URGANCH DAVLAT UNIVERSITETIDA “TARIX VA FILOLOGIYA SOHALARIDA O‘ZBEK-MO‘G‘UL ILMIY ALOQALARI” MAVZUSIDA XALQARO SIMPOZIUM BO’LIB O’TMOQDA
Bugun, 5-iyun kuni Urganch davlat universitetida Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti tashabbusi bilan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo’limi hamkorligida  “Tarix va filologiya sohalarida o‘zbek-mo‘g‘ul ilmiy aloqalari” mavzusidagi xalqaro simpozium Respublikamiz oliy ta'lim muassasalari hamda Mo‘g‘uliston davlat universiteti professor-o’qituvchilari ishtirokida o’tkazilmoqda.
Anjumanning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori prof. Baxrom Abdullayev kirish so’z bilan ochib berib, konferensiya faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shuningdek, simpoziumda O’zbekiston Milliy universiteti “Arxeologiya” kafedrasi professori, akademik Anatoliy Sagdullayev, Mo’g’ulistonning Istanbuldagi Bosh konsuli Dr. Anxbayar Danuu, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo’limi boshlig’i Dr. Bekzod Abdirimov, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o’zbek tili va adabiyoti universiteti “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi dotsenti Anvar Buranov hamda universitetimiz va Mo‘g‘uliston davlat universiteti tarixchi va filolog olimlari o’z ma’ruzalari bilan ishtirok etmoqda.
Konferensiyada O'rta Osiyoning Mo'g'uliston bilan tarixiy-madaniy aloqalari, Sorkoktani xotun va uning faoliyati hamda Chingizxon Yasog’i va Amir Temur Tuzugi: o’xshashliklar va farqlar singari mavzular yuzasidan ma’ruzalar tinglanmoqda.
Aytish joizki, bu kabi xalqaro konferensiyalar nafaqat Respublikamiz balki xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan professor-o’qituvchi va taqdiqotchilarni bir joyga jam qilish va o’zaro ilmiy izlanishlar olib borish bilan ahamiyatlidir.

AN INTERNATIONAL SYMPOSIUM IS HELD AT THE URGENCH STATE UNIVERSITY ON THE SUBJECT "UZBEK-MONGOLI SCIENTIFIC RELATIONS IN THE FIELDS OF HISTORY AND PHILOLOGY"
Today, on June 5, an international conference on "Uzbek-Mongolian scientific relations in the fields of history and philology" was held at Urgench State University on the initiative of the Faculty of Socio-Economic Sciences in cooperation with the Khorezm Regional Department of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment. The symposium is being held with the participation of professors and teachers of the higher education institutions of our republic and the Mongolian State University.
At the opening ceremony of the conference, Rector of Urgench State University, Prof. Bakhrom Abdullayev gave an introduction and wished success to the conference. Also, academician Anatoliy Sagdullayev, professor of the Department of Archeology of the National University of Uzbekistan, Consul General of Mongolia in Istanbul, Dr. Ankhbayar Danuu, Head of Khorezm Region Department of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment. Bekzod Abdirimov, Anvar Buranov, associate professor of the Department of "Social and Humanities" of Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoiy, as well as historians and philologists of our university and Mongolian State University are participating with their lectures.
At the conference, lectures will be held on topics such as the historical and cultural relations of Central Asia with Mongolia, Sorkoktani Khatun and her work, and Genghis Khan Yasog and Amir Temur Tuzugi: similarities and differences.
It should be said that such international conferences are important not only in our Republic, but also in bringing together professors and researchers from foreign higher education institutions and conducting mutual scientific research.