Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi "Qatag’on qurbonlari xotirasi" muzeyida anjuman va koʻrgazma tashkil etildi
Bugun 18-may - “Xalqaro muzeylar kuni” munosabati bilan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev  universitet tuzilmasidagi "Qatag’on qurbonlari xotirasi" muzeyida boʻlib, u yerda tashkil etilgan anjuman va koʻrgazmalarda ishtirok etdi.
Dastlab muzeyda o’rin olgan eksponatlar, u yerda yaratilgan shart-sharoitlar, imkoniyatlar hamda muzeyning boy moddiy-texnik bazasi ko’zdan kechirildi. Aytish joizki, ushbu muzey har doim yoshlar bilan gavjumligi ularning boy tariximizga bo’lgan qiziqishi va befarq emasligining belgisi sanaladi.
Muzey direktori dots.Y.Rahmonova tomonidan anjuman ishtirokchilariga sovet davrida qatag'onga uchragan ajdodlarimiz va ularning tarixi haqida qimmatli ma’lumotlar berildi.
Rektor B.Abdullayev muzey faoliyatini koʻzdan kechirak ekan, uni yanada rivojlantirish boʻyicha oʻzining takliflarini berdi.
“Jadidlar merosi-kelajagimiz poydevori” nomli koʻrgazma ishi bilan tanishdi. Tanlovda faollik koʻrsatayotgan maktab oʻquvchilari va universitet talabalari bilan suhbatda boʻldi.
Hozirda ushbu muzeyda Xorijiy filologiya fakulteti katta oʻqituvchisi M.Atajonova rahbarligida amaliyot oʻtayotgan 2201-tarjimon guruhi talabalarining amaliyot jarayonlarini kuzatdi va talabalarga zarur tavsiyalar berdi.

A conference and an exhibition were organized in the museum "Memory of Repression Victims" in the structure of Urgench State University.
Today, May 18 - on the occasion of "International Day of Museums", the rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev visited the "Memorial of Repression Victims" museum in the university building and participated in the conference and exhibitions organized there.
First of all, the exhibits in the museum, the conditions and opportunities created there, as well as the rich material and technical base of the museum were examined. It should be said that the fact that this museum is always crowded with young people is a sign of their interest in our rich history and that they are not indifferent.
The director of the museum, Assoc.Y.Rakhmonova, gave valuable information to the participants of the conference about our ancestors who were persecuted during the Soviet era and their history.
Rector B.Abdullayev reviewed the activities of the museum and gave his suggestions for its further development.
He got acquainted with the work of the exhibition entitled "Heritage of the past - the foundation of our future". He had a conversation with schoolchildren and university students who are active in the competition.
He observed the practice processes of the students of the translation group 2201, who are currently practicing in this museum under the guidance of the senior teacher of the Faculty of Foreign Philology, M. Atajonova, and gave the necessary recommendations to the students.