Albatta, oʻtayotgan har bir yil bizga umr va vaqt qadrini yanada chuqurroq his etishimizga, amalga oshirayotgan ishlarimizni sarhisob qilishimizga koʻzgu, kelajak rejalarimizni tuzishga, ustuvor maqsadlarimizni aniqlab olishimizga turtki boʻladi. Ortda qolgan yil universitetimiz uchun ulkan yutuq va marralarga boy yil boʻldi. Shu 2023-yil davomidagi jamoamizning ezgu ishlari va mehnatlari samarasi boʻlmish erishgan yutuqlarimizni ayrimlarni mamnuniyat bilan keltirib oʻtmoqchiman.
Xususan, viloyatimizdagi kadrlarga bo‘lgan extiyoj hisobga olinib, 27 ta yangi ta’lim yo‘nalishlari va 4 ta yangi magistratura mutaxassisliklari ochildi;
Universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan 77 nafari PhD, 4 nafari DcS ilmiy darajasini olish uchun nomzodlik dissaertatsiyalarini himoya qildilar. 17 nafari dotsent va 5 nafari esa professor unvonlariga ega bo‘ldilar; Olib borilgan ilmiy-tadqiqot ishlari natijasida 938 ta ilmiy maqola, 57 ta monografiya, 33 ta darslik, 110 ta o‘quv qo‘llanmalar va uslubiy qo‘llanmalar chop qilindi. 6 ta ixtiro, 2 ta foydali model, 1 ta tovar belgisi va 2 ta sanoat namunasi uchun patentlar va 20 ta EHM dasturlari uchun mualliflik guvohnomalari olindi;
2023/2024 o‘quv yili uchun TOP 1000 talikka kirgan Belarus milliy texnika universiteti bilan Iqtisodiyot magistratura mutaxassisligi bo‘yicha 1+1 formatda va Turkiyaning Ege universiteti bilan Filologiya tillarni o‘qitish: nemis tili bakalavriat yo‘nalishida 2+2 format bo‘yicha hamkorlikda qo‘shma ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi; Universitet o‘quv jarayoniga ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy etish, ta’lim sifatini yanada oshirish maqsadida AQSH, Norvegiya, Gresiya, Germaniya, Italiya, Janubiy Koreya, Malayziya, Hindiston, Rossiya, Ozarbayjon, Sloveniya va Turkiya davlatlarining nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan 52 nafar xorijlik professor –o‘qituvchi va mutaxassislar o‘quv jarayonlariga jalb qilindi; Universitetning Urganch shahar X.Olimijon ko‘chasidagi hududida 2000 o‘rinli smart o‘quv binosi qurilib, foydalanishga topshirildi. Kimyoviy texnologiyalar fakulteti talabalari uchun mini-futbol, basketbol, voleybol, badminton, gandbol, ochiq turdagi gimnastika maydonchalari qurib, foydalanishga topshirildi.
Universitetning 22 nafar talabasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti hamda nomli davlat stipendiyalari sohibi bo‘lishdi;
Rossiyaning Udmurtiya davlat universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasidagi hamkorlik doirasida xorijiy tillar bo'yicha tashkil qilingan xalqaro olimpiada nemis tili bo'yicha 4-kurs talabamiz Nurmuhammad Elbek faxrli 1-o‘rinni, ingliz va fransuz tillari bo‘yicha esa 4-kurs talabalarimiz nominatsiya g‘oliblari bo‘lishdi.
Urganch davlat universiteti sportchi talabalari yurtimiz oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkaziladigan sportning 15 turi bo‘yicha “Universiada” sport musobaqalarining respublika final bosqichida umumjamoa hisobida Xorazm viloyati jamoasi faxrli 2-o‘rinni qo‘lga kiritdilar. Aynan ushbu “Universiada” sport musobaqalarida talabalarimiz Futbol, Voleybol, Regbi hamda Dzyudo bo‘yicha chempionlikni qo‘lga kiritganliklarini e’tirof etishimiz joiz.
Shuningdek, “Besh tashabbus olimpiadasi” sport musobaqalarining respublika final bosqichida universitetimiz jamoasi faxrli 3-o‘rinni egalladi.
Aminmanki, kirib kelayotgan 2024-yil ham jamoamiz uchun yanada barakali va ilm-fan taraqqiyotida yuksak natijalarga ega sermahsul yil boʻladi. Bu borada barchangizga kuch-quvvat, kasbiy barkamollik, ilmiy-pedagogika faoliyatingizda muvaffaqiyat tilayman. Jamoamizning birligiga, yakdilligiga also koʻz tegmasin. Bayram kunlarida qilingan barcha ezgu tilaklar ro‘yobga chiqsin!

HOLIDAY CONGRATULATION OF THE RECTOR OF URGENCH STATE UNIVERSITY BAKHROM ABDULLAYEV ON HAPPY NEW YEAR
Dear compatriots, dear staff of our university!
I sincerely congratulate you, dear ones, on the upcoming New 2024 year. I wish you all the greatest prosperity, health and family happiness. May endless joy, grace and blessing, peace and tranquility never leave your home in the New Year! Of course, every passing year gives us an incentive to more deeply sense the value of life and time, to take stock of our work, make plans for the future, and identify priority goals. The past year has been a year of great achievements and milestones for our university.I would like to highlight some of our achievements that are the result of good deeds and hard work by our team during this 2023 year.
In particular, taking into account the need for personnel in our region, 27 new educational directions and 4 new master’s specialties were opened; 77 university professors and teachers defended their dissertations for the scientific degree of Doctor of Philosophy, 4 scientific degrees of Doctor of Technical Sciences. 17 people received the title of associate professor and 5 professors; As a result of the research, 938 scientific articles, 57 monographs, 33 textbooks, 110 educational and methodological manuals were published. Patents were received for 6 inventions, 2 utility models, 1 trademark and 2 industrial designs, as well as copyright certificates for 20 computer programs;
For the 2023/2024 academic year, a 1+1 format with the National Technical University of Belarus, included in the TOP-1000, for a master's degree in economics and a 2+2 format with the Aegean University of Turkey for teaching languages   and philology: in the direction of a bachelor's degree in German, major agreements have been reached on establishing training personnel based on joint educational programs in cooperation; In order to introduce advanced foreign experience into the educational process of the university and further improve the quality of education, 52 foreign professors were attracted from prestigious higher educational institutions in the USA, Norway, Greece, Germany, Italy, South Korea, Malaysia, India, Russia, Azerbaijan, Slovenia and Turkey - teachers and specialists; On the territory of the university on Kh. Olimidzhon Street in the city of Urgench, a “smart” educational building designed for 2000 places was built and put into use. For students of the Faculty of Chemical Technology, courts for mini-football, basketball, volleyball, badminton, handball, and open sports grounds have been built and put into use.
Dear students-youngsters!
The high achievements of our students in the past year greatly pleased the entire team. 22 university students became laureates of a state scholarship named after the President of the Republic of Uzbekistan;The team of our university took part in the republican final stage of the “Olympiad of Five Initiatives” and took an honorable 3rd place.
Akbar Otaboev, a teacher at the Department of Uzbek Language and Literature of the Faculty of Uzbek Philology, the winner of the 2023 republican competition received the Ilkhom Prize, and as the main prize he was awarded a car "Spark";
At the International Olympiad of Foreign Languages, organized within the framework of cooperation between the Udmurt State University of Russia and Urgench State University, our 4th-year student NurmuhammadElbek took an honorable 1st place on the German language, and in English and French, 4th-year students became winners in nominations.
Student-athletes of Urgench State University took an honorable 2nd place in the national final of the Universiade sports competitions, held among students of higher educational institutions of our country in 15 sports. It must be admitted that at these Universiade sports competitions, our students won championships in football, volleyball, rugby and judo.
Also, the team of our university took an honorable 3rd place in the national finals of the sports competition “Olympiad of Five Initiatives”.
Dear team of our university!
I am confident that the coming 2024 year will be more blessed and fruitful for our team with good results in the development of science. In this regard, I wish everyone strength, professional excellence and success in scientific and pedagogical activities. Let's preserve the unity and unanimity of our team from evil eyes. May all your good wishes come true this holiday!