Referendum-2023: Kelajaging uchun ovoz ber!
Yangilanayotgan Konstitutsiya Oʻzbekiston jamiyatining evolyutsion rivojlanishidan kelib chiqayotgan hayotiy zarurat boʻlib, bu ish mamlakat, millat va xalq sifatida keyingi qadamlarimizni aniqlab olishimiz uchun gʻoyat ahamiyatli masala, adolatli jamiyat qurish yoʻlidagi ulkan qadamdir.
Joriy yil 28-mart kuni Urganch davlat universitetida “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonun loyihasi yuzasidan “Referendum-2023: Kelajaging uchun ovoz ber!” shiori ostida navbatdagi targʻibot uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati M.Ahmedova, O‘zMTDP viloyat kengashi raisi o‘rinbosari A.Ibragimov, Xalq deputatlari Urganch shahar Kengashi deputati B.Djumaniyozov, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Xorazm viloyati kengashi raisi T.Jumaniyozov hamda UrDU Birinchi prorektori S.Davletov boshchiligida universitet professor-oʻqituvchilari va barcha fakultetlardan talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Tadbirda bosh qomusimizning yangi tahriri, unga kiritilayotgan o‘zgartirishlar mohiyati xususida batafsil tushunchalar berilar ekan, so‘nggi olti yilda erishilgan yutuqlar, xususan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, iqtisodiyot, inson huquqlari, ijtimoiy himoya va boshqa ijobiy harakatlarni misollar bilan izohlab, islohotlar ko‘lami e’tirof etildi.
Referendum o‘tkazish tartibi, unda fuqarolarning ishtiroki, ushbu yangilanayotgan Konstitutsiya avvalo, xalqniki ekanligi, unda inson qadri, shaʼni, huquqlarini kafolatlash birinchi masala qatoriga ko‘tarilganligi qayd etildi. Taqdimotlar asosida tushuntirishlar berildi.

Референдум-2023: Голосуй за свое будущее!
Обновленная Конституция является жизненной необходимостью, вытекающей из эволюционного развития общества Узбекистана, и эта работа является для нас чрезвычайно важным вопросом, определяющим наши дальнейшие шаги как страны, нации и народа, огромный шаг к построению справедливого общество.
28 марта текущего года в Ургенчском государственном университете по проекту Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан» прошел очередной агитационный митинг под лозунгом «Референдум-2023: Голосуй за свое будущее!».
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса М.Ахмедова, заместитель председателя областного Совета ДНП Узбекистана А.Ибрагимов, депутат Ургенчского городского Совета народных депутатов Б.Джуманиезов, председатель Хорезмского областного Совета Союз молодежи Узбекистана Т. Джуманиёзов и студенты всех факультетов под руководством первого проректора УрГУ С. Давлетова приняли участие профессорско-преподавательский состав университета.
На мероприятии подробное разъяснение новой редакции нашего основного закона, сути вносимых в него изменений и достижений, достигнутых за последние шесть лет, в частности, образования, здравоохранения, экономики, прав человека, социальной защиты и другие положительные действия, были объяснены с примерами, и был признан масштаб реформ.
Отмечалось, что порядок проведения референдума, участие в нем граждан, что эта обновленная Конституция в первую очередь принадлежит народу, а гарантия человеческого достоинства, чести и прав стоит в числе первых вопросов. На основе презентаций были даны пояснения.