“Referendum va yoshlar” mavzusida targʻibot tadbiri boʻlib oʻtdi
Bugun, 15-mart kuni Urganch davlat universitetida “Referendum – 2023: Kelajaging uchun ovoz ber!” shiori ostida “Referendum va yoshlar” mavzusida targʻibot tadbiri oʻtkazildi. Unda Xorazm viloyati targʻibot guruhi aʼzolari, jumladan, Urganch shahar Maʼnaviyat va maʼrifat markazi bosh mutaxassisi Z.Hayitboyeva, O'zbekiston davlat xoreografiya akademiyasi Urganch filiali direktor oʻrinbosari O.Saparboyev, UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov hamda universitet talaba-yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirda targʻibot guruhi aʼzolari tomonidan referendum tushunchasining mazmun-mohiyati, yangilanayotgan Konstitutsiya O‘zbekiston jamiyatining rivojlanishidan kelib chiqayotgan hayotiy zarurat ekanligi va unda yoshlarga, ayniqsa, taʼlim sohasiga alohida eʼtibor qaratilayotganligi haqida  atroflicha tushuntirishlar berildi.
Endilikda ta’lim olish huquqi va imkoniyati kengaytiriladi, o‘qituvchilar konstitutsiyaviy maqomga ega bo‘ladi. Ijtimoiy davlatga xos yondashuvlar ta’lim sohasiga oid ko‘plab modda va normalarda ham o‘z ifodasini topmoqda. Ta’lim va ilm-fanga oid normalar qariyb 2 barobarga oshmoqda. Jumladan, fuqarolarning oliy ta’lim muassasalarida davlat granti hisobidan o‘qish huquqi qat’iy belgilab qo‘yildi.

Сегодня, 15 марта, в Ургенчском государственном университете состоялась рекламная акция «Референдум и молодежь» под девизом «Референдум-2023: Голосуй за свое будущее!» было проведено. Члены агитгруппы Хорезмской области, в том числе Хаитбоева З., главный специалист Ургенчского городского духовно-просветительского центра, Сапарбоев О., заместитель директора Ургенчского филиала Государственной академии хореографии Узбекистана, Давлетов С., первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе УрГУ, приняли участие и студенты университета.
На мероприятии члены агитгруппы дали подробные разъяснения о сути концепции референдума, о том, что обновленная Конституция является жизненной необходимостью, вытекающей из развития общества Узбекистана, особое внимание уделяется молодежи, особенно в сфере образования.
Теперь право и возможность получать образование будут расширены, учителя получат конституционный статус. Подходы, характерные для государства всеобщего благосостояния, также выражены во многих статьях и нормах, касающихся сферы образования. Нормы, связанные с образованием и наукой, увеличиваются почти в два раза. В частности, было строго определено право граждан обучаться в высших учебных заведениях за счет государственного гранта.