URGANCH DAVLAT UNIVERSITETIDA “KIMYONING DOLZARB MUAMMOLARI” MAVZUSIDA RESPUBLIKA ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA BO’LIB O’TMOQDA
Bugun Tabiiy va qishloq xoʻjaligi fanlari fakulteti tashabbusi bilan 21-22 iyun kunlariga moʻljallangan “Kimyoning dolzarb muammolari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani oʻz ishini boshladi.
Dastlab universitetning Madaniyat saroyida anjumanning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev kirish so’zi bilan ishtirok etib, konferensiya faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Konferensiyada Samarqand davlat universiteti “Fizikaviy va kolloid kimyo” kafedrasi mudiri, prof. N.Q.Muxamadiyev, Buxoro davlat universiteti “Organik va fizkolloid kimyo” kafedrasi prof. B.B.Umarov, O‘zR FA Bioorganik kimyo instituti “Quyi molekular biologik faol birikmalar” laboratoriyasi mudiri, prof. A.D.Matchanov, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti “Umumiy va neft-gaz kimyosi” kafedrasi prof. S.E.Nurmanov, Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali prof. D.X.Mirxamitova, O‘zR FA Xorazm Ma’mun akademiyasi Aniq fanlar boʻlimi boshlig‘i, dots. O.I. Xudoyberganovlar hamda Urganch davlat universiteti “Kimyo” kafedrasi dotsentlari, universitet professor-o’qituvchilari va magistrantlari ishtirok etishdi.
Anjumanda noorganik, analitik, fizikaviy va kolloid kimyo sohalaridagi dolzarb muammolar, yuqori molekular birikmalar kimyosi, organik va bioorganik kimyodagi ilmiy yangiliklar, shuningdek, kimyo ta’limi samaradorligini oshirishning dolzarb masalalari va ularning yechimlari to’g’risida ma’ruzalar qilindi.

В УРГЕНЧСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ УНИВЕРСИТЕТЕ СОСТОЯЛАСЬ РЕСПУБЛИКАНСКАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ «АКТУАЛЬНЫЕ ПРОБЛЕМЫ ХИМИИ»
Сегодня по инициативе факультета естественных и сельскохозяйственных наук начала свою работу республиканская научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы химии», запланированная на 21-22 июня.
Сначала церемония открытия конференции прошла во Дворце культуры университета. В ней выступил ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев, который выступил со вступительным словом и пожелал успехов конференции.
На конференции принимали участие заведующий кафедрой «Физической и коллоидной химии» Самаркандского государственного университета, проф. Н. К. Мухамадиев, профессор кафедры «Органическая и физикоколлоидная химия» Бухарского государственного университета Б.Б. Умаров, заведующий лабораторией «Субмолекулярные биологически активные соединения» Института биоорганической химии Академии Наук Республики Узбекистан, проф. А.Д. Матчанов, профессор кафедры «Общая и нефтегазовая химия» Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека С.Е. Нурманов, профессор Алмалыкского филиала Ташкентского государственного технического университета Д.Х. Мирхамитова, заведующая отделением точных наук Хорезмской академии Маъмуна Академии наук Республики Узбекистан, доц. О.И. Худойберганов и доценты кафедры «Химия» Ургенчского государственного университета, профессора-преподаватели университета и магистранты.
На конференции были заслушаны доклады по актуальным проблемам в области неорганической, аналитической, физической и коллоидной химии, химии высокомолекулярных соединений, научным инновациям в органической и биоорганической химии, а также актуальным вопросам повышения эффективности химического образования и их решения.