Xabaringiz bor, 6- 10-may kunlari Urganch davlat universitetida XK “Cert Akademy GROUP” xalqaro trening kompaniyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 12-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 81-son qarori, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 20-fevaldagi 3/23-4/1-1197-sonli xatiga asosan, korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha oliygoh rahbar xodimlari uchun 4 kunlik seminar kurslari tashkil etilib, mazkur kompaniya o'qituvchisi tomonidan dars mashgʻulotlari olib borildi.
Treninglar mobaynida Urganch davlat universiteti rahbar xodimlari korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlari, tashkilotlarda korrupsion xavflarni aniqlash va ularni oldini olish borasida jahon tajribalari asosida yangi ilmlarni olib, test sinovlarida  ishtirok etishdi.
Bugun, 15-iyun kuni UrDU rektori B.Abdullayev hamda birinchi prorektor D.Ibadullayevlar sinovlardan muvaffaqiyatli oʻtgan qatnashchilarga XK “Cert Akademy GROUP” xalqaro trening kompaniyasi tomonidan taqdim etilgan xalqaro darajadagi ISO- 37001:2016 xalqaro standartiga ega sertifikatlarni  oʻz egalariga topshirishdi.
Ta’kidlanganidek, mazkur xalqaro sertifikat endilikda UrDU faoliyatida korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimini ishlab chiqish, joriy etish, tahlil qilish va takomillashtirish uchun talab va ko‘rsatmalarni belgilab beradi.
Ma’lumot uchun: ISO 37001:2016 – bu tashkilotda korrupsiyaga qarshi kurashning samarali tizimini yaratishning xalqaro usullarini o‘zida jamlagan, korrupsiyaga qarshi mukammal boshqaruv tizimini yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladigan xalqaro standartdir. U korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimini ishlab chiqish, joriy etish, qo‘llab-quvvatlash, tahlil qilish va takomillashtirish uchun talab va ko‘rsatmalarni belgilaydi.

Certificates of ISO- 37001:2016 international standard were handed over to the management staff of UrSU
As you know, on May 6-10, 4-day seminars-courses for university managers were organized at Urgench State University by the international training company “Cert Academy GROUP” IC with the aim of implementing Resolution No. 81 of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 12, 2022 “Measures for implementation anti-corruption effectiveness rating system" according to letter No. 3/23-4/1-1197 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan dated February 20, 2024, where classes were conducted by a teacher from this company.
During the training, the management staff of Urgench State University took part in testing based on global experience in conducting anti-corruption activities, identifying corruption risks in organizations and preventing them.
Today, June 15, UrSU Rector B. Abdullayev and First Vice-Rector D. Ibadullayev presented the participants who successfully passed the tests with certificates of the international standard ISO-37001:2016, donated by the international training company “Cert Academy GROUP”.
As noted, this international certificate now defines the requirements and instructions for the development, implementation, analysis and improvement of the anti-corruption management system in the activities of UrSU.
For information: ISO 37001:2016 is an international standard that includes international methods for creating an effective anti-corruption system in an organization and serves to create a perfect anti-corruption management system. It defines the requirements and instructions for the development, implementation, support, analysis and improvement of the anti-corruption management system.