Quyosh panellarini o‘rnatish ishlari yakunlandi
Muassasada qayta tiklanuvchi energiya manbalari oʻrnatish bo‘yicha dastur ishlab chiqildi. 2023-yilda ushbu dasturga asosan, 1650 kVt oʻrnatish reja qilindi va  muqobil energiya manbalari joriy etish ishlari muddatidan avval yakunlandi.
Bosh o‘quv-laboratoriya binosi, Pedagogika, Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar, Texnika, Sport va sanʼat, Kimyoviy texnologiyalar fakultetlari binosi, talabalar turar joylari va universitet oshxonasining tom qismlariga jami 1930 kVt quyosh panellari oʻrnatilib, reja ortigʻi bilan bajarildi.

Завершена установка солнечных панелей
Ургенчский государственный университет планомерно реализует конкретные задачи по широкому использованию возобновляемых источников энергии в отраслях экономики, народонаселении и объектах социальной сферы, поставленные главой нашего государства.
В учреждении разработана программа установки возобновляемых источников энергии. В 2023 году по этой программе планировалось установить 1650 кВт, а внедрение альтернативных источников энергии завершилось досрочно.
Всего на крышах главного учебно-лабораторного корпуса, факультетов педагогики, социально-экономических наук, технического, спорта и искусства, химико-технологического факультетов, студенческих общежитий, а также крыши университетской столовой установлено 1930 кВт солнечных панелей.