Ijtimoiy tarmoqlardagi “Urganch universitetining bir necha fakulteti yarim vayrona qurilish kollejiga ko‘chirildi” sarlavhali post yuzasidan
Joriy yilning 18-sentabr sanasida ijtimoiy tarmoqlarda “Urganch universitetining bir necha fakulteti yarim vayrona qurilish kollejiga ko‘chirildi”  sarlavhali post tarqaldi. Xabarda Urganch davlat universitetining bir necha yoʻnalishlari eski binoda oʻqish uchun koʻchirilgani keltirilgan.
Mazkur post yuzasidan Urganch davlat universiteti maʼmuriyati quyidagilarni bildiradi:
Soʻnggi yillarda barcha sohalar singari taʼlim sohasiga ham eʼtibor kun sayin ortib bormoqda. Buni keyingi olti yil ichida qabul kvotalarining keskin oshishida ham koʻrishimiz mumkin. Xususan, 2016-yilda Urganch davlat universitetida 6500 nafar talaba tahsil olgan edi. Hozirda esa 29246 nafarni tashkil etadi.
Jumladan, 2023/2024 oʻquv yilida Urganch davlat universitetiga yangi qabul qilingan, shuningdek, texnikumlarni bitkazuvchilari, ikkinchi mutaxassislikka qabul qilinganlar, respublika davlat OTMlari,  xorijiy va nodavlat OTMlaridan oʻqishini koʻchirib kelgan talabalar hisobiga 5909 nafar yangi talabalar qo‘shildi. Qolaversa, qoraqalpogʻistonlik yoshlar uchun qoʻshimcha qabul kvotalari ajratilgani sababli, Urganch davlat universitetiga joriy yilda 1053 nafar talabalar oʻqishga tavsiya etildi. Demak, hozirda universitetda kunduzgi, sirtqi va masofaviy ta'lim shakllarida tahsil olayotgan talabalar jami 29246 nafarni tashkil etadi.
Bugungi kunda  Urganch davlat universitetida 7 ta oʻquv binosi mavjud boʻlib, ularning sigʻimi 9270 oʻrinni tashkil etadi. Dars jarayonlari 2 smenada olib borilishiga qaramay, qoʻshimcha 730 oʻringa extiyoj mavjud.
Qolaversa, 2022/2023 oʻquv yilida Urganch davlat universitetining 11 ta pedagogik ta’lim yo‘nalishlari va 7 ta pedagogik magistratura mutaxassisliklari negizida Urganch davlat pedagogika instituti tashkil etildi hamda Urganch davlat universitetining 1880 o‘rinli 3 ta zamonaviy oʻquv binosi Urganch davlat pedagogika instituti tasarrufiga berildi.
Shu sababli extiyojdan kelib chiqib, Urganch shahar qurilish texnikumi oʻquv binosining boʻsh turgan qavatlari shartnoma asosida ijraga olindi va Pedagogika fakultetining ayrim yoʻnalishlari mazkur binoga koʻchirildi. Mazkur bino shaharning markazida joylashgan boʻlib, olis  tumanlardan kelib oʻqiydigan talabalarga qulay boʻlishi uchun ushbu texnikum binosi ijaraga olindi. Ayni paytda binoda texnikumning oʻquvchilari ham tahsil olib kelmoqda.

Regarding the post on social networks on "Several faculties of Urganch University were moved to a half-ruined construction college"
On September 18 of this year, a post with the title "Several faculties of Urganch University were moved to a half-ruined construction college" was circulated on social networks. The message mentions that several departments of Urganch State University have been moved to study in the old building.
Regarding this post, the administration of Urganch State University states the following:
In recent years, attention to the field of education, like all fields, is increasing day by day. We can see this in the dramatic increase in admission quotas over the next six years. In particular, in 2016, 6,500 students studied at Urganch State University. Now there are 29,246 people.
In particular, 5,909 new students were added to the number of newly admitted Urganch State University in the academic year 2023/2024, as well as graduates of technical schools, those admitted to the second specialty, students who transferred their studies from the republic's state HEIs, foreign and non-state HEIs. In addition, 1053 students were recommended to study at Urganch State University this year due to the allocation of additional admission quotas for young people from Karakalpakstan. So, currently there are 29,246 students studying in the university in full-time, part-time and distance education.
Today, Urganch State University has 7 educational buildings, their capacity is 9270 places. Despite the fact that classes are conducted in 2 shifts, there is a need for additional 730 places.
In addition, in the 2022/2023 academic year, the Urganch State Pedagogical Institute was established on the basis of 11 pedagogical education areas and 7 pedagogical master's specialties of the Urganch State University, and 3 modern educational buildings of the Urganch State University with 1880 seats were placed at the disposal of the Urganch State Pedagogical Institute.
Therefore, based on the demand, the empty floors of the educational building of the Urganch City Construction Technical College were rented on the basis of a contract, and some departments of the Faculty of Pedagogy were moved to this building. This building is located in the center of the city, and for the convenience of students who come from distant districts, this technical school building was rented. At the moment, students of the technical school are also studying in the building.
Urgench State University is currently taking appropriate measures to eliminate the deficiencies in the building.