URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI KENGASHINING 7-MAJLISI BOʻLIB OʻTDI
Bugun, 6-mart kuni Urganch davlat universiteti Kengashining 7-majlisi oʻtkazildi. Kengash universitet rektori Baxrom Abdullayev raisligida va Kengash a’zolari ishtirokida o‘tkazildi.
Kengash yigʻilishida O‘zbekiston  Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xorazm viloyatiga tashrifi yakunlari haqida axborot tinglanib, Urganch davlat universitetining 2023-yildagi moliyaviy-xo‘jalik faoliyati, universitetda tyutorlar faoliyatining tashkil etilganligi va samaradorligi, kafedralarda bajarilayotgan bitiruv malakaviy ishlari va magistrlik dissertatsiyalari mavzularining mintaqa muammolari bilan bog‘liqligi  hamda Texnika fakultetida talabalar bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida mas’ullar tomonidan hisobot berildi.

THE 7TH MEETING OF THE COUNCIL OF THE URGENCH STATE UNIVERSITY WAS HELD
Today, on March 6, the 7th meeting of the Council of Urgench State University was held. The council was held under the chairmanship of the rector of the university Bakhrom Abdullayev and the members of the council.
At the meeting of the council, information was heard about the results of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Khorezm region. Also a report was given by the officials about the financial and economic activities of the Urgench State University in 2023, the organization and effectiveness of the tutors' activities at the university, the graduation qualification work being carried out in the departments and the regional problems of the subjects of master's dissertations and the work being carried out to ensure the employment of students at the Technical Faculty.