Konstitutsiya – huquq va erkinligimiz kafolati
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yorqin ifodasi sifatida demokratik davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etish, aholining erkin va obod turmushini ta’minlash, mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborini yuksaltirish hamda barcha sohalarda islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
Yaqin kunlarda Konstitutsiyamizning 30 yilligi nishonlanish arafasida turibmiz.
Shu munosabat bilan bugun, 23-noyabr kuni Urganch davlat universitetida ma‘naviy-ma‘rifiy tadbir o‘tkazildi.
Unda UrDU Birinchi prorektori S.Davletov, Urganch tuman yuridik xizmat ko'rsatish markazi rahbari J.Atajanov, Urganch tuman Adliya bo'limi yetakchi maslahatchisi S.Yakubov, Urganch tuman yuridik xizmat ko'rsatish markazi bosh yuristkonsulti J.Abdukarimov, Urganch tuman IIB huquqbuzarliklar profilaktikasi bo'limi inspektori, mayor D.Sapayeva hamda universitet talaba-yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirda soʻz olganlar yurtimiz taraqqiyotining yangi bosqichida xalqimizning tinch va farovon hayoti uchun ishonchli kafolat bo‘lgan Bosh qomusimizni bugungi davr talablariga mos holda, eng muhimi, fuqarolarimiz xohish-irodasi va fikri hamda mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning bosh maqsadi bo‘lgan «Inson — jamiyat — davlat» tamoyili asosida haqiqiy xalq Konstitutsiyasiga aylantirish maqsadida izchil amalga oshirilayotgan ishlar haqida gapirib, Konstitutsiyamizda belgilab berilgan davlat tuzilishi, hokimiyat va boshqaruv organlari tizimi, saylov tizimi, fuqarolarning huquq va erkinliklari, davlat va jamiyatning o‘zaro munosabatlar, shuningdek, xotin-qizlar huquqlari, gender tenglik masalalari haqida atrofchicha soʻz yuritdilar.

Конституция – гарантия наших прав и свобод
Конституция Республики Узбекистан, как яркое выражение политического и правового мышления нашего народа, служит прочной основой для построения демократического государства и сильного гражданского общества, обеспечения свободной и благополучной жизни населения, повышения репутация страны на международной арене и успешное проведение реформ во всех сферах.
В ближайшее время мы отметим 30-летие нашей Конституции.
В связи с этим сегодня, 23 ноября, в Ургенчском государственном университете состоялось духовно-просветительское мероприятие.
Первый проректор УрГУ С. Давлетов, начальник Ургенчского районного центра юридической службы Ж. Атаджанов, ведущий советник Ургенчского районного отдела юстиции С. Якубов, главный юрисконсульт Ургенчского районного центра юридической службы Ж. Абдукаримов, майор Д Участвовали инспектор отдела по профилактике правонарушений Ургенчского РОВД Сапаева и студенты вузов.
Выступившие на мероприятии отметили, что наша Генеральная Муниципалитет, являющаяся надежной гарантией мирной и благополучной жизни нашего народа на новом этапе развития нашей страны, в соответствии с требованиями сегодняшнего времени, главное, воля и Мнение наших граждан и главная цель проводимых в нашей стране реформ «Человек – общество – говорят о работах, которые последовательно осуществляются для того, чтобы превратить его в настоящую народную Конституцию на основе принципа «государственного» , рассказал о проблемах гендерного равенства.