Kimyoviy texnologiyalar fakulteti yangi ta’mirlangan binoga ega boʻldi
Bugun Urganch davlat universitetining kapital taʼmirlanib, foydalanishga topshirilgan oʻquv binolari, talabalar turar joyi, texnopark va kutubxonasiga Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari S.Salayev boshchiligida bir guruh mehmonlar, universitetning faxriy ustozlari tashrif buyurishdi.
Tashrifning ilk manzili Kimyoviy texnologiyalar fakulteti o‘quv binosi boʻldi.  U yerda UrDU rektori B.Abdullayevning ushbu fakultetda olib borilgan qurilish-taʼmirlash ishlari haqidagi taqdimoti tinglandi. Shuningdek, fakultet olimlarining ilmiy-innovatsion koʻrgazmasi namoyish etildi.
Shundan soʻng, mehmonlar mazkur yangi binoning oʻquv auditoriyalari, laboratoriya xonalari bilan yaqindan tanishdilar. Jumladan, hozirda fakultetda Oziq-ovqat xavfsizligi, Yogʻ-moy mahsulotlari, Goʻsht mahsulotlari hamda Don mahsulotlari laboratoriyalari faoliyati yoʻlga qoʻyilgan boʻlib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF 2949-sonli farmoniga, asosan, Jahon taraqqiyoti banki mablag‘lari hisobidan 42 turdagi laboratoriya jihozlari sotib olinib, foydalanishga topshirilgan. Ushbu laboratoriyalar doimo yosh olimlar bilan gavjum.
Maʼlumot oʻrnida, Urganch tumani “Mustaqillik” ko‘chasida joylashgan Kimyoviy texnologiya fakultetining yangi oʻquv binosi 850 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, shu yilning noyabr oyida ishga tushurildi. Binoda konferensiya zallari, sport zali, 10 ta laboratoriya xonasi, 18 ta o‘quv auditoriyalari va boshqa zaruriy xonalar mavjud.

Факультет Химических технологий имеет недавно отремонтированное здание
Сегодня группа гостей, почетных преподавателей вуза во главе с заместителем хокима Хорезмской области С.Салаевым посетили учебные корпуса, студенческие общежития, технопарк и библиотеку Ургенчского государственного университета, которые были отремонтированы и сданы в эксплуатацию.
Первым пунктом посещения стал учебный корпус Химико-технологического факультета. Там ректор УрГУ Б.Абдуллаев выступил с презентацией о проводимых на данном факультете строительно-ремонтных работах. Также была показана научно-инновационная выставка ученых факультета.
После этого гости ознакомились с аудиториями и лабораториями нового корпуса. Например, на факультете налажена деятельность лабораторий безопасности пищевых продуктов, нефтепродуктов, мясных продуктов, зерновых продуктов, закуплено 42 вида лабораторного оборудования в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПД 2949, в основном за счет средств Всемирного банка развития, полученных и введенных в эксплуатацию. Эти лаборатории всегда переполнены молодыми учеными.
Для справки, новый учебный корпус Химико-технологического факультета, расположенный по улице «Независимости» Ургенчского района, рассчитан на 850 мест и сдан в эксплуатацию в ноябре текущего года. В здании есть конференц-залы, тренажерный зал, 10 лабораторных кабинетов, 18 лекционных залов и другие необходимые помещения.