UrDUda yozgi turizm maktabi o’z ish faoliyatini boshladi
2024-yilning 3-10-iyun kunlari Urganch davlat universiteti tomonidan hamkor oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun  Yozgi turizm maktabi tashkil etilmoqda. Ushbu maktabda Respublikamiz hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan jumladan,  “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetidan 8 nafar talaba va 2 nafar o‘qituvchi hamda Xitoyning hamkor Gansu qishloq xo‘jaligi universitetidan 15 nafar talaba va 2 nafar o‘qituvchi ishtirok etilishi belgilangan.
Yozgi turizm maktabi loyihasidagi talabalar Urganch davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakulteti, Ijtimioy-iqtisodiy fanlar fakultetining “Tarix” va “Turizm” kafedralari, Oʻzbek filologiyasi fakultetining “Rus tili va adabiyoti” kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan olib boriladigan dars mashg‘ulotlarida ishtirok etishadi. Qolaversa, Xorazm viloyatining turistik maskanlariga sayohat ham loyiha dasturidan joy olgan.
Bugun, 4-iyun kuni ushbu loyihada ishtirok etish uchun universitetimizga kelgan “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti talabalari bilan Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev hamda Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyevlarning uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda rektor B.Abdullayev talabalar bilan samimiy suhbatlashdi. Universitetda bu kabi yozgi maktablarning anʼanaviy tarzda tashkil etilishi hamda ularga Respublika va xorijiy universitet olimlarining jalb etilishi, Xorazm viloyatidagi turistik hududlar, “Qatag’on qurbonlari xotirasi” muzeyi, Bog’ot tumanidagi “Qalajiq qal’a” maskani hamda Xiva “Ichan qalʼa” majmualariga sayohatlar uyushtirish borasida suhbatlashdi.

В УрГУ начала работу летняя школа туризма
3-10 июня 2024 года Ургенчский государственный университет организует Летнюю школу туризма для студентов вузов-партнеров. В этой школе планируется обучение 8 студентов и 2 преподавателя из нашей Республики и зарубежных высших учебных заведений, в том числе Национального исследовательского университета «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» и 15 студентов и 2 преподавателя из партнёрского Ганьсуского сельскохозяйственного университета Китая.
Студентов проекта Летней школы туризма обучают преподаватели факультета естественных и сельскохозяйственных наук Ургенчского государственного университета, кафедр «История» и «Туризм» факультета социально-экономических наук, а также кафедра «Русский язык и литература» факультета узбекской филологии. Кроме того, в программу проекта включена поездка по туристическим местам Хорезмской области.
Сегодня, 4 июня, ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев и проректор по международному сотрудничеству Г.Оразбоев встретились со студентами Национального исследовательского университета «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», приехавшими в наш университет, чтобы принять участие в этом проекте.
На встрече ректор Б.Абдуллаев провел искреннюю беседу со студентами.  Побеседовали о традиционной организации таких летних школ на базе университета и привлечение ученых из республиканских и зарубежных вузов, а также об организации поездок в туристические зоны Хорезмской области, музей «Мемориал жертв репрессий», «Замок Каладжик» в Боготском районе и в комплекс «Ичан-Кала» в Хиве.