Bugun, 20-noyabr kuni Urganch davlat universitetida “Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish – davr talabi” g'oyasi ostida “O‘zbekistonda diniy-ma’rifiy  sohada amalga oshirilayotgan islohotlar” va “Imom Buxoriy merosi- yot g‘oyalarga qarshi” mavzularida  ma’naviy-ma’rifiy targ‘ibot tadbiri oʼtkazildi.
Unda UrDU rektor maslahatchisi R.Sharipov, Yoshlar bilan ishlash, maʻnaviyat va maʼrifat boʼlimi boshligʼi Sh.Allaberganov, universitet tyutorlari hamda barcha fakultetlardan talabalari ishtirok etishdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy - tadqiqot markazi ilmiy xodimi Jonibek Jumayev mehmon boʼlib, O‘zbekistonda diniy-ma’rifiy  sohada amalga oshirilayotgan islohotlar mazmun-mohiyati, yurtimizdan yetishib chiqqan buyuk ajdodlarimiz boy ilmiy-ma’naviy merosi va axborot sohasidagi tahdidlarga o‘z vaqtida va munosib qarshilik ko‘rsatish, shuningdek, yoshlar orasida diniy tafakkurni toʼgʼri shakllantirish to’g’risida maʼruza qildi. Uchrashuv davomida talaba – yoshlar o’zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.
Tadbir yakunida markaz tomonidan nashr etilgan  Imom Buxoriy asarlari universitet kutubxonasiga sovg'a qilindi.

Сегодня, 20 ноября, в Ургенчском государственном университете под идеей «Борьба с невежеством посредством просвещения – веление времени» на темы «Реформы, реализуемые в религиозно-образовательной сфере в Узбекистане» и «Наследие Имама Бухари – против ложных идей» ,было проведено духовно-просветительское мероприятие.
В нем приняли участие советник ректора УрГУ Р. Шарипов, заведующий отделом работы с молодежью, духовности и просветительства Ш. Аллаберганов, преподаватели университета и студенты всех факультетов.
Гостем мероприятия стал научный сотрудник Международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари при Кабинете Министров Республики Узбекистан Джонибек Джумаев, который выступил с докладом о своевременном и адекватном противодействии угрозам в информационном поле, а также как о правильном формировании религиозного мышления у молодежи. В ходе встречи студенты и молодые люди получили ответы на свои вопросы.
По итогам мероприятия произведения Имама Бухари, изданные центром, были переданы в дар университетской библиотеке.