Birinchi O‘zbekiston-Belarus professional ta’lim forumi davom etmoqda
30-aprel kuni Minsk shahridagi Milliy kutubxona binosida birinchi Oʻzbekiston-Belarus professional taʼlim forumining rasmiy ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda ikki tomon oliy va professional taʼlim muassasalari rahbarlarining kadrlar tayyorlash, professional taʼlim sifatini oshirish sohasida hamkorlik istiqbollari va imkoniyatlari bo‘yicha maʼruzalari tinglanib, aloqalarni jadallashtirish yuzasidan fikr almashildi. Ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev ham nutq soʻzladi.
Ochilish marosimi doirasida Urganch davlat universiteti va Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti o‘rtasida hamkorlikda akademik mobillikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan shartnoma imzolandi.
Ushbu shartnoma “Akademik mobillik” dasturni amalga oshirish uchun talabalar ro‘yhatini shakllantirish va tanlov asosida saralab olish, universitetning iqtidorli talabalarini Yanki Kupala nomidagi Grodno davlat universitetining o‘quv kurslarida ishtirok etish uchun xorijiy safarga yuborishni koʻzda tutadi.

On April 30, the official opening ceremony of the first Uzbekistan-Belarus professional education forum was held in the building of the National Library in Minsk. In it, the leaders of higher and professional educational institutions of both sides listened to reports on prospects and possibilities of cooperation in the field of personnel training, improvement of the quality of professional education, and exchanged views on intensifying relations. Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev also spoke at the opening ceremony.
As part of the opening ceremony, an agreement was signed between Urgench State University and Grodno State University named after Yanka Kupala aimed at establishing academic mobility.
This contract envisages the formation and selection of a list of students for the implementation of the "Academic Mobility" program, and the sending of talented students of the university to a foreign trip to participate in the training courses of the Grodno State University named after Yanki Kupala.