Kitobxonlik haftaligi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "2020-2025-yillarda kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va qoʼllab-quvvatlash milliy dasturini tasdiqlash toʼgʼrisida"gi 2020-yil 14-dekabrdagi 781-son qaroriga asosan, Oʼzbekiston Respublikasida 2021-yildan boshlab har yili aprel oyining birinchi haftasi "Kitobxonlik haftaligi" etib belgilangan.
Shu munosabat bilan Urganch davlat universiteti Axborot resurs markazi xodimlari tomonidan hafta davomida yangi kelgan adabiyotlarning ko‘rgazmalari, davra suhbatlari va tanlovlar tashkil etildi.
Bugun, 8-aprel kuni "Kitobxonlik haftaligi"ning yakuniy bayram tadbiri tashkil etildi. Tadbir tanlov shaklida boʻlib, unda universitet talabalari turli badiiy va ilmiy adabiyotlar asosidagi har xil chiqishlar orqali oʻz bilim va mahoratlarini namoyish qildilar.

Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной программы развития и поддержки культуры чтения на 2020-2025 годы» №781 от 14 декабря 2020 года, начиная с 2021 года, первая неделя апреля каждого года в Республике Узбекистан отмечается как «Неделя чтения».
В связи с этим сотрудники Информационно-ресурсного центра Ургенчского государственного университета в течение недели организовали выставки вновь поступившей литературы, круглые беседы и конкурсы.
Сегодня, 8 апреля, состоялось финальное праздничное мероприятие «Неделя чтения». Мероприятие проходило в форме конкурса, в котором студенты вузов демонстрировали свои знания и умения посредством различных представлений на основе различной художественной и научной литературы.