Quyosh panellarini o‘rnatish ishlari yakunlandi
Muassasada qayta tiklanuvchi energiya manbalari oʻrnatish bo‘yicha dastur ishlab chiqildi. 2023-yilda ushbu dasturga asosan, 1650 kVt oʻrnatish reja qilindi va  muqobil energiya manbalari joriy etish ishlari muddatidan avval yakunlandi.
Bosh o‘quv-laboratoriya binosi, Pedagogika, Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar, Texnika, Sport va sanʼat, Kimyoviy texnologiyalar fakultetlari binosi, talabalar turar joylari va universitet oshxonasining tom qismlariga jami 1930 kVt quyosh panellari oʻrnatilib, reja ortigʻi bilan bajarildi.

Installation of solar panels has been completed
Urganch State University has systematically implemented specific tasks regarding wide use of renewable energy sources in economic sectors, population and social sphere objects set by the head of our state.
A program for installing renewable energy sources has been developed at the institution. In 2023, according to this program, it was planned to install 1,650 kW, and the introduction of alternative energy sources was completed ahead of schedule.
A total of 1,930 kW of solar panels were installed on the roofs of the main educational laboratory building, Pedagogy, Socio-Economic Sciences, Technical, Sports and Art, Chemical Technology Faculties, student residences, and the roof of the university canteen.