Bugun, 10-iyun sanasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti  huzuridagi Statistika agentligi kadrlar malakasini oshirish va statistik tadqiqotlar institutining “Raqamli iqtisodiyot” kafedrasi mudiri, i.f.d., akademik, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi Saidaxror Gulyamov Urganch davlat universitetida boʻlib, oliygohning  professor-oʻqituvchilari va iqtidorli talabalariga “Yangi O‘zbekistonni innovatsion rivojlantirishda sifatli taʼlimning roli” mavzusida maʼruza qildi.  Uchrashuvni Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi.
Akademik Saidaxror Gulyamov oʻz maʼruzasida Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev  islohotlariga atroflicha toʻxtaldi. Xususan, ““Raqamli O‘zbekiston—2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni, “Sun’iy Intellekt”  strategiyasining qabul qilinishi, ta’lim islohotlari, o‘qituvchi va boshqa byudjet xodimlarining majburiy mehnatdan ozod qilinishi, maktablarga va oliy ta’lim muassasalariga qaratilayotgan eʼtibor,  boshqaruv tizimining strukturasi optimallashtirilishi singari ko‘plab masalalar haqida soʻz yuritdi.
Shuningdek, ilm-fan va innovatsion texnologiyalar rivojlanib borayotgan davrda kelgusida talab oshadigan va talab qisqaradigan kasblar borasida gapirib, zamonga mos va yetuk saloyihatga ega yoshlar bo‘lib shakllanishida talab etiluvchi ko‘nikmalar yuzasidan taqdimot asosida oʻzining teran fikrlarini bildirdi.
Maʼruza yakunida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev mazmunli va yuksak fikr-mulohazalarga boy uchrashuv uchun universitet professor-oʻqituvchilari nomidan tashakkur bildirdi.

Today, on June 10, Saidakhror Gulyamov, head of the Department of "Digital Economy" of the Institute of Personnel Training and Statistical Research of the Statistical Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, PhD, Academician, Honored Scientist of the Republic of Uzbekistan, visited Urgench State University and he  delivered a lecture to professors and talented students on the topic "The role of quality education in the innovative development of New Uzbekistan".  Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev opened the meeting with an introductory speech.
In his report, Academician Saidakhror Gulyamov elaborated on the reforms of President Sh. Mirziyoyev.  In particular, he stated his point of view on the decree “On approval of the “Digital Uzbekistan-2030” strategy and measures for its effective implementation, the adoption of the “Artificial Intelligence” strategy, education reforms, on teaching and many other issues, such as: release of state employees from forced labor, attention to schools and higher education institutions, optimization of the structure of the management system.
He also spoke about the professions that will increase in demand and decrease in demand in the future in the period of the development of science and innovative technologies, and expressed his deep thoughts based on the presentation on the skills required for the formation of youngsters with modern and mature competence.
At the end of the lecture, the Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev expressed his gratitude to the scientist for the meaningful meeting on behalf of the professors and teachers of the university.