"Qovun sayli" festivaliga tayyorgarlik jarayonlari o'rganilidi
Bugun "Qovun sayli" festivalini oʻtkazish boʻyicha tayinlov komissiyasi sayyor guruhi rahbari J.Oʻtamov boshchiligida komissiya a’zolari sayil davomida xalqimizga va viloyatimiz sayyohlari eʼtiboriga havola etiladigan mahsulotlarni baholash maqsadida Kimyoviy texnologiyalar fakultetiga tashrif buyurishdi. Komissiya aʼzolariga Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev hamda professor M.Jumaniyozov tomonidan koʻrgazmaga qoʻyiladigan har bir mahsulot yaqindan tanishtirildi.
Ayniqsa, koʻrgazmadan joy olgan qovundan kukun, qovun va tarvuzdan asallar, qovun va zamchadan pyure, qovundan muss, qovunli likyor, qiyomli qovun, tuzlangan qovun va tarvuz, qovunli yogurt, melonpan, tarvuzli va qovunli kvas, qovun shakari hamda qovun urug‘idan xolva singari yangi mahsulotlar mehmonlar eʼtiborini tortdi.
Komissiya aʼzolari jahon standartlariga toʻla javob bera oladigan mahsulotlarning yaratilish texnologiyalari bilan tanishibgina qolmay, Urganch davlat universiteti Qovunchilik boʻlimining bugungi kundagi faoliyati hamda universitet olimlari tomonidan qovunning 100 dan ortiq navini qayta tiklashga erishilgani haqidagi maʼlumotlar ega boʻldilar. Shu bilan birga, universitet qoshidagi Xorazm innovatsion texnoparkining ishlab chiqarish ustaxonalari faoliyati bilan ham tanishdilar.

Изучены процессы подготовки к фестивалю "Карнавал дынь".
Сегодня была назначена комиссия по проведению фестиваля "Карнавал дынь" которую возглавил Дж.Утамов. Под его руководством, а также другие члены комиссии посетили факультет химической технологии с целью оценки продуктов, которые будут представлены нашему народу и туристам в течение всего года. В состав комиссии вошли ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев и профессор М.Джуманиязов. Они внимательно ознакомились с каждым продуктом, представленным на выставке.
Особое внимание гостей привлекли такие новинки, как: дынный порошок, мёд из дыни и арбуза, пюре из разных сортов дынь, мусс из дыни, дынный ликёр, дынная каша, маринованная дыня и арбуз, дынный йогурт, мелонпан, арбузный и дынный квас, дынный сахар и халва из семян дыни, которые были представлены на выставке.
Члены комиссии не только ознакомились с технологиями создания продукции, полностью отвечающими мировым стандартам, но и получили информацию о текущей деятельности отделения бахчевых культур Ургенчского государственного университета, а также о том, как учёными университета удалось возродить более 100 сортов дыни. В то же время они ознакомились с деятельностью производственных цехов Харезмского инновационного технопарка при университете.