Scopus award – 2019: Урганч Давлат университети тадқиқотчиси Компьютер лингвистикаси соҳасида Ўзбек тили бўйича қилинган тадқиқотлари учун тақдирланди
2019 йил 6 декабрь куни Тошкент шаҳридаги “Зарафшон” концерт залида Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги илм-фанга ихтисослашган Elsevier (Нидерландия) компанияси билан биргаликда дунёнинг энг йирик илмий-таҳлилий маълумотлар базаси бўлган Scopus статискаси бўйича самарали фаолият юритаётган ўзбекистонлик етакчи олимларнинг номини эълон қилди.Тақдирлаш маросимида Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, вазирлик ва ташкилотлар раҳбарлари, QS, Times Higher Education каби дунёнинг етакчи рейтинг агентликлари вакиллари, Elsevier компанияси мутахассислари, хорижлик экспертлар ҳамда олий таълим муассасалари ректорлари, проректорлари ва докторантлар иштирок этди.
«Scopus Award–2019» тақдирлаш маросимида йил давомида илмий-тадқиқот фаолияти билан шуғулланган ўзбекистонлик олимлар ўртасида бир қатор номинациялар бўйича ғолиблар аниқланди. Тақдимотда 28 та номинация бўйича 37 нафар олимлар ва тадқиқотчилар, 6 та ОТМ ва 1 та илмий журнал тақдирланди.
Шунингдек, Урганч Давлат университети “Ахборот технологиялари” кафедраси доценти Ғайрат Матлатипов “Ўзбек тили тўғрисида тадқиқот” номинацияси бўйича ғолиб деб топилиб муносиб тақдирланди.
Ғайрат Матлатипов ўз фаолиятида ўзбек тили қонуниятларини моделлаштириш бўйича қатор илмий ишлар қилган. У компьютер лингвистикаси соҳасидаги тадқиқотчилик фаолиятини 2008 йилда Польша давлатидаги
Адам Мицкиевич университетининг “Компьютер лингвистикаси ва сунъий тафаккур” кафедраси мудири, профессор Зигмунт Ветулани билан ҳамкорликда 10 ойлик илмий сафари давомида ривожлантирди.
2019-2020 ўқув йилидан бошлаб Урганч Давлат университетида янги “Компьютер лингвистикаси” мутахассислиги бўйича мамлакатимизда биринчи марта магистрантлар тайёрлаш CLASS Erasmus+ лойиҳаси доирасида Европадаги ҳамкор олий таълим муассасалари мутахассислари билан йўлга қўйилди.

Scopus award – 2019: награждён доцент Ургенчского государственного университета за исследование об узбекском языке.
На днях в концертном зале «Зарафшан» в городе Ташкенте состоялась церемония награждения лучших ученых Узбекистана, которые эффективно работают со статистикой Scopus, крупнейшей в мире научно-аналитической базой данных.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, представители таких ведущих мировых рейтинговых агентств, как QS, Times Higher Education, специалисты компании Elsevier, зарубежные эксперты и многие другие.
«Научные исследования являются одним из ключевых показателей качества высшего образования. Согласно статистическим данным, за последние 5 лет в международных журналах, включенных в базу Scopus, было опубликовано 3582 статьи узбекских ученых», - отметил вице-премьер Азиз Абдухакимов в ходе мероприятия.
В церемонии награждения Scopus Award-2019 были объявлены победители ряда номинаций среди узбекских ученых, которые занимались исследовательской деятельностью в течение года. В ходе мероприятия были награждены 37 ученых и исследователей и 6 университетов, в частности и  Гайрат Матлатипов, доцент кафедры «Информационных технологий» Ургенчского государственного университета. Он премирован за лучшую исследовательскую работу об Узбекском языке.
Гайрат Матлатипов опубликовал ряд научных статей посвященных моделированию закономерностей Узбекского языка. С 2008 года начал свою исследовательскую деятельность по направлению компьютерной лингвистики в Университете имени Адама Мицкевича (Польша), где работал с известным профессором в области компьютерной лингвистики – Зигмунт Ветулани, заведующим кафедрой Компьютерной лингвистики и исткусственного интеллекта.
С 2019-2020 учебного года в Ургенчском государственном университете открыта специальность магистратуры “Компьютерная лингвистика” совместно европейскими партнерами в рамках проекта CLASS ERASMUS++, какого нет в других вузах страны.