Navro‘z o‘zbek xalqining milliy bayramlaridan biridir.  Har yili Navro‘zni xalqimiz o‘zgacha kayfiyat bilan kutib oladi. Shu munosabat bilan bugun Urganch davlat universitetida ham an'anaviy bayram tadbirlari keng nishonlandi.
Bayram saylida doshqozonda sumalak qaynatildi va dasturxonlar bezatilib, mehmonlarga osh tarqatildi. Shuningdek, kun davomida turli koʻrgazmalar, sport musobaqalari,  xushkayfiyat ulashuvchi xalq o‘yinlari boʻlib oʻtdi.
Yakunda esa tantanali bayram tadbiri tashkil etildi. Tadbir avvalida UrDU birinchi prorektori S.Davletov yangilanish va yasharish fasli Navro'z umumxalq bayrami bilan barcha yig'ilganlarni muborakbod etdi.
Tadbirda kun davomida boʻlib oʻtgan milliy taomlar va qoʻl ishlari koʻrgazmalarida gʻolib boʻlgan fakultetlar eʼlon qilinib, munosib taqdirlandi.
Ushbu ayyomga bag'ishlangan bayram dasturi davomida “Milliy liboslar” koʻrgazmasi, badiiy folklor chiqishlari, raqslari, sahna ko'rinishlari taqdim etildi. Bu esa tomoshabinlarga ko'tarinki bahoriy kayfiyat bag'ishladi.
Katta tantanalar bilan birgalikda urf-odatlarimiz va milliyligimizni o'zida mujassam etgan ushbu tadbir qatnashuvchilarning har biriga o'zgacha kayfiyat ulashdi.

Навруз — один из национальных праздников узбекского народа. Каждый год наш народ встречает Нaвруз с особым настроением. В связи с этим в Ургенчском государственном университете сегодня широко отметили традиционные праздничные мероприятия.
Во время праздника в казане варили сумаляк, украшали столы, а суп раздавали гостям. В течение дня проводились различные выставки, спортивные соревнования, веселые народные игры.
В завершение было организовано праздничное мероприятие. В начале мероприятия первый проректор УрГУ С. Давлетов поздравил всех участников с национальным праздником Навруз, сезоном обновления.
На мероприятии были объявлены и должным образом награждены факультеты-победители национальных продовольственных и ремесленных выставок, прошедших в течение дня.
В рамках праздничной программы, посвященной этому событию, были представлены выставка «Национальные костюмы», художественные фольклорные номера, танцы, постановочные номера. Это подарило зрителям приподнятое весеннее настроение.
Это мероприятие, воплощающее в себе наши традиции и национальность, вместе с большим народным гулянием подарило каждому из участников особое настроение.