“Yangi hayot uchun, yangi O‘zbekiston uchun!” shiori ostida o‘tkazilayotgan ushbu targ‘ibot tadbirlaridan maqsad – Yangi О‘zbekistonni bunyod etish yо‘lida amalga oshirilayotgan keng kо‘lamli islohotlar hamda erishilayotgan yutuqlarni xalqimizga go'zal tarzda yetkazishdan iborat.
Davlatimiz rahbari raisligida 2023-yil 22-dekabr kuni о‘tkazilgan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat Kengashi yig‘ilishida berilgan topshiriqlar asosida tashkil etilgan ushbu tadbirda Urganch davlat universitetining pedagog va tyutorlari faol ishtirok etishdi.
Xususan, joriy yilning 3-yanvar kuni Tuproqqal'a tumanining "Saidlar", "Sayapir" va "Saxovat" mahallalari aholisi bilan mazmunli davra suhbati tashkil etildi va madaniy dastur namoyish qilindi. Shuningdek, Bog'ot tumanida targ'ibot tadbirlari tashkil etildi. Tadbirda 4-son Musiqa va san’at maktabi tomonidan tayyorlagan bayram dasturi, UrDU Pegagogika fakulteti o‘qituvchilari S.Hasanova va Y.Jumaniyazovlarning chiqishlari barchaga manzur bo‘ldi.

The team of Urgench State University actively participates in "Mahallada duv-duv gap" promotional events
The purpose of these promotional events, which are held under the slogan "For a new life, for a new Uzbekistan!" , is to convey to our people in a beautiful way the large-scale reforms that are being implemented in the way of building a new Uzbekistan.
The pedagogues and tutors of Urgench State University actively participated in this event, which was organized on the basis of the tasks given at the meeting of the Republican Council of Spirituality and Enlightenment held on December 22, 2023 under the chairmanship of the head of our state.
In particular, on January 3 of this year, a meaningful roundtable discussion was organized with the residents of "Saidlar", "Sayapir" and "Sakhavat" neighborhoods of Tuproqkala district, and a cultural program was presented. Promotional activities were also organized in Bogot district. The festive program prepared by the 4th School of Music and Art, the performances of the teachers of the Faculty of Pedagogy of UrSU S. Hasanova and Y. Jumaniyazov were appreciated by everyone at the event.