Urganch davlat universitetida mahallalarning xotin-qizlar faollari uchun oʻquv seminar tashkil etildi
O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Z.Mahkamova tomonidan 2023-yilning 5-avgust kuni tasdiqlangan "Xotin-qizlar o'rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikka qarshi kurashish, radikallashuvni oldini olish ma'naviy-ma'rifiy tadbirlarni tashkil etish, jamiyatda ijtimoiy faolliklarini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi"ning  8-bandida "Oliy o'quv yurtlarining mahallalarda ma'naviy-ma'rifiy tadbirlarni o'tkazish uchun professor-o'qituvchilarni biriktirish" vazifasi belgilangan edi.
Shu munosabat bilan bugun, 21-avgust kuni universitet Madaniyat saroyida Oila va xotin-qizlar davlat qo'mitasining Xorazm viloyati boshqarmasi hamda Urganch davlat universiteti Xotin-qizlar masalalari bo'yicha Maslahat kengashi hamkorligida Urganch tuman va shahar, Xiva tuman va shahar hamda Qo‘shko‘pir tumani xotin-qizlar faollari ishtirokida oʻquv seminar tashkil etildi.
Oʻquv seminarda Tarix fakulteti “Tarix” kafedrasi dotsenti Sh.Nurullayeva, “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘lim boshligʻi H.Shihova, “Tarix” kafedrasi katta oʻqituvchisi, Phd. D.Atayeva, UrDU psixologi M.Avezovalar tomonidan "Xotin-qizlar va bolalar huquqlari hamda gender tengligini ta’minlashda xotin-qizlar faolining vazifalari", "Mahalladagi xotin-qizlar faollarining normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan vazifalarni amalga oshirish mexanizmlari", "Milliy, ma’naviy, axloqiy qadriyatlarning oila mustahkamligidagi o‘rni", "Oilalarga psixologik yordam ko‘rsatish va sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti", "Xotin-qizlar faollari tomonidan mahallalarda ijtimoiy muammolarni o‘rganish, ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatishni tashkil etish hamda jamoatchilik tuzilmalari faoliyatini muvofiqlashtirish tartibi" mavzularida ma'ruzalar qilindi.
Ma‘ruza so‘nggida xotin-qizlar faollari tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berildi.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida mahallalarning xotin-qizlar faollari uchun oʻquv seminar tashkil etildi

An educational seminar was organized at Urganch State University for women's activists of the neighborhoods
On August 5, 2023, approved by the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Z.Mahkamova, set of tasks were given in the paragraph 8 "Attaching professors and teachers to conduct spiritual and educational activities in neighborhoods of higher educational institutions" of the "program of measures aimed at combating violations and crime among women, organizing spiritual and educational measures to prevent radicalization, increasing social activity in society".
In this regard, today, August 21, in the Palace of Culture of the university, in cooperation with the Khorezm regional office of the State Committee for Family and Women and the Advisory Council on Women's Issues of Urganch State University, Urganch district and city, Khiva district and city, and an educational seminar was organized with the participation of women's activists of Kushkupir district.
At the educational seminar, associate professor of the "History" department of the Faculty of History, Sh.Nurullayeva, head of the "Compliance-control" system management department H.Shihova, senior teacher of the "History" department, Phd. D. Atayeva, UrSU psychologist M. Avezova made lectures on "The tasks of women's activists in ensuring women's and children's rights and gender equality", "Mechanisms of women's activists in the neighborhood for the implementation of tasks defined in regulatory legal documents", "National, the role of spiritual and moral values in the strength of the family", "Providing psychological support to families and promotion of a healthy lifestyle", "Organizing the study of social problems in neighborhoods by women and girls activists, provision of social services and the procedure for coordinating the activities of public structures" respectively.