Bugun, 9-fevral sanasida  buyuk shoir, g'azal mulkining sultoni hazrat mir Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi yurtimiz boʻylab keng nishonlanmoqda.  Albatta, bu anʼana universitetimizda ham har yil bayramona shukuhda oʻtkaziladi.
Bugun ham universitet Madaniyat saroyida Filologiya fakulteti tashabbusi bilan “Buyuk ajdodlar yodi doim barhayot” nomli badiiy kecha boʻlib oʻtdi. Unda Xorazm viloyati hokimligi vakillari, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati boʻlimi aʼzolari, viloyatimizning taniqli ijodkorlari, Urganch davlat universiteti rahbariyati, professor-oʻqituvchilari va talaba-yoshlari ishtirok etishdi.
Tadbirni UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi, oʼzbek adabiyoti  va madaniyati tarixidagi ulugʼ siymo, buyuk davlat arbobi Аlisher Navoiy hayoti va ijodiga toʼxtaldi.
Alisher Navoiyning bebaho merosi nafaqat turkiy xalqlar, balki butun bashariyat uchun bamisoli obihayot manbayi, barhayot ma'naviy sarchashmalardan biri ekanligi, olti asrga yaqin muddatda turkiy tafakkur karvoniga sarbonlik qilib kelayotgan tengsiz tafakkur dahosi va har bir satri oltinga teng bo'lgan asarlari odamiylikning oliy sabog'i ekanligi  adabiy-badiiy kechada soʻz olgan mehmonlar va adabiyot ixlosmandlari tomonidan alohida eʼtirof etildi. Atoqli davlat va jamoat arbobi Alisher Navoiyning hayoti, yuksak insonparvarlik g‘oyalari, ilmiy-adabiy merosini yurtimizda va xalqaro miqyosda keng o‘rganish hamda targ‘ib etish xususida to‘xtaldilar.
Tadbir davomida Navoiyning xalqimiz koʻnglidan chuqur joy olgan gʻazallari asosidagi milliy mumtoz maqom ashulalari vohamizning taniqli ijodkorlari va Pedagogika fakultetining isteʼdodli talabalari tomonidan jonli kuylandi.

582-летие со дня рождения Алишера Навои широко отметили в Ургенчском государственном университете
Сегодня, 9 февраля, в нашей стране широко отмечается 582-летие со дня рождения Мир Алишера Навои, великого поэта, султана газелей. Конечно же, эта традиция проводится каждый год и в нашем университете.
Сегодня во Дворце культуры университета по инициативе филологического факультета состоялся художественный вечер «Великие предки всегда живы». В нем приняли участие представители правительства Хорезмской области, члены Хорезмского областного отделения Союза писателей Узбекистана, известные художники области, руководство, профессора и студенты Ургенчского государственного университета.
Мероприятие открыл ректор УрГУ Б.Абдуллаев со вступительной речью, он коснулся жизни и творчества Алишера Навои, великого деятеля в истории узбекской литературы и культуры, великого государственного деятеля.
Бесценное наследие Алишера Навои – великий источник жизни не только тюркских народов, но и всего человечества, один из живых духовных вдохновителей, беспримерный гений мысли, который вот уже почти шесть столетий ведет караван тюркской мысли. , а его произведения, каждая строчка которых на вес золота, являются высшими уроками человечества. Это признали гости и любители литературы, принявшие участие в литературно-художественном вечере. Они были направлены на широкое изучение и пропаганду жизни Алишера Навои, высоких гуманитарных идей, научного и литературного наследия в нашей стране и за рубежом.
В ходе мероприятия в живом исполнении известные артисты нашего края и талантливые студенты педагогического факультета спели народные классические статусные песни на основе газелей Навои, которые глубоко укоренились в сердцах нашего народа.