URGANCH DAVLAT UNIVERSITETIDA “TARIX VA FILOLOGIYA SOHALARIDA O‘ZBEK-MO‘G‘UL ILMIY ALOQALARI” MAVZUSIDA XALQARO SIMPOZIUM BO’LIB O’TMOQDA
Bugun, 5-iyun kuni Urganch davlat universitetida Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti tashabbusi bilan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo’limi hamkorligida  “Tarix va filologiya sohalarida o‘zbek-mo‘g‘ul ilmiy aloqalari” mavzusidagi xalqaro simpozium Respublikamiz oliy ta'lim muassasalari hamda Mo‘g‘uliston davlat universiteti professor-o’qituvchilari ishtirokida o’tkazilmoqda.
Anjumanning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori prof. Baxrom Abdullayev kirish so’z bilan ochib berib, konferensiya faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shuningdek, simpoziumda O’zbekiston Milliy universiteti “Arxeologiya” kafedrasi professori, akademik Anatoliy Sagdullayev, Mo’g’ulistonning Istanbuldagi Bosh konsuli Dr. Anxbayar Danuu, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo’limi boshlig’i Dr. Bekzod Abdirimov, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o’zbek tili va adabiyoti universiteti “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi dotsenti Anvar Buranov hamda universitetimiz va Mo‘g‘uliston davlat universiteti tarixchi va filolog olimlari o’z ma’ruzalari bilan ishtirok etmoqda.
Konferensiyada O'rta Osiyoning Mo'g'uliston bilan tarixiy-madaniy aloqalari, Sorkoktani xotun va uning faoliyati hamda Chingizxon Yasog’i va Amir Temur Tuzugi: o’xshashliklar va farqlar singari mavzular yuzasidan ma’ruzalar tinglanmoqda.
Aytish joizki, bu kabi xalqaro konferensiyalar nafaqat Respublikamiz balki xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan professor-o’qituvchi va taqdiqotchilarni bir joyga jam qilish va o’zaro ilmiy izlanishlar olib borish bilan ahamiyatlidir.

В УРГЕНЧСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ УНИВЕРСИТЕТЕ ПРОХОДИТ МЕЖДУНАРОДНЫЙ СИМПОЗИУМ НА ТЕМУ «УЗБЕКСКО-МОНГОЛЬСКИЕ НАУЧНЫЕ СВЯЗИ В ОБЛАСТИ ИСТОРИИ И ФИЛОЛОГИИ»
Сегодня, 5 июня, в Ургенчском государственном университете по инициативе факультета социально-экономических наук совместно с Хорезмским областным отделением Республиканского центра духовности и просветительства симпозиум проводится с участием профессоров-преподавателей высших учебных заведений нашей республики и Монгольского государственного университета.
На открытии конференции ректор Ургенчского государственного университета проф. Бахром Абдуллаев открыл конференцию вступительной речью и пожелал успехов конференции. Также на симпозиуме выступил профессор кафедры «Археологии» Национального университета Узбекистана, академик Анатолий Сагдуллаев, генеральный консул Монголии в Стамбуле Др. Анхбаяр Дануу, заведующий Хорезмским областным отделением Республиканского центра духовности и просветительства Др. Бекзод Абдиримов, доцент кафедры «Социально-гуманитарные науки» Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, Анвар Буранов, а также историки и филологи нашего университета и Монгольского государственного университета.
На конференции читаются лекции по таким темам, как историко-культурные связи Центральной Азии с Монголией, Соркоктани-хатун и ее творчество, а также Ясог Чингисхана и Правила Амира Темура: сходства и различия.
Надо сказать, что подобные международные конференции имеют значение не только в нашей республике, но и в плане объединения профессоров и исследователей иностранных высших учебных заведений и проведения совместных научных исследований.