа, определять место узбекского языка в развитии нашего общества и развивать это, чтобы объединиться для единой цели на этом пути.
«Узбекский язык, являющийся одним из древнейших и богатейших языков мира, является символом нашей национальной самобытности и независимой государственности, бесценным духовным богатством, большой ценностью для нашего народа», - сказал Президент Ш. Мирзиёев. В этом году мы будем отмечать 33-летие со дня присвоения узбекскому языку статуса государственного. За прошедший период были сделаны некоторые положительные вещи в направлении развития нашего языка. Особенно в последние годы эти вещи усилились. На основании объявления Президентом 21 октября «Праздником узбекского языка» и постановлений и распоряжений о развитии государственного языка уделяется внимание развитию нашего языка на уровне государственной политики, и ведется масштабная работа. Празднование праздника узбекского языка в числе других национальных праздников формирует в сердцах молодых и пожилых, проживающих в нашей республике, большее чувство уважения к нашему национальному языку.
Сегодня специалистам необходимо больше внимания уделять актуальным вопросам преподавания узбекского языка на основе опыта зарубежных стран, проводить в этой связи новые исследования. Также стоит отметить, что сотрудничество между нашим университетом и зарубежными высшими учебными заведениями в области узбекского языка налажено.
Желаю всем вам больших успехов в ваших начинаниях использовать узбекский язык, ставший символом нашей гордости, в соответствии со своими законами, передавать духовное богатство грядущим поколениям. Еще раз сердечно поздравляю вас с «Днем узбекского языка».