Ijtimoiy tarmoqlardagi “Urganch universitetining bir necha fakulteti yarim vayrona qurilish kollejiga ko‘chirildi” sarlavhali post yuzasidan
Joriy yilning 18-sentabr sanasida ijtimoiy tarmoqlarda “Urganch universitetining bir necha fakulteti yarim vayrona qurilish kollejiga ko‘chirildi”  sarlavhali post tarqaldi. Xabarda Urganch davlat universitetining bir necha yoʻnalishlari eski binoda oʻqish uchun koʻchirilgani keltirilgan.
Mazkur post yuzasidan Urganch davlat universiteti maʼmuriyati quyidagilarni bildiradi:
Soʻnggi yillarda barcha sohalar singari taʼlim sohasiga ham eʼtibor kun sayin ortib bormoqda. Buni keyingi olti yil ichida qabul kvotalarining keskin oshishida ham koʻrishimiz mumkin. Xususan, 2016-yilda Urganch davlat universitetida 6500 nafar talaba tahsil olgan edi. Hozirda esa 29246 nafarni tashkil etadi.
Jumladan, 2023/2024 oʻquv yilida Urganch davlat universitetiga yangi qabul qilingan, shuningdek, texnikumlarni bitkazuvchilari, ikkinchi mutaxassislikka qabul qilinganlar, respublika davlat OTMlari,  xorijiy va nodavlat OTMlaridan oʻqishini koʻchirib kelgan talabalar hisobiga 5909 nafar yangi talabalar qo‘shildi. Qolaversa, qoraqalpogʻistonlik yoshlar uchun qoʻshimcha qabul kvotalari ajratilgani sababli, Urganch davlat universitetiga joriy yilda 1053 nafar talabalar oʻqishga tavsiya etildi. Demak, hozirda universitetda kunduzgi, sirtqi va masofaviy ta'lim shakllarida tahsil olayotgan talabalar jami 29246 nafarni tashkil etadi.
Bugungi kunda  Urganch davlat universitetida 7 ta oʻquv binosi mavjud boʻlib, ularning sigʻimi 9270 oʻrinni tashkil etadi. Dars jarayonlari 2 smenada olib borilishiga qaramay, qoʻshimcha 730 oʻringa extiyoj mavjud.
Qolaversa, 2022/2023 oʻquv yilida Urganch davlat universitetining 11 ta pedagogik ta’lim yo‘nalishlari va 7 ta pedagogik magistratura mutaxassisliklari negizida Urganch davlat pedagogika instituti tashkil etildi hamda Urganch davlat universitetining 1880 o‘rinli 3 ta zamonaviy oʻquv binosi Urganch davlat pedagogika instituti tasarrufiga berildi.
Shu sababli extiyojdan kelib chiqib, Urganch shahar qurilish texnikumi oʻquv binosining boʻsh turgan qavatlari shartnoma asosida ijraga olindi va Pedagogika fakultetining ayrim yoʻnalishlari mazkur binoga koʻchirildi. Mazkur bino shaharning markazida joylashgan boʻlib, olis  tumanlardan kelib oʻqiydigan talabalarga qulay boʻlishi uchun ushbu texnikum binosi ijaraga olindi. Ayni paytda binoda texnikumning oʻquvchilari ham tahsil olib kelmoqda.

По поводу поста в соцсетях "Несколько факультетов Ургенчского университета переехали в полуразрушенный строительный техникум"
18 сентября этого года в социальных сетях был распространен пост с заголовком «Несколько факультетов Ургенчского университета были перенесены в полуразрушенный строительный техникум». В сообщении отмечается, что несколько кафедр Ургенчского государственного университета были переведены на учебу в старое здание.
По поводу данного поста руководство Ургенчского государственного университета заявляет следующее:
В последние годы внимание к сфере образования, как и ко всем другим областям, возрастает с каждым днем. Мы можем видеть это в резком увеличении квот приема в течение следующих шести лет. В частности, в 2016 году в Ургенчском государственном университете обучалось 6500 студентов. Сейчас их 29 246 человек.
В частности, в 2023/2024 учебном году к числу вновь принятых Ургенчского государственного университета добавились 5909 новых студентов, а также выпускников техникумов, поступивших на вторую специальность, студентов, переведших обучение из государственных вузов республики. , зарубежные и негосударственные вузы. Кроме того, в этом году в Ургенчском государственном университете рекомендовано учиться 1053 студента в связи с выделением дополнительных квот приема для молодежи из Каракалпакстана. Так, в настоящее время в университете обучаются 29 246 студентов на дневной, заочной и дистанционной формах обучения.
Сегодня Ургенчский государственный университет имеет 7 учебных корпусов, их вместимость составляет 9270 мест. Несмотря на то, что занятия ведутся в 2 смены, существует потребность в дополнительных 730 местах.
Кроме того, в 2022/2023 учебном году на базе 11 направлений педагогического образования и 7 педагогических специальностей магистратуры Ургенчского государственного университета создан Ургенчский государственный педагогический институт, а также 3 современных учебных корпуса Ургенчского государственного университета на 1880 мест. были переданы в распоряжение Ургенчского государственного педагогического института.
Поэтому согласно заявке пустующие этажи учебного корпуса Ургенчского городского строительного техникума были арендованы на основании договора, а в это здание были перенесены некоторые кафедры педагогического факультета. Это здание расположено в центре города, и для удобства студентов, приезжающих из отдаленных районов, это здание техникума было арендовано. На данный момент в здании также учатся студенты техникума.
В настоящее время Ургенчский государственный университет принимает соответствующие меры по устранению недостатков в здании.