Nogironligi bor yoshlarning sifatli taʼlim olishlari yoʼlidagi hamkorlik
Bugungi kunda Urganch davlat universitetida 271 nafar nogironligi bor talabalar tahsil olishadi. Ularning ichida koʻrish, eshitish va gapirish qobiliyatida nuqsoni bor yoshlar ham mavjud. Mazkur yoshlarning sifatli taʼlim olishlari, kelajakda boshqalardan kam boʻlmagan holda jamiyatda oʼz oʼrniga ega boʻlishlari uchun universitetda qator saʼy-harakatlar olib borilmoqda.
Jumladan, Oʻzbekiston Nogironlar assotsatsiyasi Xorazm viloyati hududiy boʻlimi, Oʻzbekiston Karlar jamiyati Xorazm viloyati hududiy boʻlimi hamda Urganch davlat universiteti hamkorligida jamiyatimizdagi har bir yoshlar qatlamini eʼtibordan chetdan qoldirmagan holda talabalar uchun manfaatli loyiha amalga oshirilmoqda. Bugun, 18-may kuni bu boradagi maqsadlarni birlashtirish va galdagi vazifalarni belgilab olish maqsadida davra suhbati tashkil etildi.
Unda UrDU Oʼquv ishlari boʻyicha prorektori S.Xodjaniyozov, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektor S.Davletov, Nogironlar assotsatsiyasi Xorazm viloyati hududiy boʻlimi raisi Q.Xusainov, Oʻzbekiston Karlar jamiyati Xorazm viloyati hududiy boʻlimi surda tarjimoni Sh.Devonova, “Murojaat24.uz” internet nashri muhbiri N.Masharipov hamda universitetning barcha fakultetlaridan surda tarjimonlikka qiziquvchan, koʻngilli talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Davra suhbatida avvalida, Urganch davlat universitetida nogironligi bor talabalar uchun yaratilgan sharoitlar haqida soʻz borib, endilikda bunday yoshlarning sifatli va uzluksiz bilim olishlar uchun yanada keng imkoniyatlar yaratish maqsadida galdagi rejalarga toʻxtalib oʻtildi.
Uchrashuvda koʻzi ojizlar uchun xorijiy til oʻrganish boʻyicha oʻquv kurslar tashkil etish, surda tarjimonlik boʻyicha koʻngilli talabalar uchun oʻquv kurslar tashkil etish, video darslarda surda tarjimon ishtirokini taʼminlash, koʻzi ojizlar uchun maxsus oʻquv qoʻllanmalar yaratish, surda tarjimonlar guruhini tashkil etish va ular orqali sohani ommalashtirish masalalari muhokama qilindi.
Bu borada talaba-yoshlarning koʻplab fikr-mulohazalari tinglandi, takliflari maʼqullanib, hamkorlikda faol boʻlishga kelishib olindi.

Сотрудничество для качественного образования молодежи с особыми потребностями
Сегодня в Ургенчском государственном университете учится 271 студент с особыми потребностями. Среди них есть и молодые люди с нарушениями зрения, слуха и речи. В университете предпринимается ряд усилий для того, чтобы эта молодежь могла получить качественное образование и в будущем занять свое место в обществе не меньше других.
В частности, в сотрудничестве с Хорезмским областным отделением Ассоциации инвалидов Узбекистана, Хорезмским областным отделением Общества глухих Узбекистана и Ургенчским государственным университетом реализуется полезный для студентов проект, не оставляя без внимания каждый слой молодежь в нашем обществе. Сегодня, 18 мая, был организован круглый стол с целью согласования целей в этом направлении и определения задач на будущее.
В нем проректор УрГУ по учебной работе С. Ходжаниезов, проректор по работе с молодежью и духовно-воспитательной работе С. Давлетов, председатель Хорезмского областного отделения Ассоциации инвалидов К. Хусаинов, Ш. В мероприятии приняли участие Девонова, сурдопереводчик Хорезмского областного отделения Общества глухих Узбекистана, корреспондент интернет-издания «Murojaat24.uz» Н. Машарипов и студенты-волонтеры со всех факультетов университета, заинтересованные в глухих переводчиках.
В начале круглого стола речь шла об условиях, созданных для студентов с инвалидностью в Ургенчском государственном университете, а сейчас речь шла о планах на будущее по созданию дополнительных возможностей для получения такой молодежью качественного и непрерывного образования.
На встрече речь шла об организации обучающих курсов по изучению иностранного языка для незрячих, организации обучающих курсов для студентов-добровольцев по сурдопереводу, участии глухих переводчиков в видеоуроках, создании специальных учебных пособий для незрячих, обсуждались организация группы глухих переводчиков и популяризация сферы через них.
В связи с этим было выслушано много мнений студентов и молодежи, одобрены их предложения и согласовано активное сотрудничество.