Albatta, oʻtayotgan har bir yil bizga umr va vaqt qadrini yanada chuqurroq his etishimizga, amalga oshirayotgan ishlarimizni sarhisob qilishimizga koʻzgu, kelajak rejalarimizni tuzishga, ustuvor maqsadlarimizni aniqlab olishimizga turtki boʻladi. Ortda qolgan yil universitetimiz uchun ulkan yutuq va marralarga boy yil boʻldi. Shu 2023-yil davomidagi jamoamizning ezgu ishlari va mehnatlari samarasi boʻlmish erishgan yutuqlarimizni ayrimlarni mamnuniyat bilan keltirib oʻtmoqchiman.
Xususan, viloyatimizdagi kadrlarga bo‘lgan extiyoj hisobga olinib, 27 ta yangi ta’lim yo‘nalishlari va 4 ta yangi magistratura mutaxassisliklari ochildi;
Universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan 77 nafari PhD, 4 nafari DcS ilmiy darajasini olish uchun nomzodlik dissaertatsiyalarini himoya qildilar. 17 nafari dotsent va 5 nafari esa professor unvonlariga ega bo‘ldilar; Olib borilgan ilmiy-tadqiqot ishlari natijasida 938 ta ilmiy maqola, 57 ta monografiya, 33 ta darslik, 110 ta o‘quv qo‘llanmalar va uslubiy qo‘llanmalar chop qilindi. 6 ta ixtiro, 2 ta foydali model, 1 ta tovar belgisi va 2 ta sanoat namunasi uchun patentlar va 20 ta EHM dasturlari uchun mualliflik guvohnomalari olindi;
2023/2024 o‘quv yili uchun TOP 1000 talikka kirgan Belarus milliy texnika universiteti bilan Iqtisodiyot magistratura mutaxassisligi bo‘yicha 1+1 formatda va Turkiyaning Ege universiteti bilan Filologiya tillarni o‘qitish: nemis tili bakalavriat yo‘nalishida 2+2 format bo‘yicha hamkorlikda qo‘shma ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi; Universitet o‘quv jarayoniga ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy etish, ta’lim sifatini yanada oshirish maqsadida AQSH, Norvegiya, Gresiya, Germaniya, Italiya, Janubiy Koreya, Malayziya, Hindiston, Rossiya, Ozarbayjon, Sloveniya va Turkiya davlatlarining nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan 52 nafar xorijlik professor –o‘qituvchi va mutaxassislar o‘quv jarayonlariga jalb qilindi; Universitetning Urganch shahar X.Olimijon ko‘chasidagi hududida 2000 o‘rinli smart o‘quv binosi qurilib, foydalanishga topshirildi. Kimyoviy texnologiyalar fakulteti talabalari uchun mini-futbol, basketbol, voleybol, badminton, gandbol, ochiq turdagi gimnastika maydonchalari qurib, foydalanishga topshirildi.
Universitetning 22 nafar talabasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti hamda nomli davlat stipendiyalari sohibi bo‘lishdi;
Rossiyaning Udmurtiya davlat universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasidagi hamkorlik doirasida xorijiy tillar bo'yicha tashkil qilingan xalqaro olimpiada nemis tili bo'yicha 4-kurs talabamiz Nurmuhammad Elbek faxrli 1-o‘rinni, ingliz va fransuz tillari bo‘yicha esa 4-kurs talabalarimiz nominatsiya g‘oliblari bo‘lishdi.
Urganch davlat universiteti sportchi talabalari yurtimiz oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkaziladigan sportning 15 turi bo‘yicha “Universiada” sport musobaqalarining respublika final bosqichida umumjamoa hisobida Xorazm viloyati jamoasi faxrli 2-o‘rinni qo‘lga kiritdilar. Aynan ushbu “Universiada” sport musobaqalarida talabalarimiz Futbol, Voleybol, Regbi hamda Dzyudo bo‘yicha chempionlikni qo‘lga kiritganliklarini e’tirof etishimiz joiz.
Shuningdek, “Besh tashabbus olimpiadasi” sport musobaqalarining respublika final bosqichida universitetimiz jamoasi faxrli 3-o‘rinni egalladi.
Aminmanki, kirib kelayotgan 2024-yil ham jamoamiz uchun yanada barakali va ilm-fan taraqqiyotida yuksak natijalarga ega sermahsul yil boʻladi. Bu borada barchangizga kuch-quvvat, kasbiy barkamollik, ilmiy-pedagogika faoliyatingizda muvaffaqiyat tilayman. Jamoamizning birligiga, yakdilligiga also koʻz tegmasin. Bayram kunlarida qilingan barcha ezgu tilaklar ro‘yobga chiqsin!

ПРАЗДНИЧНОЕ ПОЗДРАВЛЕНИЕ РЕКТОРА УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА БАХРОМА АБДУЛЛАЕВА С НОВЫМ ГОДОМ
От всей души поздравляю вас, дорогие, с наступающим Новым 2024 годом. Желаю всем вам самого большого достатка, здоровья и семейного счастья. Пусть в Новом году ваш дом не покинет бесконечная радость, благодать и благословение, мир и спокойствие! Конечно, каждый прожитый год дает нам стимул глубже ощутить ценность жизни и времени, подвести итоги нашей работы, составить планы на будущее, определить приоритетные цели. Прошедший год был для нашего университета годом больших достижений и вех. Я хотел бы выделить некоторые из наших достижений, которые являются результатом хороших дел и упорной работы нашей команды в течение этого 2023 года.
В частности, с учетом потребности в кадрах нашего региона было открыто 27 новых образовательных направлений и 4 новых магистрских специальностей; 77 профессоров-преподавателей университета защитили кандидатские диссертации на соискание ученой степени доктора философии, 4 ученых степеней доктора технических наук. 17 человек получили звания доцента и 5 человек профессора; В результате проведенных исследований опубликовано 938 научных статей, 57 монографий, 33 учебника, 110 учебных и методических пособий. Получены патенты на 6 изобретений, 2 полезные модели, 1 товарный знак и 2 промышленных образца, а также авторские свидетельства на 20 программ ЭВМ;
На 2023/2024 учебный год формат 1+1 с Национальным техническим университетом Беларуси, входящим в ТОП-1000, по магистратуре экономики и формат 2+2 с Эгейским университетом Турции по обучунни языков филологии: в направлении бакалавриата немецкого языка достигнуты крупные договоренности о налаживании подготовки кадров на основе совместных образовательных программ во взаимодействии; В целях внедрения передового зарубежного опыта в образовательный процесс университета и дальнейшего повышения качества образования из престижных высших учебных заведений США, Норвегии, Греции, Германии, Италии, Южной Кореи, Малайзии, Индии, России, Азербайджана, Словении и Турции были привлечены 52 иностранных профессоров-преподователей и  специалистов; На территории университета по улице Х. Олимиджона города Ургенча построен и сдан на использование «умный» учебный корпус, рассчитанный на 2000 мест. Для студентов химико-технологического факультета построены и сданы на использование площадки для мини-футбола, баскетбола, волейбола, бадминтона, гандбола, открытые спортивные площадки.
Дорогие студенты-молодежи!
Высокие достижения наших студентов в ушедшем году очень порадовали весь коллектив. 22 студентов университета стали лауреатами государственной стипендии имени Президента Республики Узбекистан; Команда нашего университета приняла участие в республиканском финальном этапе «Олимпиады пяти инициатив» и заняла почетное 3 место. Акбар Отабоев, преподаватель кафедры узбекского языка и литературы факультета узбекской филологии, победитель республиканского конкурса 2023 года получил премию «Илхом», а в качестве главного приза ему был вручен автомобиль «Спарк»; На международной олимпиаде по иностранным языкам, организованной в рамках сотрудничества Удмуртского государственного университета России и Ургенчского государственного университета наш студент 4-курса Нурмухаммад Эльбек занял почетное 1 место по немецкому языку, а по английскому и французскому языкам студенты 4-курса стали победителями по номинациям. Студенты-спортсмены Ургенчского государственного университета заняли почетное 2-е место в национальном финале спортивных соревнований «Универсиады», проводимых среди студентов высших учебных заведений нашей страны по 15 видам спорта. Надо признать, что на этих спортивных соревнованиях «Универсиады» наши студенты выиграли чемпионаты по футболу, волейболу, регби и дзюдо. Также команда нашего университета заняла почетное 3 место в национальном финале спортивных соревнований «Олимпиада пяти инициатив».
Дорогой коллектив нашего университета!
Уверен, что наступающий 2024 год станет для нашего коллектива более благословенным и плодотворным с высокими результатами в развитии науки. В связи с этим желаю всем сил, профессионального мастерства и успехов в научной и педагогической деятельности. Пусть ничто не сглазит единство и единодушие нашей команды. Пусть в праздничные дни сбудутся все ваши добрые пожелания!