UrDU talabalarining yotoqxona bilan ta’minlanishi haqida
Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bugungi kunning muhim masalasi sanaladi. Bu borada Urganch davlat universitetida tizimli ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Bugungi kunda universitetda 3 500 sig‘imga ega 7 ta talabalar turar joyi mavjud. Shundan 3 220 oʻringa talabalar joylashgan, 280 oʻrin esa boʻsh turibdi. Ushbu boʻsh oʻrinlarga talabalarimiz istagan paytida kelib joylashishlari mumkin.
Shuni aytish joizki, hozirda universitetda tahsil olayotgan 4-kurs talabalar amaliyotga chiqqanligi sababli oʻz yashash hududlaridan qatnamoqda. Aksariyat talabalar esa yashash uylari yaqinligi sababli TTJ ga extiyoji yoʻq. Qolaversa, talabalarimiz orasida oʻz avtomashinalarida oʻqishga qatnaydiganlari ham bor.
Shunday boʻlsa-da, universitetimiz talabalariga yanada qulaylik yaratish maqsadida 2023-yil 14-sentabr sanasidan Urganch davlat universitetining Urganch tumani “Mustaqillik” koʻchasida joylashgan hududida yangi talabalar turar joyining qurilish ishlari olib borilmoqda. Ushbu talabalar turar joyi 7 qavatdan iborat boʻlib, 600 oʻringa moʻljallab qurilmoqda.

Об обеспечении общежитиями студентов УрГУ
Обеспечение жильем студентов сегодня является актуальной проблемой. В этом плане в Ургенчском государственном университете начата системная работа. Сегодня вуз располагает 7 студенческими общежитиями вместимостью 3500 человек. Из них 3220 мест заняты студентами, а 280 мест вакантны. Наши студенты могут приехать и заселиться на эти вакансии в любое время.
Стоит сказать, что студенты 4 курса, обучающиеся в университете, разъезжаются от места проживания в связи со стажировкой. Большинству студентов нет необходимости посещать студенческие общежития из-за близости их места жительства. Кроме того, среди наших студентов есть те, кто посещает занятия на собственном автомобиле.
Тем не менее, в целях создания большего комфорта для студентов нашего университета, с 14 сентября 2023 года ведутся строительные работы нового студенческого общежития на территории Ургенчского государственного университета, расположенного по улице «Мустакилик», г. Ургенч. Это студенческое общежитие имеет 7 этажей и строится на 600 мест.