Urganch davlat universitetida mahallalarning xotin-qizlar faollari uchun oʻquv seminar tashkil etildi
O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Z.Mahkamova tomonidan 2023-yilning 5-avgust kuni tasdiqlangan "Xotin-qizlar o'rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikka qarshi kurashish, radikallashuvni oldini olish ma'naviy-ma'rifiy tadbirlarni tashkil etish, jamiyatda ijtimoiy faolliklarini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi"ning  8-bandida "Oliy o'quv yurtlarining mahallalarda ma'naviy-ma'rifiy tadbirlarni o'tkazish uchun professor-o'qituvchilarni biriktirish" vazifasi belgilangan edi.
Shu munosabat bilan bugun, 21-avgust kuni universitet Madaniyat saroyida Oila va xotin-qizlar davlat qo'mitasining Xorazm viloyati boshqarmasi hamda Urganch davlat universiteti Xotin-qizlar masalalari bo'yicha Maslahat kengashi hamkorligida Urganch tuman va shahar, Xiva tuman va shahar hamda Qo‘shko‘pir tumani xotin-qizlar faollari ishtirokida oʻquv seminar tashkil etildi.
Oʻquv seminarda Tarix fakulteti “Tarix” kafedrasi dotsenti Sh.Nurullayeva, “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘lim boshligʻi H.Shihova, “Tarix” kafedrasi katta oʻqituvchisi, Phd. D.Atayeva, UrDU psixologi M.Avezovalar tomonidan "Xotin-qizlar va bolalar huquqlari hamda gender tengligini ta’minlashda xotin-qizlar faolining vazifalari", "Mahalladagi xotin-qizlar faollarining normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan vazifalarni amalga oshirish mexanizmlari", "Milliy, ma’naviy, axloqiy qadriyatlarning oila mustahkamligidagi o‘rni", "Oilalarga psixologik yordam ko‘rsatish va sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti", "Xotin-qizlar faollari tomonidan mahallalarda ijtimoiy muammolarni o‘rganish, ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatishni tashkil etish hamda jamoatchilik tuzilmalari faoliyatini muvofiqlashtirish tartibi" mavzularida ma'ruzalar qilindi.
Ma‘ruza so‘nggida xotin-qizlar faollari tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berildi.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida mahallalarning xotin-qizlar faollari uchun oʻquv seminar tashkil etildi

В Ургенчском государственном университете был организован образовательный семинар для активисток микрорайонов
В пункте 8 "Закрепление профессорско-преподавательского состава для проведения духовно-просветительских мероприятий в микрорайонах вузов" "Программы мер, направленных на борьбу с правонарушениями и преступностью среди женщин, организацию духовно-просветительских мероприятий по профилактике радикализации, повышение социальной активности в обществе" от 5 августа 2023 года, утвержденной заместителем премьер-министра Республики Узбекистан З.Махкамовой, были даны поручения.
В связи с этим сегодня, 21 августа, во Дворце культуры университета совместно с Хорезмским областным отделением Государственного комитета по делам семьи и женщин и Консультативным советом по делам женщин Ургенчского государственного университета, Урганчского района и города, Хивинского района и города был организован образовательный семинар с участием женских активисток Кушкупирского района.
Д. Атаева, психолог УрГУ М. Авезова выступили с лекциями "Задачи женского актива в обеспечении прав женщин и детей, гендерного равенства", "Механизмы работы женского актива микрорайона по реализации задач, определенных нормативно-правовыми документами", "Национальные, духовно-нравственные ценности в укреплении семьи", "Оказание психологической поддержки семье и пропаганда здорового образа жизни", "Организация изучения социальных проблем микрорайона силами женского и девичьего актива, оказание социальных услуг и порядок координации деятельности общественных структур" соответственно.