Mamlakatimiz turizm salohiyatini keng targ‘ib etish, jumladan, Xorazm viloyatiga tashrif buyuruvchi xorijiy va mahalliy sayyohlar sonini oshirish maqsadida joriy yilning 9-11-avgust kunlari anʼanaviy "Qovun sayli" festivali tashkil etilmoqda.  Mazkur nufuzli festivalni yuqori saviyada oʻtkazilishida Urganch davlat universiteti jamoasi har yili oʻz hissasini qoʻshib kelmoqda. Bu yil ham oliygohimiz o’z povilyoniga ega bo’lib, ayni kunlarda universitetda festivalga tayyorgarlik ishlari qizg’in tus olgan.
Ahamiyatlisi shundaki, Urganch davlat universiteti oʻtgan yilgi “Qovun sayli”da 30 nomdagi 93 tur bir-biridan farq qiluvchi eksponatlar bilan ishtirok etgan boʻlsa, bu yil 80 nomdagi 175 tur qovun va boshqa poliz ekinlarini qayta ishlash orqali yaratilgan mahsulotlari bilan qatnashishni maqsad qilingan. Ushbu mahsulotlarni yaratishda xalqaro sifat, betakror taʼm va ilgʻor dizaynga alohida eʼtibor berilgan.  Bu, albatta, universitetning  Kimyoviy texnologiyalar fakulteti olimlarining tinimsiz izlanishlari samarasidir.

Ургенчский государственный университет участвует в фестивале" Карнавал дынь " с 175 видами бахчевых продуктов
В целях широкого продвижения туристического потенциала нашей страны, в том числе увеличения числа иностранных и местных туристов, посещающих Харезмскую область, 9-11 августа текущего года организуется традиционный фестиваль "Карнавал дынь".  Команда Ургенчского государственного университета ежегодно вносит свой вклад в проведение этого престижного фестиваля на высоком уровне. В этом году у нашего вуза тоже есть свой павильон, и в эти дни подготовка к фестивалю в университете идёт полным ходом.
Важно отметить, что Ургенчский государственный университет принял участие в прошлогоднем “дынном карнавале” с 93 видами из 30 названий с экспонатами, отличающимися друг от друга. В этом году планируется участие 175 видов из 80 названий с продуктами, созданными путем переработки дынь и других бахчевых культур. При создании этих продуктов особое внимание уделялось международным стандартам качества, уникальному вкусу и передовому дизайну.  Это, безусловно, результат неустанных исследований ученых факультета химических технологий университета.