Kun tartibidagi masala yuzasidan maktab direktori Yusupov M.R. so‘zga chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va O‘rta Maxsus Ta’lim Vazirining 2019 yil 28 avgust № 15-sonli majlis bayonining 6-ilovasiga muvofiq 25 bandini ijrosini ta’minlash tugrisida «Oila-mahalla-maktab-oliy ta’lim» xamkorligini mustaxkamlash»ni yo‘lga qo‘yish, o‘qituvchilar uchun mahorat darslarini tashkil etish ishlari yuzasidan  Xiva shaxar 56-son ayrim fanlar chuqur o'rganiladigan davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internetida «Biologiya» kafedrasi dotsenti Matyakubova Yulduzxon “Qon aylanish organlari ishining boshqarilishi” mavzusida mahorat darsi o‘tkazganligi to‘g‘risida aytib o'tdi.
Mahorat darsida Matyakubova Y. umumiy o‘rta ta’lim maktablari oldiga qo‘yilgan vazifalarga muvofiq ta’lim muassasalari ta’lim-tarbiya jarayonining samadorligini oshirishi, islohatlar samaradorligini ta’minlash, uqituvchilarning kasbiy maxoratini oshirish, ta’lim sifatini nazoratini kuchaytirish xamda tarbiya soxasida zamonaviy uslublarni qo‘llash ishlarini makomillashtirish maksadida seminar darslari o‘tildi.
Ta’lim jarayonida samaradorlikga erishish, o‘tilayotgan mavzuning qiziqarliroq qilib o‘zlashtirilishida biologiya PISA Xalqoro baxolash dasturi bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi.  Ukuvchi larda kompitentsiyani shakllantirishb fanda uzlashtirgan bilim, malaka va ko‘nikmani shakllantirda amaliyotda ko‘llash to‘rgisida fikr va muloxazalar bildirildi. Natijada bu tushunchalar o‘z o‘zidan o‘quvchi xotirasida muhrlanib qoladi. Eng muhimi bu jarayon qiziqarli o‘tadi. Ta’lim qiziqarli bo‘lgandagina, uning samarasi yuqori bo‘ladi.
Tadbir davomida 56-son IDUMI biologiya ukituvchisi Alloberganova Xusnidaning “Qonning aylanish organlari ishining boshqarilishi” mavzusidagi 8-A sinfida utkazgan darsi xam muxokama qilindi.
Yigilish davomida bu masala yuzasidan maktab o‘qituvchilaridan Rustamova M. Xudayberganov Sh.N., Vaisova G. lar  suzga chiqib uz fikr muloxazalarini bildiradi. Mazkur darslarda masala va mashqlar bilan ishlashning o‘ziga xos jihati dars davomida vujudga keltirilgan muammoli vaziyatlarga asoslanishi fikrlarini bildirdilar. Katnashuvchilar tomonidan qiziqtirgan savollarga javob berilib, kun tartibida ko‘rilayotgan ushbu masala atroflicha muhokama qilingan.

On the agenda, the director of the school Yusupov MR Speaking of the meeting of the Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan dated August 28, 2019, № 15 "About family-mahalla-school-higher education". Associate Professor of the Department of Biology Matyakubova Yulduzhon at the State Specialized School of Internet # 56 in Khiva city to organize workshops for teachers on "Strengthening Lim" cooperation work management ”.
In the master class, Matyakubova Y. Improving the effectiveness of the educational process, ensuring the effectiveness of reforms, improving the professional skills of teachers, enhancing the quality of education Workshops were held to improve the use of modern teaching methods.
Explanatory work on the PISA International Assessment Program in Biology, in order to make learning more effective and more relevant to the topic. The students expressed their views on the practical application of the knowledge, skills and abilities that are used in the formation of competence in science. As a result, these concepts are sealed in the reader's memory. Most importantly, this process is going to be interesting. The more effective the training, the better.
Also during the event was a lecture by the 56-year-old IDUMI biology instructor Alloberganova Husnida in the 8-A class on "Management of the circulatory system."
During the meeting, the teachers of the school Rustamova M. Khudayberganov, Sh.N., Vaisova G. will give their comments. In these lessons, the specifics of the exercises and exercises are based on the problem situations that arise during the lesson. Participants answered the questions of interest and discussed in detail the agenda.