UrDU rektori Xorazm viloyati Xiva va Bogʻot tumanlarining turistik salohiyatini oshirishga qaratilgan rejalar yuzasidan taqdimot qildi
23-fevral kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov huzurida bir qator oliy ta’lim muassasalarining biriktirilgan hududlarda turizm salohiyatini oshirish bo‘yicha amalga oshirgan ishlari va kelgusidagi rejalari ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, turizm salohiyatini oshirish bo‘yicha 11 ta oliygohga biriktirilgan 30 ta tuman va shaharlarning tarixi, turistik obyektlari to‘g‘risida ma’lumotlar hamda o‘ziga xos xususiyatlari asosida 67 ta turpaket ishlab chiqilgan.
Yig‘ilish davomida oliy ta’lim muassasalari rektorlari tomonidan 2024-yil bo‘yi hududlarda ilmiy konferensiyalar, festivallar hamda turistik obyektlarda talabalar amaliyotlarini amalga oshirilishi davom etishi bildirildi.
Jumladan, Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev ham universitetga biriktirilgan Xorazm viloyati Xiva va Bogʻot tumanlarining turistik  salohiyatini oshirishga qaratilgan 2024-yilda belgilangan vazifalar va rejalar yuzasidan taqdimot qildi.
Qayd etish joizki, 2024-yilning dastlabki oylari, xususan, 5-9 yanvar kunlari Urganch davlat universitetida oʻtkazilgan “XXI asr algoritmi” xalqaro konferensiyada ishtirok etgan AQShning 6 nafar yirik matematik olimlari, 30 nafarga yaqin  turli hududlaridan kelgan doktorantlar, talabalar, qolaversa, 3-9 fevral kunlari tashkil etilgan Turizm maktabida Rossiyaning Udmurtiya davlat universiteti va Qozog'istonning X.Dosmuhamedov nomidagi  Atyrau universitetidan kelgan 14 nafar talaba va professor-o'qituvchilarning Xiva va Xorazm viloyatidagi boshqa koʻplab turistik obyektlar, qolaversa, Buxoro va Samarqand, Ayaz qalʼa singari mamlakatimizning qadimiy turistik hududlariga tashriflari amalga oshirildi.

The rector of UrSU made a presentation on plans aimed at increasing the tourist potential of Khiva and Bogot districts of Khorezm region
On February 23, in the presence of the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kungirotboy Sharipov, the work and future plans of a number of higher education institutions on increasing the potential of tourism in the attached regions were reviewed.
As mentioned, 67 tour packages were developed on the basis of information about the history, tourist objects and specific characteristics of 30 districts and cities attached to 11 universities to increase tourism potential.
During the meeting, rectors of higher education institutions stated that throughout 2024, student internships will continue in the regions at scientific conferences, festivals, and tourist facilities.
In particular, the Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev also made a presentation on the tasks and plans set in 2024 aimed at increasing the tourist potential of Khiva and Bogot districts attached to the university.
It should be noted that in the first months of 2024, in particular, 6 major mathematicians from the USA, 30 doctoral students, students from different regions, who participated on January 5-9 in the international conference "Algorithm of the 21st Century" at USU, as well as in the organized 3-9 February at the School of Tourism, 14 students and teachers of the Udmurt State University of Russia and the Atyrau University of Kazakhstan named after Kh.Dosmukhamedov visited the ancient tourist areas of our country, such as Bukhara, Samarkand, Ayaz Kala and many tourist sites of Khiva and the Khorezm region.