Urganch davlat universitetida yangi oʻquv yiliga bagʻishlangan tadbir hamda yangi oʻquv binosining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Bugun barcha taʼlim muassasalarida “Yangi hayot uchun, Yangi O‘zbekiston uchun!”  shiori ostida yangi oʻquv yilining boshlanishi munosabati bilan tantanali tadbirlar oʻtkazilmoqda. Bu yil ushbu tadbir Urganch davlat universitetida oʻzgacha shukuh bilan nishonlanmoqda. Boisi, qariyb bir yil mobaynida qurib bitkazilgan 2000 o‘ringa mo‘ljallangan 7 qavatli smart o‘quv binosining foydalanishga topshirilishi universitet jamoasi uchun bayram katta tuhfa boʻldi.
Tantanali ochilish marosimida Xorazm viloyati hokimi J.Rahimov, respublikamizning bir guruh taniqli akademiklari, universitet professor-oʻqituvchilari, talabalar hamda keng jamoatchilik vakillari qatnashdi.
Davlatimiz Madhiyasi jaranggi bilan boshlangan tadbirni universitet rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, mustaqilligimizning 32 yilligi va yangi oʻquv yilining boshlanishi bilan barchani qizgʻin tabrikladi, talabalarni oʼqishlariga rivoj tiladi. Tadbirga tashrif buyurgan barcha mehmonlarga minnatdorchilik bildirdi.
Tadbirda Xorazm viloyati hokimi J.Rahimov tabrik soʼziga chiqib, yurtimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, ayniqsa, taʼlimga va yoshlarga eʼtibor, viloyatimizda taʼlim sohasidagi oʻzgarishlar, yoshlar uchun yaratilgan imkoniyat va sharoitlar haqida toʻxtaldi.  Mazkur yangi oʻquv binosi bilan butun universitet jamoasini, talaba-yoshlarni samimiy tabrikladi.
Shuningdek, tadbirda mamlakatimizning ilm-fani taraqqiyotiga munosib hissa qoʻshib kelayotgan olimlar, xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori, akademik Sh.Ayupov, O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi kimyo-biologiya fanlari bo'yicha vitse-prezidenti, akademik B.Ibragimov va atoqli matematik olim, akademik A.Saʼdullayevlar soʻzga chiqib, bugungi kunda oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yanada yaxshilash, talabalar uchun zarur sharoit yaratish, ilgʻor oʻqitish usullarini oʻquv jarayoniga joriy qilish, buning pirovardida malakali, raqobatbardosh kadrlarni tayyorlashga doir amaliy saʼy-harakatlar oʻz samarasini berayotganini taʼkidladilar.
Shundan soʻng, lenta qirqish marosimiga navbat berildi.
Maʼlumot oʻrnida aytish joizki, ushbu yangi oʻquv binosi zamonaviy arxitektura shaharsozlik talablari asosida qad koʻtardi. Unda 51 ta o‘quv-auditoriya, fizika va biologiya yo‘nalishlariga moslashtirilgan 12 ta zamonaviy o‘quv-laboratoriya, 8 ta 100 o‘rinli ma’ruza zallari, kompyuter xonalari mavjud. O‘quv binosini qurish uchun byudjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan 46 mlrd. so‘m mablagʻ ajratildi.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida yangi oʻquv yiliga bagʻishlangan tadbir hamda yangi oʻquv binosining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi

В Ургенчском государственном университете состоялось мероприятие, посвященное началу нового учебного года и церемонии открытия нового учебного корпуса
Сегодня во всех учебных заведениях под лозунгом "За новую жизнь, за новый Узбекистан!" проходят торжественные мероприятия, посвященные началу нового учебного года. В этом году это событие с большим энтузиазмом отмечается в Ургенчском государственном университете. Поэтому ввод в эксплуатацию 7-этажного интеллектуального учебного корпуса на 2000 мест, строительство которого было завершено почти за год, стал большим подарком для коллектива университета.
В торжественной церемонии открытия приняли участие хоким Хорезмской области Ж. Рахимов, группа известных академиков нашей республики, профессора и преподаватели университета, студенты и представители общественности.
Ректор университета Б. Абдуллаев открыл мероприятие, начавшееся с исполнения Государственного гимна нашей страны, поздравил всех с 32-й годовщиной независимости и началом нового учебного года, а также пожелал студентам успехов в учебе. Он поблагодарил всех гостей, присутствовавших на мероприятии.
На мероприятии с поздравительной речью выступил губернатор Хорезмской области Ж. Рахимов, который рассказал о широкомасштабных реформах, проводимых в нашей стране, особенно о внимании к образованию и молодежи, об изменениях в сфере образования в нашей области, о возможностях и условиях, созданных для молодежи. Он искренне поздравил весь коллектив университета и студентов с новым учебным корпусом.
Также на мероприятии выступили ученые, вносящие значительный вклад в развитие науки нашей страны, в частности, директор Института математики имени В.И. Романовского Академии наук Республики Узбекистан, академик Ш. Аюпов, вице-президент Академии наук Республики Узбекистан по химическим и биологическим наукам, академик Б. Ибрагимов и известный математик, академик А. Садуллаев, которые отметили практические усилия по совершенствованию деятельности высших учебных заведений, созданию необходимых условий для студентов, внедрению в учебный процесс передовых методов обучения и, в конечном счете, подготовке квалифицированных и конкурентоспособных кадров.
После этого наступила очередь церемонии перерезания ленточки.
Следует отметить, что новый учебный корпус построен с учетом требований современной архитектуры и градостроительства. В нем имеется 51 учебная аудитория, 12 современных лабораторий физики и биологии, 8 лекционных залов на 100 мест, компьютерные классы. На строительство учебного корпуса из внебюджетных средств было выделено 46 млрд. Из внебюджетных средств было выделено.