“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi ko’kalamzorlashtirish va obodonlashtirish ishlari ham boshlab yuborildi
Urganch davlat universiteti “Yashil makon” umummilliy loyihasi dasturi boʻyicha bahor mavsumida 3000  tup daraxt oʻtkazish reja qilingan boʻlib, hozirda ushbu rejani bajarish ishlari boshlab yuborildi.  Jumladan, bugun universitetga 200 tup qayragʻoch (gujum) koʻchati ekish uchun keltirildi.
Reja boʻyicha hozirga qadar universitet hududiga 300 ta yapon saforasi, 200 ta qayragʻoch, 300 ta terak, 100 ta catalpa, 100 ta pavloniya, 100 ta jiyda, 400 ta shark tuyasi singari jami 1 500 tup koʻchat ekildi.
Bu jarayonda universitetning ishchi-xodimlari, barcha fakultetlari va koʻngilli talaba-yoshlar faol qatnashmoqda.
Xususan, bugun Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov boshchiligida “Fakultetlararo chet tillar” kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan o’zlariga ajratilgan universitet hududida turli manzarali ko’chatlarni ekish ishlari olib borilmoqda.

Начаты работы по благоустройству и озеленению в рамках общенационалного проекта «Зеленое пространство»
В рамках программы нацпроекта «Зеленое пространство» Ургенчского государственного университета в весенний сезон планируется посадить 3000 деревьев, и сейчас начата реализация этого плана. В частности, сегодня для посадки в университет привезли 200 саженцев гужума.
Согласно плану, на территории университета высажено 1500 саженцев, в том числе 300 деревьев японского сафора, 200 деревьев ольхи, 300 деревьев тополя, 100 деревьев катальпы, 100 деревьев павлонии, 100 деревьев джийды, 400 деревьев акульей камелии.
В этом процессе активно участвуют сотрудники университета, всех факультетов и студенты-волонтёры.
В частности, сегодня под руководством декана факультета иностранной филологии З.Джуманиезова профессора и преподаватели кафедры «Межфакультетские иностранные языки» высаживают различные декоративные растения на отведенной им территории университета.