Urganch davlat universitetida yozgi turizm maktabi o’z ish faoliyatini boshladi
Urganch davlat universiteti tomonidan 2024-yilning 3-10-iyun kunlari hamkor oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun  yozgi turizm maktabi tashkil etilmoqda. Ushbu maktabda Respublikamiz hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan jumladan,  Xitoy Xalq Respublikasining hamkor Gansu qishloq xo‘jaligi universiteti hamda “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetidan 30 nafarga yaqin talabalar o‘qituvchilari bilan birgalikda ishtirok etmoqda.
Aytish joizki, Urganch davlat universitetida bu kabi yozgi maktablar anʼanaviy tarzda xorijiy oliygohlar bilan hamkorlikda oʻtkazilib kelinadi. Bu safargi yozgi maktab turizm sohasiga yoʻnalgan boʻlib, unda xorijlik va oʻzbekistonlik mehmon talabalar nafaqat ma’ruza va seminar mashg’ulotlarida qatnashishmoqda, balki Xorazm viloyatidagi turistik hududlar sanalgan Bog’ot tumanidagi “Qalajiq qal’a” maskani hamda Xiva “Ichan qalʼa” majmualariga sayohat qilish imkoniga ega boʻlmoqdalar.
Shuningdek, talabalar UrDU tuzilmasidagi “Qatag’on qurbonlari xotirasi” muzeyiga sayohat davomida Vatanimiz tarixi, jadidlar va ularning g'oyaviy kurashlari, muzey ekspozitsiyasi haqida qiziqarli ma'lumotlarga boʻldilar.
Loyiha doirasida Xorazm innovatsion texnoparki hamda Kimyoviy texnologiyalar fakultetiga ekskursiyalar ham tashkil etildi.

В Ургенчском государственном университете начала работу летняя школа туризма
Ургенчский государственный университет с 3 по 10 июня 2024 года организует летнюю школу туризма для студентов вузов-партнеров. В данной школе участвуют около 30 студентов со своими преподавателями из нашей Республики и зарубежных вузов, в том числе партнерского Ганьсуского сельскохозяйственного университета Китайской Народной Республики и Национального исследовательского университета «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства».
Следует сказать, что подобные летние школы традиционно проводятся в Ургенчском государственном университете совместно с зарубежными вузами-партнерами. Эта летняя школа ориентирована на сферу туризма, в рамках которой иностранные и узбекские приглашенные студенты не только участвуют в лекциях и семинарах, но и имеют возможность путешествовать по комплексу «Каладжик Кала» в Боготском районе и хивинскому комплексу «Ичан Кала», которые считаются туристическими зонами Хорезмской области .
Также во время поездки в музей «Памяти жертв репрессий», находящийся в структуре УрГУ, студенты получили интересную информацию об истории нашей страны, джадидах и их идеологической борьбе, а также экспозиции музея.
В рамках проекта были организованы экскурсии в Хорезмский инновационный технопарк и на химико-технологический факультет.