Bugun, 1-avgust sanasidan yurtimizdagi barcha abituriyentlar uchun uzoq kutilgan hayajonli kunlar boshlandi. Yangi o'quv yili uchun oliy ta’lim muassasalariga kirish imtihonlari start oldi. Ilmga chanqoq yoshlarimiz talaba boʻlish istagida belgilangan, test oʻtkaziladigan hududlarga oshiqa boshladi. Farzandiga ruhiy dalda boʻlish niyatida birga kelgan ota-onalarning hayajon va havotiri esa bir olam.
Shu boisdan ota-onalar va abituriyentlarga yanada qulayliklar yaratish maqsadida Urganch davlat universiteti jamoasidan iborat "Volontyorlar guruhi" shakllantirildi. Mazkur guruh ota-onalar bilan suhbatlar olib boradi, sotsiologik so'rovnomalar o'tkazadi, madaniy tadbirlar tashkil etadi, ona-onalar uchun kutish joylarida zaruriy sharoitlarni tashkil etishga ko'maklashadi.
Ayni paytda jarayon qizgʻin. Universitet tomonidan ota-onalarini salqin joylarda o‘tirib, farzandini ekran orqali testda ishtirok etayotganligini ko‘rishlari uchun  barcha qulaylar sharoit yaratilgan.
Ayniqsa, psixologlar tomonidan olib borilayotgan qiziqarli treninglar, psixologik xizmatlar ota-onalarga koʻtarinki kayfiyat ulashmoqda.

Сегодня, 1 августа, начались долгожданные волнительные дни для всех абитуриентов нашей страны. Начались вступительные экзамены в высшие учебные заведения на новый учебный год. Наша молодежь, жаждущая знаний, спешит к местам проведения испытаний с желанием стать студентами. Волнение и тревога родителей, собравшихся вместе с намерением стать духовной опорой для своего ребенка, одинаковы.
Поэтому, чтобы создать больше удобств для родителей и абитуриентов, была сформирована "Волонтерская группа", состоящая из команды Ургенчского государственного университета. Эта группа проводит интервью с родителями, социологическое анкетирование, организует культурные мероприятия, помогает организовать необходимые условия для родителей в зонах ожидания.
В настоящее время процесс идет полным ходом. В университете созданы все необходимые условия для того, чтобы родители могли сидеть в прохладных местах и через экран наблюдать за тем, как их ребенок участвует в тестировании.