Akademik va yoshlar uchrashuvi
Bugun, 14-iyun kuni  prof.B.Zaripov Tabiiy fanlar fakultetining 1-4 kurs Biologiya ta’lim yo‘nalishi talabalari va professor-o‘qituvchilari bilan uchrashdi. Uchrashuvda UrDU rektori B.Abdullayev ishtirok etib, yoshlarni olim bilan yaqindan tanishtirdi.
Uchrashuvda prof.B.Zaripov o‘zining hammuallifligida nashr etilgan “Birinchi Renessans allomalari” nomli oʻquv qoʻllanma va unda nomlari keltirilgan O‘zbekiston zamini tarixida oʻchmas iz qoldirgan,  dunyo ilm-fani rivojiga ulkan hissa qoʻshgan ulugʻ mutafakkirlar haqida soʻz yuritib, davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Uchinchi Renessans bunyod etilayotganini taʼkidladi.
Shuningdek, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri, akademik Ibrohim Abdurаhmonovning “Globаl iqlim o‘zgаrishigа qаrshi kurаsh yashil makon va “yashil” iqtisodiyot dasturlari bilan samarali kechadi” nomli maqolasi mazmun-mohiyati haqida talabalarga maʼlumot berdi.

Академическая и молодежная встреча
Бакридин Зарипов, академик Академии наук Узбекистана, доктор биологических наук, профессор Национального университета Узбекистана, в настоящее время участвует в защите магистерских диссертаций студентов Урганчского государственного университета в качестве председателя ВАК.
Сегодня, 14 июня, проф. Б. Зарипов встретился со студентами и преподавателями кафедры биологического образования факультета Естественных наук 1-4 курсов. Во встрече принял участие ректор УрГУ Б.Абдуллаев, который близко познакомил молодежь с ученым.
На встрече проф. Б. Зарипов рассказал об учебнике «Ученые первого Возрождения», изданном в его соавторстве, и великих мыслителях, имена которых упоминаются в нем, оставивших неизгладимый след в истории земли Узбекистана. и внес большой вклад в развитие мировой науки, а инициатива главы нашего государства отметила, что создается Третий Ренессанс.
Также министр высшего образования, науки и инноваций, академик Ибрагим Абдурахманов проинформировал студентов о содержании статьи под названием «Борьба с глобальным изменением климата эффективна с помощью программ зеленых насаждений и «зеленой» экономики».