"Qovun sayli" festivaliga tayyorgarlik jarayonlari o'rganilidi
Bugun "Qovun sayli" festivalini oʻtkazish boʻyicha tayinlov komissiyasi sayyor guruhi rahbari J.Oʻtamov boshchiligida komissiya a’zolari sayil davomida xalqimizga va viloyatimiz sayyohlari eʼtiboriga havola etiladigan mahsulotlarni baholash maqsadida Kimyoviy texnologiyalar fakultetiga tashrif buyurishdi. Komissiya aʼzolariga Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev hamda professor M.Jumaniyozov tomonidan koʻrgazmaga qoʻyiladigan har bir mahsulot yaqindan tanishtirildi.
Ayniqsa, koʻrgazmadan joy olgan qovundan kukun, qovun va tarvuzdan asallar, qovun va zamchadan pyure, qovundan muss, qovunli likyor, qiyomli qovun, tuzlangan qovun va tarvuz, qovunli yogurt, melonpan, tarvuzli va qovunli kvas, qovun shakari hamda qovun urug‘idan xolva singari yangi mahsulotlar mehmonlar eʼtiborini tortdi.
Komissiya aʼzolari jahon standartlariga toʻla javob bera oladigan mahsulotlarning yaratilish texnologiyalari bilan tanishibgina qolmay, Urganch davlat universiteti Qovunchilik boʻlimining bugungi kundagi faoliyati hamda universitet olimlari tomonidan qovunning 100 dan ortiq navini qayta tiklashga erishilgani haqidagi maʼlumotlar ega boʻldilar. Shu bilan birga, universitet qoshidagi Xorazm innovatsion texnoparkining ishlab chiqarish ustaxonalari faoliyati bilan ham tanishdilar.

Preparation processes for the "Melon carnival" are being reviewed
Today, under the leadership of J.Otamov, the head of the traveling group of the appointment commission for holding the "Melon carnival", the members of the commission visited the Faculty of Chemical Technologies in order to evaluate the products that will be brought to the attention of our people and tourists of our region during the festival. Rector of Urgench State University B.Abdullayev and Professor M.Jumaniyozov introduced each product to the exhibition to members of the commission.
New products such as Melon powder, melon and watermelon honey, melon and chameleon puree, melon mousse, melon liqueur, cantaloupe, pickled melon and watermelon, melon yogurt, melonpan, watermelon and melon kvass, melon sugar, and melon seed halwa featured in the exhibition are  attracted the attention of guests.
The members of the commission not only got acquainted with the technologies of creation of products that fully meet world standards, but also got information about the current activities of the Melon Department of Urgench State University and the restoration of more than 100 varieties of melon by university scientists. At the same time, they got acquainted with the activities of the production workshops of the Khorezm Innovation Technology Park at the university.