Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining 5-majlisi boʻlib oʻtdi
Bugun, 28-dekabr kuni Urganch davlat universiteti  Kengashining 2022-yildagi soʻnggi yigʻilishi oʻtkazildi.
Yigʻilish avvalida rektor B.Abdullayev jamoani kirib kelayotgan 2023-yil bilan qizgʻin tabrikladi. Oʻtib borayotgan 2022-yil universitet faoliyatida ulkan yutuq va marralarga boy yil boʻlganligini alohida eʼtirof etib, kelayotgan yangi yilda bundan-da yuksak zafarlarga erishishda jamoaga kuch-quvvat tiladi. Urganch davlat universitetida 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida yil sarhisobiga bagʻishlab maʼruza qildi.
Shundan soʻng, 2022-yil davomida Urganch davlat universitetining oʻquv, maʼnaviy-maʼrifiy va ilmiy yoʻnalishlarini yuksaltirish yoʻlidagi samarali faoliyati hamda jamoat ishlaridagi faolligi uchun universitetning bir guruh professor-oʻqituvchilari, tyutorlari va ishchi-xodimlariga rektor Faxriy yorligʻi hamda Xorazm viloyati hokimligi tashabbusi bilan nashr qilingan Pahlavon Mahmudning 5 tildagi Ruboiylar toʻplami topshirildi.
Shuningdek, Tabiiy fanlar fakulteti “ Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi ” kafedrasi mudiri S.Bobojonovaga Dotsentlik diplomi, Kimyoviy texnologiyalar fakulteti oʻqituvchisi A.Roʻzmetovaga texnika fanlari boʻyicha falsafa doktori ilmiy darajasini beruvchi PhD diplomi topshirildi.
UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi, dots. Sh.Nurullayevaga “Yil ayoli” milliy tanlovining Respublika bosqichida faol ishtirok etib, “Yilning eng kuchli maʼnaviy-maʼrifiy targʻibotchisi” nominatsiyasi gʻolibi deb topilganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazir oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar davlat qoʻmitasi raisi Z.Mahkamovaning Diplomi,  oliy taʼlim sohasidagi samarali faoliyati, davlat va jamiyatda tutgan oʼrni, shuningdek, mamlakatimizda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlarda faolligi uchun Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri A.Toshqulovning Tashakkurnomasi topshirildi.
Yigʻilish davomida joriy yil 6-dekabrdan 23-dekabr sanasigacha akademik mobillik doirasida Turkiyaning Ege universitetida stajirovkada boʻlib qaytgan professor-oʻqituvchilar va talabalarning hisobotlari tinglandi. Safar davomidagi taassurotlarini jamoaga taqdimot asosida gapirib berdilar.

Состоялось 5-е заседание Ученого совета Ургенчского государственного университета
Сегодня, 28 декабря, состоялось последнее в 2022 году заседание Совета Ургенчского государственного университета.
В начале встречи ректор Б.Абдуллаев тепло поздравил коллектив с наступающим 2023 годом. Особо отметив, что прошедший 2022 год был годом, насыщенным большими достижениями и вехами в деятельности университета, он пожелал сил коллективу добиться еще более высоких побед в наступающем новом году. В Ургенчском государственном университете он выступил с докладом о проделанной работе в 2022 году, посвятив итоги года.
После этого в течение 2022 года была выдана Почетная грамота ректора группе профессоров, преподавателей и работников университета за эффективную деятельность по совершенствованию образовательного, духовного и научного направления Ургенчского государственного университета и за их деятельность в общественных делах, а сборник рубайи Пахлавона Махмуда на 5 языках был передан по инициативе Хорезмского областного правительства.
Также дипломом доцента награждена заведующая кафедрой «Биология» факультета Естественных наук Бобожонова С., преподавателю факультета Химических технологий Рузметовой А. присвоена степень кандидата химических наук.
Председатель Женского консультативного совета УрГУ, доц. Ш.Нуруллаева награждена Почетной грамотой заместителя Премьер-министра, Председателя Государственного комитета по делам семьи и женщин Республики Узбекистан З.Махкамовой в связи с активным участием в Республиканском туре республиканского конкурса «Женщина года». " и признание победителем в номинации "Самый сильный духовно-просветительский пропагандист года". Вручена Почетная грамота Министра высшего и среднего специального образования А. Ташкулова за эффективную работу в сфере образования, роль в государстве и обществе, а также активность в проводимых широкомасштабных реформах в нашей стране.
В ходе встречи были заслушаны доклады профессоров и преподавателей, вернувшихся со стажировки в Эгейском университете Турции в рамках академической мобильности с 6 по 23 декабря текущего года. На основе презентации они рассказали команде о своих впечатлениях от поездки.