URGANCH DAVLAT UNIVERSITETIDA “KIMYONING DOLZARB MUAMMOLARI” MAVZUSIDA RESPUBLIKA ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA BO’LIB O’TMOQDA
Bugun Tabiiy va qishloq xoʻjaligi fanlari fakulteti tashabbusi bilan 21-22 iyun kunlariga moʻljallangan “Kimyoning dolzarb muammolari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani oʻz ishini boshladi.
Dastlab universitetning Madaniyat saroyida anjumanning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev kirish so’zi bilan ishtirok etib, konferensiya faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Konferensiyada Samarqand davlat universiteti “Fizikaviy va kolloid kimyo” kafedrasi mudiri, prof. N.Q.Muxamadiyev, Buxoro davlat universiteti “Organik va fizkolloid kimyo” kafedrasi prof. B.B.Umarov, O‘zR FA Bioorganik kimyo instituti “Quyi molekular biologik faol birikmalar” laboratoriyasi mudiri, prof. A.D.Matchanov, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti “Umumiy va neft-gaz kimyosi” kafedrasi prof. S.E.Nurmanov, Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali prof. D.X.Mirxamitova, O‘zR FA Xorazm Ma’mun akademiyasi Aniq fanlar boʻlimi boshlig‘i, dots. O.I. Xudoyberganovlar hamda Urganch davlat universiteti “Kimyo” kafedrasi dotsentlari, universitet professor-o’qituvchilari va magistrantlari ishtirok etishdi.
Anjumanda noorganik, analitik, fizikaviy va kolloid kimyo sohalaridagi dolzarb muammolar, yuqori molekular birikmalar kimyosi, organik va bioorganik kimyodagi ilmiy yangiliklar, shuningdek, kimyo ta’limi samaradorligini oshirishning dolzarb masalalari va ularning yechimlari to’g’risida ma’ruzalar qilindi.

A SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE OF THE REPUBLIC IS HELD AT THE URGENCH STATE UNIVERSITY ON THE SUBJECT OF "CURRENT PROBLEMS OF CHEMISTRY"
Today, on the initiative of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences, the republican scientific-practical conference on the topic "Current problems of chemistry" scheduled for June 21-22 started its work.
First, the opening ceremony of the conference was held in the Palace of Culture of the university. Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev participated in it with an introductory speech and wished success to the conference.
At the conference, the head of the Department of "Physical and Colloidal Chemistry" of Samarkand State University, prof. N.Q. Mukhamadiyev, Bukhara State University "Organic and Physcolloid Chemistry" department, prof. B.B. Umarov, head of the laboratory "Submolecular Biologically Active Compounds" of the Institute of Bioorganic Chemistry of the Russian Federation, prof. A.D. Matchanov, professor of the department of "General and oil and gas chemistry" of the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek. S.E.Nurmanov, Tashkent State Technical University Almalyk branch prof. D.Kh. Mirkhamitova, Head of the Department of Exact Sciences of Khorezm Ma'mun Academy of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Assoc. O.I. Khudoyberganov and associate professors of the "Chemistry" department of Urgench State University, professors and teachers of the university and graduate students participated.
At the conference, presentations were made on current problems in the fields of inorganic, analytical, physical and colloidal chemistry, the chemistry of high molecular compounds, scientific innovations in organic and bioorganic chemistry, as well as current issues of increasing the effectiveness of chemical education and their solutions.