Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining 5-majlisi boʻlib oʻtdi
Bugun, 28-dekabr kuni Urganch davlat universiteti  Kengashining 2022-yildagi soʻnggi yigʻilishi oʻtkazildi.
Yigʻilish avvalida rektor B.Abdullayev jamoani kirib kelayotgan 2023-yil bilan qizgʻin tabrikladi. Oʻtib borayotgan 2022-yil universitet faoliyatida ulkan yutuq va marralarga boy yil boʻlganligini alohida eʼtirof etib, kelayotgan yangi yilda bundan-da yuksak zafarlarga erishishda jamoaga kuch-quvvat tiladi. Urganch davlat universitetida 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida yil sarhisobiga bagʻishlab maʼruza qildi.
Shundan soʻng, 2022-yil davomida Urganch davlat universitetining oʻquv, maʼnaviy-maʼrifiy va ilmiy yoʻnalishlarini yuksaltirish yoʻlidagi samarali faoliyati hamda jamoat ishlaridagi faolligi uchun universitetning bir guruh professor-oʻqituvchilari, tyutorlari va ishchi-xodimlariga rektor Faxriy yorligʻi hamda Xorazm viloyati hokimligi tashabbusi bilan nashr qilingan Pahlavon Mahmudning 5 tildagi Ruboiylar toʻplami topshirildi.
Shuningdek, Tabiiy fanlar fakulteti “ Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi ” kafedrasi mudiri S.Bobojonovaga Dotsentlik diplomi, Kimyoviy texnologiyalar fakulteti oʻqituvchisi A.Roʻzmetovaga texnika fanlari boʻyicha falsafa doktori ilmiy darajasini beruvchi PhD diplomi topshirildi.
UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi, dots. Sh.Nurullayevaga “Yil ayoli” milliy tanlovining Respublika bosqichida faol ishtirok etib, “Yilning eng kuchli maʼnaviy-maʼrifiy targʻibotchisi” nominatsiyasi gʻolibi deb topilganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazir oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar davlat qoʻmitasi raisi Z.Mahkamovaning Diplomi,  oliy taʼlim sohasidagi samarali faoliyati, davlat va jamiyatda tutgan oʼrni, shuningdek, mamlakatimizda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlarda faolligi uchun Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri A.Toshqulovning Tashakkurnomasi topshirildi.
Yigʻilish davomida joriy yil 6-dekabrdan 23-dekabr sanasigacha akademik mobillik doirasida Turkiyaning Ege universitetida stajirovkada boʻlib qaytgan professor-oʻqituvchilar va talabalarning hisobotlari tinglandi. Safar davomidagi taassurotlarini jamoaga taqdimot asosida gapirib berdilar.

The 5th meeting of the Scientific Council of Urganch State University was held
At the beginning of the meeting, Rector B.Abdullayev warmly congratulated the team on the coming year 2023. Specially recognizing that the previous year 2022 was a year full of great achievements and milestones in the activities of the university, he wished strength to the team to achieve even higher victories in the coming new year. At Urganch State University, he gave a speech about the work done in 2022, dedicating the summary of the year.
After that, during the year 2022, a Rector's Certificate of Honor was issued to a group of professors, tutors and workers of the University for their effective activities in improving the educational, spiritual, and scientific directions of Urganch State University and for their activity in public affairs, and Pahlavon Mahmud's collection of Rubaiyyah in 5 languages was handed over at the initiative of the Khorezm regional government.
Also, S. Bobojonova, the head of the "Biology" department of the Faculty of Natural Sciences, was awarded an Associate Professor's diploma, A. Rozmetova, a teacher of the Faculty of Chemical Technologies, was awarded a Ph.D.
Chairman of the Women's Consultative Council of UrSU, Assoc. Sh.Nurullayeva was awarded the Diploma of Z.Mahkamova, Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee for Family and Women of the Republic of Uzbekistan, in connection with her active participation in the Republican round of the national contest "Woman of the Year" and being recognized as the winner of the nomination "The strongest spiritual and educational propagandist of the year". A Certificate of Appreciation of the Minister of Higher and Secondary Special Education A. Tashkulov was presented for his effective work in the field of education, his role in the state and society, as well as his activity in the wide-scale reforms being carried out in our country.
During the meeting, the reports of professors and teachers who returned from internship at Ege University of Turkey within the framework of academic mobility from December 6 to December 23 of this year were heard. They told the team about their impressions during the trip based on the presentation.