BuxDU va UrDU hamkorligining yangi bosqichi
Urganch davlat universiteti “Mevachilik va Sabzavotchilik” kafedrasi mudiri Sadullayev Sanjar Madiyarovich, “Fizika” kafedrasi mudiri Qutliyev Uchqun Otaboyevich, “Oziq ovqat texnologiyasi” kafedrasi mudiri Ibadullayev Bazar Mambetovich, Ta’limni kredit tizimini boshqarish va ma’lumotlar bazasini monitoring qilish bo‘limi boshlig‘i Habibullayev Muxammad Habibulla o‘g‘li Buxoro davlat universitetiga tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida UrDU delegatsiyasi universitetning Fizika-matematika fakulteti, Tabiiy fanlar fakulteti, Axborot texnologiya fakulteti, Agronomiya va biotexnologiya fakultetida professor-o‘qituvchilar tomonidan o‘quv jarayoni, ilmiy-tadqiqot va innovatsiyalar sohasida hamda ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar, qo‘lga kiritilgan yutuqlar hamda kelgusida bajarilishi ko‘zda tutilgan istiqbolli rejalar bilan tanishdilar.
Muhokamalar davomida hamkorlikda bajariladigan ishlar rejasi, xususan talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, o‘quv va ilmiy laboratoriyalardan hamkorlikda unumli foydalanish masalalari, birgalikda yangi avlod adabiyotlarini hamda Scopus bazasiga kiruvchi jurnallarda maqolalar nashr qilish, mahalliy va xalqaro loyihalar tanlovlarida qatnashish, ilmiy-tadqiqot natijalarini tijoratlashtirish kabi dolzarb masalalar bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishildi.

Новый этап сотрудничества БухГУ и УрГУ
Садуллаев Санжар Мадиярович, заведующий кафедрой «Плодоовощеводство» Ургенчского государственного университета, Кутлиев Учкун Отабоевич, заведующий кафедрой «Физика», Ибадуллаев Базар Мамбетович, заведующий кафедрой «Технологии пищевых продуктов» и руководитель управления кредитной системы образования и мониторинга баз данных Хабибуллаев Мухаммад Хабибуллаевич посетили Бухарский государственный университет.
В ходе визита делегация УрГУ посетила физико-математический факультет, факультет естественных наук, факультет информационных технологий, факультет агрономии и биотехнологии университета в области учебного процесса, научно-исследовательской и инновационной, духовно-просветительской работы, ознакомилась с проделанной работой, достижениями и перспективными планами дальнейшей реализации.
В ходе дискуссий обсуждался план работ, подлежащих осуществлению в сотрудничестве, в частности обмен студентами и профессорами, вопросы эффективного использования учебных и научных лабораторий в сотрудничестве, совместное издание литературы нового поколения и статей в журналах, входящих в База данных Scopus, участие в местных и международных конкурсах проектов, достигнуты научно-исходные договоренности по актуальным вопросам, таким как коммерциализация результатов исследований.