Birinchi O‘zbekiston-Belarus professional ta’lim forumi davom etmoqda
30-aprel kuni Minsk shahridagi Milliy kutubxona binosida birinchi Oʻzbekiston-Belarus professional taʼlim forumining rasmiy ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda ikki tomon oliy va professional taʼlim muassasalari rahbarlarining kadrlar tayyorlash, professional taʼlim sifatini oshirish sohasida hamkorlik istiqbollari va imkoniyatlari bo‘yicha maʼruzalari tinglanib, aloqalarni jadallashtirish yuzasidan fikr almashildi. Ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev ham nutq soʻzladi.
Ochilish marosimi doirasida Urganch davlat universiteti va Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti o‘rtasida hamkorlikda akademik mobillikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan shartnoma imzolandi.
Ushbu shartnoma “Akademik mobillik” dasturni amalga oshirish uchun talabalar ro‘yhatini shakllantirish va tanlov asosida saralab olish, universitetning iqtidorli talabalarini Yanki Kupala nomidagi Grodno davlat universitetining o‘quv kurslarida ishtirok etish uchun xorijiy safarga yuborishni koʻzda tutadi.

Продолжается первый узбекско-белорусский форум профессионального образования
30 апреля в здании Национальной библиотеки Минска состоялась официальная церемония открытия первого узбекско-белорусского форума профессионального образования. В нем руководители высших и профессиональных учебных заведений обеих сторон заслушали доклады о перспективах и возможностях сотрудничества в области подготовки кадров, повышения качества профессионального образования, а также обменялись мнениями по активизации отношений. На церемонии открытия также выступил ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев.
В рамках церемонии открытия между Ургенчским государственным университетом и Гродненским государственным университетом имени Янки Купалы было подписано соглашение, направленное на налаживание академической мобильности.
Данный договор предусматривает формирование и отбор списка обучающихся для реализации программы «Академическая мобильность», а также направление талантливых студентов вуза в зарубежную поездку для участия на курсах повышения квалификации Гродненского государственного университета имени Янки Купалы.