“Oliy taʼlim muassasasida talabalarni yotoqxona bilan taʼminlash, sport bilan shugʻullanishlari va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlari uchun yaratilgan sharoitlar” mavzusida ochiq muloqot oʻtkazildi
Bugun, 11-may kunida Urganch davlat universitetida “Oliy taʼlim muassasasida talabalarni yotoqxona bilan taʼminlash, sport bilan shugʻullanishlari va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlari uchun yaratilgan sharoitlar mavzusida ochiq muloqot boʻlib oʻtdi.
Unda universitet rahbariyati,  “Murojaat24” internet nashri muharriri Najotbek Masharipov, “Xorazmliklar.uz” internet nashri muharriri Farruhbek Karimov, universitet axborot xizmati xodimlari, Tabiiy fanlar va Xorijiy filologiya fakultetlarining talabalari ishtirok etdi.
Ochiq muloqotda UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori Sanjarbek Davletov hamda Moliya va iqtisodiyot ishlari boʻyicha prorektor Alisher Atajonovlar tomonidan Urganch davlat universitetida talabalarni yotoqxona bilan taʼminlash, sport bilan shugʻullanishlari va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlari uchun yaratilgan sharoitlar haqida atroflicha maʼlumotlar yetkazildi.
Bugungi kunda  Urganch davlat universitetida 7 ta talabalar turar joylari mavjud boʻlib, ular 2800 sigʻimga ega. Talabalar ushbu TTJlarda yashash bilan birgalikda, bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil qilish, ularni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitishni tashkil qilish uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Xususan, 5-sonli TTJda yoshlarning biznes tashabbuslari, startap g‘oyalari va loyihalarini amalga oshirishga ko‘mak berish, biznes-rejalar ishlab chiqish, maslahat, yuridik, buxgalteriya va boshqa xizmat turlarini ko‘rsatish, forumlar, master-klasslar va seminarlar tashkil etishga xizmat qiladigan “Kovorking markazi” tashkil etilgan.
Shuningdek, talabalar turar joyida sport xonalari mavjud bo‘lib, ularda stol o‘yinlari, qo‘l kuchlanish anjomlari, fitnes klub faoliyat yuritmoqda. Qolaversa, futbol, voleybol, mini-futbol, qo‘l to‘pi maydonchalari bilan ta’minlangan.
Universitet “Sport klubi” 10 mindan ortiq talabalarini oʻz atrofiga jamlagan. Klubda 17 turdagi sport toʻgaraklari faoliyati yoʻliga qoʻyilgan.
Universitet ichki imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda 9 ta boʻsh xona ajratilib, ingliz var us tillarini oʼrgatish kurslari, dasturlash markazi, hunarmandchilik markazi, arxitektura va dizayn kursi, tikuvchilik kurslari tashkil qilingan. Bundan tashqari, universitetda mavjud shtatlar doirasida 43 nafar talabalar va 92 nafar magistrlar oʼrindoshlik asosida ishlab kelmoqda.
Ochiq muloqotda masʼullar galdagi rejalar haqida ham toʼxtaldilar, xususan:
Shu yilning yakuniga qadar Kimyoviy texnologiyalar fakulteti hududida 7 qavaqli talabalar turar joyi va 4 ta sport maydonchalari qurish, talabalarning sport bilan shugʼullanishlari uchun yanada kengroq sharoitlar yaratish maqsadida universitetning asosiy binosi hududida 6 ta sport maydonini qurib, ishga tushurish shular jumlasidandir.
Shuningdek, muloqot davomida 2022-yilda universitetning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan  980 nafar talabaga jami 3,5 mlrd soʻmlik  ragʻbatlantirish ishlari olib borilgani taʼkidlandi.  Ragʻbatlantirish ishlari 2023-yilda ham davom etayotgani bildirildi.
Ochiq muloqot yakunida savol-javoblar boʼldi, OAV vakillari va talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javoblar oldilar.
urdu.uz, “Oliy taʼlim muassasasida talabalarni yotoqxona bilan taʼminlash, sport bilan shugʻullanishlari va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishlari uchun yaratilgan sharoitlar” mavzusida ochiq muloqot oʻtkazildi

An open dialogue was held on the topic "Conditions created for providing students with a dormitory, playing sports and meaningfully spending their free time in a higher educational institution"
Today, on May 11, an open dialogue was held at Urganch State University on the topic "Conditions created for providing students with a dormitory, playing sports and meaningfully spending their free time at a higher educational institution."
It was attended by the university management, the editor of the "Murojaat24" internet publication Najotbek Masharipov, the editor of the "Khorazmliklar.uz" internet publication Farrukhbek Karimov, the university information service staff, students of the faculties of natural sciences and foreign philology.
In an open dialogue, Sanjarbek Davletov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational affairs of UrSU, and Alisher Atajonov, vice-rector for financial and economic affairs of Urgench State University, provided detailed information about the conditions created for providing students with a dormitory, playing sports, and meaningfully spending their free time at Urganch State University.
Today, Urganch State University has 7 student residences with a capacity of 2,800. All conditions have been created for students to live in these Students' dormitories, organize their free time meaningfully, and organize their vocational and entrepreneurship education. In particular, in Students' Dormitory No. 5, support for the implementation of business initiatives, startup ideas and projects of young people, development of business plans, provision of consulting, legal, accounting, and other services, organization of forums, master classes and seminars "Coworking Center" was established to be used by students living there.
Also, the student accommodation has sports rooms, where board games, arm strength equipment, and a fitness club are operating. In addition, there are football, volleyball, mini-football and handball fields.
The "Sports Club" of the university has more than 10,000 students. 17 types of sports clubs are organized in the club.
Based on the internal capabilities of the university, 9 free rooms were allocated and English and US language courses, a programming center, a craft center, an architecture and design course, and tailoring courses were organized. In addition, 43 students and 92 masters are working part-time at the university.
During the open dialogue, officials also discussed future plans, in particular:
By the end of this year, the construction of 7 student residences and 4 sports fields in the territory of the Faculty of Chemical Technologies, construction and operation of 6 sports fields in the territory of the main building of the university in order to create wider conditions for students to practice sports are among these.
Also, during the dialogue, it was noted that in 2022, 3.5 billion soums worth of incentives were provided to 980 students at the expense of extra-budgetary funds of the university. It was reported that promotion works will continue in 2023.
At the end of the open dialogue, there was a question-and-answer session, media representatives and students received answers to their questions.