Bugun O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, “Ofarin” mukofoti sovrindori, taniqli shoir va tarjimon Matnazar Abdulhakim tavalludining 76 yilligiga bag'ishlangan adabiy, badiiy kecha bo'lib o'tdi.
O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan tashkil etilgan ushbu tadbirda universitet rahbariyati, fakultet professor-o'qituvchilari va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirda Matnazar Abdulhakimning o'zbek adabiyoti rivoji yo'lidagi xizmatlari, shoir umr yo'li va ijodiy faoliyati, ijodkor she'riyatining badiiy jihatlari yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, O'zbek filologiyasi fakulteti o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 233-guruh talabalari tomonidan Matnazar Abdulhakim she'rlari asosida tayyorlangan sahna ko'rinish, shoir she'rlaridan namunalar, talabalar ijrosida diltortar qo'shiq va go'zal raqslar namoyish etildi.
Tadbir yakunida UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev va O'zbek filologiyasi fakulteti dekani, prof. D.G'ayipovlar  iste'dodli shoir Matnazar Abdulhakim tavalludi munosabati bilan barcha voha vakillarini qutlab, shoir ijodining o'ziga xos tomonlari yuzasidan o'z fikrlarini bayon qilishdi.
Shu bilan birga, O'zbek filologiyasi fakultetining O'zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari sovrindorlarining ota-onalari ham ushbu tadbirga taklif qilinib, fakultetning tashakkurnoma va esdalik sovg'alari topshirildi.

Today, a literary and artistic evening was held dedicated to the 76th anniversary of the birth of Matnazar Abdulhakim, the honored culture worker in Uzbekistan, winner of the "Ofarin" award, well-known poet and translator.
University management, professors and teachers of the faculty and students took part in this event organized by the faculty of Uzbek philology.
At the event, comments were made on Matnazar Abdulhakim's services to the development of Uzbek literature, the poet's life and creative work, and the artistic aspects of the artist's poetry.
In addition, the students of Uzbek philology faculty, Uzbek language education, group 233, staged a performance based on the poems of Matnazar Abdulhakim, samples of the poet's poems, students performed atractive song and  beautiful dances were performed.
At the end of the event, the first vice-rector of UrSU D. Ibadullayev and the dean of the faculty of Uzbek philology, prof. D. Gayipov congratulated all the representatives of the oasis on the occasion of the birthday of the talented poet Matnazar Abdulhakim and expressed their opinions about the unique aspects of the poet's work.
At the same time, the President of the Republic of Uzbekistan and state scholarship winners of the Faculty of Uzbek Philology and their parents were invited to this event, and the faculty's thank you notes and souvenirs were handed over.