Konstitutsiya – huquq va erkinligimiz kafolati
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yorqin ifodasi sifatida demokratik davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etish, aholining erkin va obod turmushini ta’minlash, mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborini yuksaltirish hamda barcha sohalarda islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
Yaqin kunlarda Konstitutsiyamizning 30 yilligi nishonlanish arafasida turibmiz.
Shu munosabat bilan bugun, 23-noyabr kuni Urganch davlat universitetida ma‘naviy-ma‘rifiy tadbir o‘tkazildi.
Unda UrDU Birinchi prorektori S.Davletov, Urganch tuman yuridik xizmat ko'rsatish markazi rahbari J.Atajanov, Urganch tuman Adliya bo'limi yetakchi maslahatchisi S.Yakubov, Urganch tuman yuridik xizmat ko'rsatish markazi bosh yuristkonsulti J.Abdukarimov, Urganch tuman IIB huquqbuzarliklar profilaktikasi bo'limi inspektori, mayor D.Sapayeva hamda universitet talaba-yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirda soʻz olganlar yurtimiz taraqqiyotining yangi bosqichida xalqimizning tinch va farovon hayoti uchun ishonchli kafolat bo‘lgan Bosh qomusimizni bugungi davr talablariga mos holda, eng muhimi, fuqarolarimiz xohish-irodasi va fikri hamda mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning bosh maqsadi bo‘lgan «Inson — jamiyat — davlat» tamoyili asosida haqiqiy xalq Konstitutsiyasiga aylantirish maqsadida izchil amalga oshirilayotgan ishlar haqida gapirib, Konstitutsiyamizda belgilab berilgan davlat tuzilishi, hokimiyat va boshqaruv organlari tizimi, saylov tizimi, fuqarolarning huquq va erkinliklari, davlat va jamiyatning o‘zaro munosabatlar, shuningdek, xotin-qizlar huquqlari, gender tenglik masalalari haqida atrofchicha soʻz yuritdilar.

The Constitution is a guarantee of our rights and freedom
The Constitution of the Republic of Uzbekistan, as a bright expression of the political and legal thinking of our people, is serving as a solid foundation for establishing a democratic state and a strong civil society, ensuring a free and prosperous life for the population, raising the country's reputation in the international arena, and successfully implementing reforms in all areas.
In the near future, we are about to celebrate the 30th anniversary of our Constitution.
In this regard, today, November 23, a spiritual and educational event was held at Urganch State University.
First vice-rector of UrSU S. Davletov, head of the Urganch district legal service center J. Atajanov, leading adviser of the Urganch district justice department S. Yakubov, chief legal consultant of the Urganch district legal service center J. Abdukarimov, Major D. Sapayeva, Inspector of Crime Prevention Department of Urganch District Internal Affairs Department and university students participated.
Those who spoke at the event said that our General Municipality, which is a reliable guarantee for the peaceful and prosperous life of our people at the new stage of our country's development, in accordance with the requirements of today's times, most importantly, the will and opinion of our citizens and the main goal of the reforms carried out in our country, "Man - society - talking about the works that are consistently implemented in order to turn it into a real people's Constitution on the basis of the principle of "state" , talked about gender equality issues.