Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi "Qatag’on qurbonlari xotirasi" muzeyida anjuman va koʻrgazma tashkil etildi
Bugun 18-may - “Xalqaro muzeylar kuni” munosabati bilan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev  universitet tuzilmasidagi "Qatag’on qurbonlari xotirasi" muzeyida boʻlib, u yerda tashkil etilgan anjuman va koʻrgazmalarda ishtirok etdi.
Dastlab muzeyda o’rin olgan eksponatlar, u yerda yaratilgan shart-sharoitlar, imkoniyatlar hamda muzeyning boy moddiy-texnik bazasi ko’zdan kechirildi. Aytish joizki, ushbu muzey har doim yoshlar bilan gavjumligi ularning boy tariximizga bo’lgan qiziqishi va befarq emasligining belgisi sanaladi.
Muzey direktori dots.Y.Rahmonova tomonidan anjuman ishtirokchilariga sovet davrida qatag'onga uchragan ajdodlarimiz va ularning tarixi haqida qimmatli ma’lumotlar berildi.
Rektor B.Abdullayev muzey faoliyatini koʻzdan kechirak ekan, uni yanada rivojlantirish boʻyicha oʻzining takliflarini berdi.
“Jadidlar merosi-kelajagimiz poydevori” nomli koʻrgazma ishi bilan tanishdi. Tanlovda faollik koʻrsatayotgan maktab oʻquvchilari va universitet talabalari bilan suhbatda boʻldi.
Hozirda ushbu muzeyda Xorijiy filologiya fakulteti katta oʻqituvchisi M.Atajonova rahbarligida amaliyot oʻtayotgan 2201-tarjimon guruhi talabalarining amaliyot jarayonlarini kuzatdi va talabalarga zarur tavsiyalar berdi.

В музее «Памяти жертв репрессий» в структуре Ургенчского государственного университета организованы конференция и выставка
Сегодня, 18 мая – по случаю «Международного дня музеев» ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев посетил музей «Памяти жертв репрессий» в составе университета и принял участие в организованной там конференции и выставке.
Прежде всего были осмотрены экспонаты музея, созданные там условия и возможности, а также богатая материально-техническая база музея. Надо сказать, что тот факт, что в этом музее всегда много молодежи, свидетельствует об их интересе и неравнодушности к нашей богатой истории.
Директор музея доцент Ю.Рахмонова дала участникам конференции ценную информацию о наших предках, репрессированных в советское время, и их истории.
Ректор Б.Абдуллаев ознакомился с деятельностью музея и дал свои предложения по его дальнейшему развитию.
Он ознакомился с работой выставки «Наследие джадидов – основа нашего будущего». Он побеседовал со школьниками и студентами вузов, которые активно участвуют в конкурсе.
Он наблюдал за процессами практики студентов группы переводчиков 2201, которые в настоящее время проходят практику в этом музее под руководством старшего преподавателя факультета иностранной филологии М.Атажоновой, и дал необходимые рекомендации студентам.