UrDUda yozgi turizm maktabi o’z ish faoliyatini boshladi
2024-yilning 3-10-iyun kunlari Urganch davlat universiteti tomonidan hamkor oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun  Yozgi turizm maktabi tashkil etilmoqda. Ushbu maktabda Respublikamiz hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan jumladan,  “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetidan 8 nafar talaba va 2 nafar o‘qituvchi hamda Xitoyning hamkor Gansu qishloq xo‘jaligi universitetidan 15 nafar talaba va 2 nafar o‘qituvchi ishtirok etilishi belgilangan.
Yozgi turizm maktabi loyihasidagi talabalar Urganch davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakulteti, Ijtimioy-iqtisodiy fanlar fakultetining “Tarix” va “Turizm” kafedralari, Oʻzbek filologiyasi fakultetining “Rus tili va adabiyoti” kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan olib boriladigan dars mashg‘ulotlarida ishtirok etishadi. Qolaversa, Xorazm viloyatining turistik maskanlariga sayohat ham loyiha dasturidan joy olgan.
Bugun, 4-iyun kuni ushbu loyihada ishtirok etish uchun universitetimizga kelgan “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti talabalari bilan Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev hamda Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyevlarning uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda rektor B.Abdullayev talabalar bilan samimiy suhbatlashdi. Universitetda bu kabi yozgi maktablarning anʼanaviy tarzda tashkil etilishi hamda ularga Respublika va xorijiy universitet olimlarining jalb etilishi, Xorazm viloyatidagi turistik hududlar, “Qatag’on qurbonlari xotirasi” muzeyi, Bog’ot tumanidagi “Qalajiq qal’a” maskani hamda Xiva “Ichan qalʼa” majmualariga sayohatlar uyushtirish borasida suhbatlashdi.

The summer tourism school has started its work at UrSU
On June 3-10, 2024, Urgench State University is organizing a Summer Tourism School for students of partner higher education institutions. In this school, It is determined that  students of our Republic and foreign higher education institutions will participate, including  8 students and 2 teachers from "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers" National Research University and 15 students and 2 teachers from the partner Gansu Agricultural University of China.
The students of the summer tourism school project are taught by professors of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences of the Urgench State University, the "History" and "Tourism" departments of the Faculty of Socio-Economic Sciences, the "Russian Language and Literature" department of the Faculty of Uzbek Philology.  In addition, a trip to tourist places of Khorezm region is included in the project program.
Today, on June 4, the Rector of Urgench State University B. Abdullayev and the Vice-Rector for International Cooperation G'.O'razboyev met with the students of the "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers" National Research University who came to our university to participate in this project.
At the meeting, Rector B.Abdullayev had a sincere conversation with the students.  He talked about the traditional organization of such summer schools at the university and the involvement of scientists from the Republic and foreign universities, organizing trips to tourist areas in the Khorezm region, the museum "Memorial of the Repression Victims", the "Kalajik Castle" in the Bog'ot district, and the "Ichan Castle" in Khiva.